Nie dać się nabrać

07 gru 2018

Ile warte są tanie lampy ksenonowe? Polskie przedstawicielstwo firmy OSRAM postanowiło to sprawdzić w wyspecjalizowanych laboratoriach. Testom poddane zostały popularne źródła (lampy) ksenonowe D1S. Okazało się, że spora część z nich nie spełnia wymagań norm, czyli jest zwyczajnie niebezpieczna.

 

Badania wybranych lamp wyładowczych dostępnych na naszym runku zostały przeprowadzone w laboratorium Automotive Lighting należącym do Magneti Marelli. Porównano sześć produktów typu D1S, w tym OSRAM ORIGINAL. Podczas badania sprawdzano temperaturę barwową źródeł światła, ich strumień świetlny oraz rozkład natężenia oświetlenia na drodze, realizowany przy użyciu reflektora samochodowego.

Barwa światła

Już pierwsza próba wykazała, że niektóre produkty nie powinny w ogóle znaleźć się w sprzedaży. Jeden z jarzników (udający produkt OSRAM, czyli mówiąc wprost – podróbka) świecił światłem o temperaturze barwowej 5122 K. Drugi, pozornie identyczny produkt, kupiony w tym samym czasie i miejscu, legitymował się temperaturą barwową światła na poziomie 4399 K, co oznacza, że barwa światła obu lamp była zdecydowanie inna. Dla porównania – różnica między dwoma źródłami wyładowczymi OSRAM ORIGINAL wynosi zaledwie 2 K. Strumień świetlny wszystkich badanych źródeł światła mieścił się w normie, choć warto podkreślić, że najlepszy wynik uzyskały dwie lampy OSRAM – jako jedyne przekroczyły 3500 lumenów.

Oświetlenie obszaru przed autem

Podczas badań fotometrycznych źródła światła zostały umieszczone w reflektorze samochodowym i oświetlały ekran pomiarowy odpowiadający polu widzenia kierowcy na drodze. Podzielenie obszaru przed samochodem na odpowiednie strefy ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Pierwszą jest fragment obejmujący drogę i pobocze, gdzie powinniśmy otrzymać jak największe wartości natężenia oświetlenia, by zapewnić najlepszą widoczność oraz jak najszybsze postrzeganie przeszkód. Druga strefa to obszar, w którym znajdują się oczy kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Powinien on być jak najmocniej wygaszony.

Właściwe ustawienie źródła wyładowczego, a także halogenowego, w reflektorze samochodu jest warunkiem zachowania najbardziej efektywnego rozsyłu światła, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wystarczy ustawić świateł tak, żeby dobrze widzieć, ale również, by nie oślepiać. Niewłaściwe oświetlenie obszaru przed samochodem może spowodować, że zbyt późno zauważymy np. zwierzę na poboczu, ale także może wywołać wypadek poprzez oślepienie kierowcy nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Badanie fotometryczne, podczas którego mierzy się m.in. natężenie oświetlenia w kluczowych dla bezpieczeństwa punktach na drodze wykazało, że trzy z siedmiu badanych lamp miały parametry nie spełniające wymagań normy. Testu w ogóle nie przeszły jarzniki nieznanych marek, które były reprezentowane przez 3 źródła światła na 7 badanych. Wszystkie z tych lamp wykazywały tendencje do zwiększonych wartości natężenia oświetlenia w strefie obejmującej oczy użytkowników znajdujących się na przeciwległym pasie jazdy.

Program Zaufania

Technologia produkcji lamp ksenonowych jest skomplikowana, dlatego między innymi są one droższe od żarówek. Na rynku nie brakuje jednak podejrzanie tanich produktów. Jak pokazują wyniki badań zamontowanie takiego, udającego markowe, źródła światła może być niebezpieczne dla innych kierowców, a dodatkowo może także doprowadzić do uszkodzenia reflektora.

Niska, nierynkowa cena lampy ksenonowej, ale też brak opakowania, powinny zawsze wzbudzić czujność u kupującego. Na dodatek bez odpowiednich badań trudno w wielu przypadkach stwierdzić, czy dana lampa jest oryginalnym produktem znanej firmy, czy też tylko go udaje. By więc ułatwić rozróżnienie, firma OSRAM uruchomiła dla swoich klientów Program Zaufania (Trust program). Dzięki niemu można łatwo i szybko potwierdzić oryginalność produktu sprawdzając w internecie unikatową kombinację kodu z etykiety na opakowaniu z danymi lampy umieszczonymi na jej trzonku. Jeśli mamy wątpliwości, czy na pewno kupiliśmy lampę ksenonową OSRAM, wystarczy sprawdzić kod i dane lampy na stronie www.osram.pl/trust. Jeśli okaże się, że produkt nie jest markowy warto podjąć wysiłek i zwrócić feralny produkt. Tylko oryginał spełni nasze oczekiwania i będzie bezpieczny w użytkowaniu.

Zostaw Komentarz