Niezawodny akumulator zimą

23 gru 2022

Niskie temperatury powodują, że wydajność akumulatora spada – zmniejsza się zdolność rozruchowa i obniża pojemność elektryczna, co może doprowadzić do problemów z uruchomieniem pojazdu.

 

W niskich temperaturach wolniej zachodzą reakcje chemiczne we wnętrzu akumulatora oraz zmniejsza się jego zdolność do oddawania energii, co jest spowodowane rosnącym oporem wewnętrznym. Jednocześnie gdy temperatura spada, rozrusznik potrzebuje więcej prądu, by nadać odpowiednią prędkość wałowi korbowemu silnika. Szacuje się, że przy 0°C trzeba o 50% więcej prądu niż przy 20°C. Nie można zapominać też o tym, że, gdy za oknami panuje zimowa aura, w samochodzie używa się więcej urządzeń elektrycznych niż w cieplejszych miesiącach, np. podgrzewa się szyby, lusterka, fotele czy kierownicę. Udogodnienia te generują więc większe zapotrzebowanie na prąd. Najistotniejsze dla kondycji akumulatora są jednak ujemne temperatury, które powodują spadek jego zdolności rozruchowej oraz pojemności elektrycznej. Przy temperaturze 0°C wynosi ona około 80 procent, a gdy jest 10°C mniej pojemność elektryczna spada jeszcze o 10 procent. Kiedy na termometrze widać -25°C, może się ona zmniejszyć nawet do 60 procent. W przypadku akumulatorów częściowo rozładowanych spadek pojemności może być jeszcze większy.

Napięcie pod kontrolą

Kiedy pojemność akumulatora spada, to znak, że zachodzi proces rozładowania. Jego symptomem może być, np. słabsze światło reflektorów, przygasających podczas rozruchu. Nie należy tego bagatelizować – by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i problemów z rozruchem silnika trzeba regularnie kontrolować napięcie akumulatora.

Można to zrobić w warsztacie za pomocą testera nowej generacji. Na przykład Exide EBT965P sprawdzi dostępność energii, zdolność rozruchową akumulatora, a także działanie alternatora oraz rozrusznika. Stan akumulatora można też skontrolować samodzielnie, wykorzystując woltomierz podłączony do gniazda zapalniczki samochodowej. W tym celu nie trzeba nawet wysiadać z samochodu. Jednak by uzyskać wiarygodny wynik napięcia postojowego należy odczekać z pomiarem pół godziny od zakończenia jazdy. Jeśli okaże się, że wartość napięcia spadła poniżej 12,42 V jest to sygnał, że akumulator samochodowy należy doładować.

Aby to zrobić w sposób bezpieczny i bezstresowy, warto skorzystać z całkowicie zautomatyzowanego prostownika nowej generacji, np. Exide 12/7, który zapewnia optymalne ładowanie – sam ustali jego parametry i przerwie ładowanie w odpowiednim momencie. Taki zautomatyzowany proces pozwoli wyeliminować ryzyko szkodliwego przeładowania akumulatora. Akumulator można też doładować tradycyjnymi urządzeniami starszej generacji, jednak przebiega to w mniej komfortowy sposób – trzeba bacznie kontrolować cały proces, by nie dopuścić do przeładowania akumulatora czy wzrostu temperatury elektrolitu.

Kable rozruchowe? Tak, ale…

Gdy zdarzy się, że akumulator nagle odmówi zimą posłuszeństwa, pomocne mogą się okazać kable rozruchowe, które warto wozić w samochodzie, by skorzystać z nich w razie potrzeby. Dzięki nim można „pożyczyć” prąd ze sprawnego akumulatora od życzliwego kierowcy, który zdecyduje się nam pomóc w tej trudnej sytuacji. Jest to jednak ostateczność i należy z niej korzystać tylko awaryjnie. Dlaczego? Ponieważ ładowanie akumulatora przez kable rozruchowe z innego pojazdu jest dla niego szkodliwe – przyjęcie dużego ładunku energii w krótkim czasie ma niekorzystny wpływ na rozładowany akumulator. Taka forma uruchamiania auta nie może zastąpić systematycznej diagnostyki i ładowania zgodnie z zaleceniami producenta za pomocą prostownika.

Pomoc czynna przez całą dobę

Aby w sytuacji awaryjnej nie być zmuszonym do korzystania z „pożyczonego” prądu, warto mieć niezawodne zabezpieczenie, na którym można zawsze polegać, np. bezpłatny pakiet Exide Assistance. Taki bonus kierowcy otrzymują przy zakupie akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura. W jego ramach mogą skorzystać z pomocy na terenie całej Polski przez 24 godziny na dobę. W okresie ochronnym, który trwa 3 lata użytkownik ma prawo do dwóch bezpłatnych pomocy w przypadku awarii akumulatora. Aby wezwać pomoc w razie nagłej awarii wystarczy zadzwonić na numer telefonu wskazany w karcie gwarancyjnej. Gdy specjaliści po przybyciu na miejsce stwierdzą, że akumulator jest uszkodzony lub rozładowany kierowca otrzyma od nich wsparcie w tym zakresie.

Technologia Carbon Boost 2.0 – zimowy sprzymierzeniec kierowcy

Jeśli akumulator odmówi posłuszeństwa na dobre, warto przy okazji jego wymiany zwrócić uwagę na modele wykonane w technologii Carbon Boost 2.0, w której wykorzystano aktywny węgiel, takie jak np. Exide Premium i Centra Futura. Akumulatory te mają o 30% więcej mocy rozruchowej niż tradycyjne konstrukcje i ładują się dwa razy szybciej od nich. Technologia Carbon Boost 2.0 gwarantuje też większą żywotność akumulatorów, które doskonale radzą sobie w niskich temperaturach i trudnych warunkach zimowych. Carbon Boost 2.0 sprawdza się zwłaszcza w autach intensywnie użytkowanych, z mocnymi silnikami, o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię, w których wykorzystuje się wiele odbiorników prądu. Dodatkowym atutem tej technologii jest minimalizowanie ryzyka zasiarczenia akumulatora – wspomaga ona rozpuszczanie siarczanów, gromadzących się na płytach ujemnych akumulatora i zmniejszających możliwość efektywnego ładowania.

Zostaw Komentarz