Narzędzia do zadań (po)szczególnych

17 mar 2022

Wkrętaki, piły lub szczypce to podstawowe narzędzia pracy niemal każdego fachowca. Jednak przy wielu czynnościach powinno się postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania. Korzystanie z odpowiedniego sprzętu usprawni pracę i uczyni ją bezpieczniejszą.

Dobry sprzęt, niezależnie od branży, w której jest stosowany, na pewno musi odznaczać się dobrą jakości wykonania. Z wytrzymałych narzędzi można korzystać przez długi czas, a ich użytkownik w mniejszym stopniu ryzykuje, że sprzęt ulegnie zniszczeniu w trudnych warunkach. Do tego produkty podatne na uszkodzenia mogą stanowić zagrożenie dla posługujących się nimi fachowców. Ważne są także właściwe wymiary, kształt czy dodatkowe żłobienia na rękojeści ułatwiające chwyt

Równie istotną kwestią jest możliwość wyboru spośród szerokiej gamy specjalistycznych narzędzi. Dotyczy to zwłaszcza profesjonalistów, którzy muszą mierzyć się z nietypowymi przypadkami. – Przykładem sytuacji, w której warto pamiętać o bardziej wyspecjalizowanym sprzęcie jest montaż szyb czy innych elementów o gładkich powierzchniach. Nie tylko szklarze lub profesjonaliści związani z oknami, ale również fachowcy nie pracujący na co dzień ze szkłem powinni mieć w zanadrzu chwytaki do szyb. Renomowani producenci oferują przyssawki przystosowane do różnych kształtów i rozmiarów przenoszonych obiektów, co zapewnia wygodę oraz szybkość pracy. Nieocenioną funkcjonalnością w przypadku uchwytów przyssawkowych jest obecność wskaźników pokazujących bieżący poziom utrzymywanego podciśnienia. To znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy takim narzędziem – wskazuje Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska.

W asortymencie profesjonalistów działających np. w branży motoryzacyjnej, budowlanej, utrzymania ruchu lub instalacyjnej powinien znaleźć się również specjalistyczny przyrząd do demontażu uszczelek. To charakterystyczne narzędzie z zakrzywionymi zębami pozwala na usunięcie uszczelek, o-ringów i simmerringów wszystkich typów. Wykonanie narzędzia ze stali szlachetnej zapobiega jego korozji oraz uszkodzeniu powierzchni przylegania gniazd, z których demontujemy uszczelnienia. Przyrząd ten sprawdza się przy samochodach użytkowych i osobowych, maszynach rolniczych i budowlanych oraz urządzeniach przemysłowych.

Innym przykładem sprzętu przydatnego w szczególnych sytuacjach jest uniwersalny klucz pazurkowy (typu crow), pozwalający na luzowanie sześcio- i dwunastokątnych połączeń śrubowych. – Tego typu sprzęt, dzięki ruchomej i samozaciskowej górnej części adaptuje swój rozstaw do przyłożonej śruby lub nakrętki w bardzo szerokim zakresie. Ma smukły kształt, a dzięki krótkiemu korpusowi sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach. Pozwoli luzować połączenia śrubowe, które znajdują się na przykład na przewodach powietrznych i olejowych czy zbiornikach sprężonego powietrza. Spośród tych kluczy, podobnie jak przy wielu innych narzędziach ręcznych, warto wybrać egzemplarze wyprodukowane ze stali chromowo-wanadowej o wysokiej jakości – mówi Artur Kordowski z Würth Polska.

Zostaw Komentarz