Nowość od Boscha – czujniki TPMS
i urządzenie do ich programowania

Tekst sponsorowany 19 kwi 2023

W bogatej ofercie firmy Bosch kierowanej na motoryzacyjny rynek wtórny pojawiły się czujniki QUICK FIT przeznaczone do aktywnych systemów monitorowania ciśnienia w oponach oraz urządzenie do ich programowania TPA 300.

 

Od listopada 2014 roku wszystkie auta zjeżdżające z taśm produkcyjnych muszą mieć system monitorowania ciśnienia w kołach, czyli TPMS (z ang. Tire Pressure Monitoring System). Jest to bardzo istotny element wyposażenia, ponieważ nie tylko pomaga utrzymać prawidłowe i równomierne zużycie opon, zwiększa zasięg jazdy, zapewnia odpowiednią przyczepność pojazdu czy jego przewidywalność na drodze, ale przede wszystkich wspomaga bezpieczeństwo.

Spotykane w samochodach systemy TPMS są dwojakiego rodzaju:

  • bierne, które porównując dane przekazywane przez czujniki ABS określają, że któreś z kół obraca się z prędkością inne niż pozostałe, co wskazuje na ubytek w nim powietrza.
  • czynne, w których pomiar ciśnienia jest dokonywany przez znajdujący się we wnętrzu każdego koła specjalny czujnik i na bieżąco przekazywany do anten ulokowanych w nadkolach, a następnie do sterownika systemu TPMS.

Jako, że drugi systemów jest znacznie dokładniejszy, producenci samochodów sięgają po niego coraz częściej. Siłą rzeczy rośnie więc popyt na czujniki TPMS, których czas działania z natury rzeczy ogranicza żywotność znajdujących się w nich baterii. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie rynku marka Bosch wypuściła więc czujniki QUICK FIT oraz urządzenie niezbędne do ich programowania TPA 300.

Czujniki systemu TPMS od Boscha mierzą temperaturę i ciśnienie powietrza bezpośrednio w kołach pojazdu, a następnie przekazują wartości drogą radiową do sterownika w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję w razie wystąpienia problemu. Ponadto czujniki QUICK FIT zapewniają 90-procentowe pokrycie rynku samochodów w UE i są programowalne dowolną ilość razy, co oznacza że można je stosować do większości samochodów. Dostępna jest ich wersja gumowa i metalowa, dzięki czemu pasują zarówno do obręczy stalowych, jak i aluminiowych. Żywotność baterii w czujniku Boscha to nawet 10 lat.

Do programowania czujników stworzono dla warsztatów urządzenie TPA 300 z intuicyjnym i kolorowym wyświetlaczem. TPA 300 osiąga pokrycie rynku pojazdów na poziomie ponad 95% i obsługuje wszystkie popularne programowalne czujniki OE w pojazdach osobowych oraz dostawczych. Szybka i łatwa obsługa przyrządu umożliwia sprawne programowanie czujników, a także realizację procedur adaptacji pośrednich, ręcznych i automatycznych w pojeździe krok po kroku.

 

Zostaw Komentarz