Nieszczelności wydechu nie należy bagatelizować

28 cze 2022

Czy niesprawny układ wydechowy może mieć jakikolwiek wpływ na pracę silnika i czystość spalin? Oczywiście, że tak, choć wiele zależy od tego, na którym odcinku tego układu pojawiły się uszkodzenia.

Uszkodzenia układu wydechowego kojarzą się głównie ze zwiększonym hałasem, ewentualnie z zapachem spalin w kabinie. Należy jednak mieć na uwadze, że wspomniany „zapach spalin” w kabinie oznacza, iż przedostają się do niej trujące gazy wydechowe. Do tego zaś nieszczelności układu wydechowego potrafią wpłynąć na skład spalin, zwiększyć zużycie paliwa i pogorszyć osiągi.

Liczy się lokalizacja

Układ wydechowy każdego współczesnego samochodu składa się z odcinka łączącego kolektor wydechowy z katalizatorem, katalizatora (lub katalizatora i filtra cząstek) oraz odcinka przebiegającego do końca samochodu, zakończonego rurą wydechową lub tłumikiem końcowym.

Najmniejszym problemem jest uszkodzenie odcinka końcowego (tłumika końcowego lub rury wydechowej). W tym przypadku rzeczywiście głównym kłopotem może być tylko hałas, ewentualnie zapach spalin zaciąganych do kabiny przez otwory odpowietrzające w podłodze bagażnika.

Gorzej, jeśli nieszczelności pojawiają się w okolicy katalizatora. Większość współczesnych samochodów jest wyposażona w dwie sondy spalin – pierwszą przed katalizatorem (sonda regulacyjna) oraz drugą za katalizatorem (sonda diagnostyczna). Nieszczelności układu wydechowego w ich sąsiedztwie zaburzają wskazania sond, co skutkuje zmianą dawkowania paliwa. Zazwyczaj – w przypadku silników benzynowych – mieszanka staje się bogatsza, ponieważ sondy sygnalizują nadmiar powietrza. Oznacza to nagły wzrost zużycia paliwa, spadek mocy, gwałtowny wzrost zanieczyszczenia spalin. Ale to nie wszystko – nadmiar paliwa może ściekać po ściankach cylindrów i rozrzedzać olej, co w efekcie przyspiesza zużycie panewek.

W silnikach wysokoprężnych z filtrem cząstek stałych nieszczelności w okolicach filtra zaburzają działanie różnicowego czujnika ciśnienia, przez co błędne stają się  informacje o stanie zapełnienia filtra.

Jak z tego widać, nieszczelność układu wydechowego może pociągać za sobą poważne, więc nie należy zwlekać z jej usunięciem.

Jak naprawiać?

W praktyce naprawa nieszczelnego wydechu zwykle oznacza wymianę uszkodzonych elementów na nowe. Oczywiście drobne nieszczelności można zaspawać lub usunąć korzystając ze specjalnych opasek do układów wydechowych, ale zazwyczaj pomaga to tylko na krótką metę, ponieważ większość uszkodzeń spowodowanych jest postępującą korozją.

Jako ciekawostkę można tu dodać, że wybrane modele samochodów, np. niektóre Fordy, mają fabrycznie jednoczęściowy układ wydechowy, który należy rozcinać celem wymiany zużytych fragmentów. Zestawy naprawcze są do tego dostosowane i wyposażone w specjalne łączniki. Wymiana bywa trudna, ponieważ oryginalne wydechy na taśmie produkcyjnej są montowane przed przykręceniem zawieszenia.

– Mając na uwadze usterki dodatkowe, które generuje zużyty układ wydechowy, nie należy zwlekać z jego wymianą. Możliwe szybka interwencja wpływa pozytywnie nie tylko na ekologię i bezpieczeństwo jazdy, ale także na ogólne koszty, ponieważ chroni użytkownika przed poważniejszymi wydatkami. W naszej ofercie mamy szeroką gamę części do układów wydechowych. Są to zarówno drogie elementy najwyższej jakości, jak też znacznie tańsze części budżetowe. W każdym przypadku umożliwiają jednak skuteczną naprawę i tym samym przywrócenie fabrycznych parametrów samochodu – mówi Andrzej Ohirko, Product Management Director z ELIT Polska.

Zostaw Komentarz