Nowa szansa dla producentów części motoryzacyjnych
Zespół ambasadorów polskich producentów części motoryzacyjnych – tak nazywa się nowo powołana jednostka, która ma ułatwić kontakt polskich wytwórców z dużymi zagranicznymi firmami i w rezultacie doprowadzić do sukcesu naszych producentów na europejskich i światowych rynkach.
Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) należy do FIGIEFA, jedynej europejskiej organizacji reprezentującej interesy dystrybutorów części motoryzacyjnych. Ma więc stały kontakt z władzami podobnych stowarzyszeń z innych krajów, również zrzeszonych w FIGIEFA. – To najlepszy i bezpośredni kanał, umożliwiający budowanie kontaktów handlowych dla polskich producentów w całej Europie – twierdzi Alfred Franke, prezes SDCM. – Za sprawą zespołu ambasadorów polscy producenci części motoryzacyjnych, którzy wytwarzają elementy o wartości 80 miliardów złotych zyskują wielkie szanse, by jeszcze mocniej zaistnieć na innych rynkach.
Zauważyć tu należy, że polscy wytwórcy działający w branży motoryzacyjnej już dzisiaj osiągają znaczące sukcesy na rynkach europejskich – ponad 50 procent ich produkcji jest eksportowana, a dynamika wzrostu produkcji co roku przekracza 9%.
Wśród ambasadorów znaleźli się reprezentanci dużych międzynarodowych grup zakupowych, którzy pomagają w promowaniu polskich producentów za granicą, ułatwiają kontakty z zagranicznymi dystrybutorami i umożliwiają nawiązanie efektywnych kontaktów handlowych. Z myślą o nich SDCM systematycznie rozbudowuje szczegółowy katalog polskich producentów. Służy on ambasadorom jako źródło wiedzy o potencjale naszych producentów.
Najbliższą szansą na osobisty kontakt z ambasadorami polskich producentów będzie XIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Warszawie. To największa impreza branży motoryzacyjnej w Polsce, współorganizowana przez SDCM. W trakcie Kongresu przewidziana jest specjalna sesja z udziałem ambasadorów – przedstawicieli międzynarodowych grup zakupowych oraz przedstawicieli polskich producentów części. Będzie zatem doskonała okazja zarówno do podsumowania bieżących projektów, jak i nawiązania kontaktu z dużymi zagranicznymi podmiotami.
Dodać trzeba, iż jednym z ważnych tematów podczas tej sesji będzie dyskusja na temat praw własności intelektualnej i wynikających z tego szans i zagrożeń dla producentów części.