Nexteer dla medyków

02 kwi 2020

Inżynierowie z polskiego centrum technicznego Nexteer Automotive drukują w technice 3D przyłbice (maski), aby wspomóc lekarzy i ratowników walczących z epidemią koronawirusa. Są gotowi pomóc w uruchomieniu podobnej produkcji każdemu posiadaczowi drukarki 3D.

Inżynierowie z Nexteer potrzebowali dwóch dni, aby stworzyć pierwsze egzemplarze masek poszukiwanych przez służby medyczne. Przyłbice wytwarzane są na drukarkach 3D, których firma używa zwykle do prototypowania układów kierowniczych dla klientów koncernu, w tym takich marek, jak: BMW, Citroen, Fiat czy Peugeot. Produkcja masek jest finansowana przez Nexteer. Cały projekt powstał przy współpracy z Markiem Macnerem, znajomym jednego z menedżerów centrum technicznego Nexteer, który przekazał design maski firmie i sam tworzy przyłbice.

Na co dzień zwiększamy bezpieczeństwo i komfort kierowców, jednak w zaistniałej sytuacji chcemy wesprzeć tych, których praca jest obecnie zdecydowanie najważniejsza – lekarzy i ratowników. Z inicjatywą wyszli nasi inżynierowie, którzy w ciągu dwóch dni rozpoczęli produkcję masek. Przy okazji namawiamy także inne firmy posiadające drukarki 3D do włączenia się do pomocy. Chętnie podzielimy się projektem i poradą, jak rozpocząć produkcję – mówi Piotr Dembiński, menedżer ds. komunikacji na region Europy, Afryki i Ameryki Południowej w Nexteer Automotive.

Inżynierowie Nexteer szacują, że we ciągu tygodnia uda im się wyprodukować ok. 500 sztuk masek. Ich właściwym rozdysponowaniem zajmuje się Urząd Miejski w Tychach, z którym firma Nexteer jest w stałym kontakcie. Firma ma zamiar produkować maski do momentu, gdy tylko będzie miała odpowiednie materiały do ich produkcji.

– Pomoc, z jaką zgłaszają się do nas firmy działające na terenie miasta nieustannie nas zaskakuje. To bardzo budujące, że w trudnych sytuacjach potrafimy się zjednoczyć i wzajemnie wspierać. Teraz tego wsparcia najbardziej potrzebują służby medyczne – dlatego maski trafią w pierwszej kolejności do ratowników medycznych z pogotowia ratunkowego oraz lekarzy i pielęgniarek w dwóch tyskich szpitalach – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Kontakt dla posiadaczy drukarek 3D chętnych do rozpoczęcia produkcji: piotr.dembinski@nexteer.com

 

Nexteer Automotive obecny jest w Polsce od ponad 20 lat, natomiast globalnie to koncern motoryzacyjny z ponad 100-letnią historią, posiadający fabryki układów kierowniczych i przeniesienia napędu na pięciu kontynentach. Firma tworzy także systemy autonomicznej jazdy oraz wspomaga klientów w tworzeniu systemów ADAS (Systemy Zaawansowanego Wspomagania Kierowcy, takie jak asystent parkowania, asystent zachowania pasa ruchu, itp.). Polskie fabryki koncernu, zatrudniające ponad 1600 osób, znajdują się w Gliwicach oraz Tychach. Ponadto w Tychach działa Europejskie Centrum Techniczne Nexteer, w którym projektowane i testowane są najnowocześniejsze systemy sterowania dla takich koncernów motoryzacyjnych, jak BMW, FCA czy PSA.

Zostaw Komentarz