Nowy filtr na wiosnę

18 mar 2015

Wiosenny przegląd samochodu to dobra okazja do wymiany filtra kabinowego. Zanieczyszczony filtr zmniejsza skuteczność układu klimatyzacji i jest siedliskiem pleśni oraz bakterii wywołujących alergie i będących źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Filtr kabinowy jest medium filtracyjnym podłączonym do zewnętrznego wlotu powietrza w samochodowym systemie wentylacji. Jego zadaniem jest przechwytywanie zarówno większych zanieczyszczeń (np. liści), jak również bardzo drobnych cząstek (takich jak pyłki), które wraz z powietrzem dostają się do wnętrza kabiny. Filtr może również neutralizować przykre zapachy i niebezpieczne gazy (np. pochodzące ze spalin związki siarki i azotu), na których wdychanie użytkownicy samochodów są narażeni, zwłaszcza, kiedy stoją w korkach.

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów kabinowych: standardowe oraz z węglem aktywnym. Te pierwsze zapewniają ochronę przed kurzem, sadzą, pyłkami roślin i innymi cząstkami stałymi. Wyposażone w wielowarstwową włókninę w celu skutecznej separacji drobin, standardowe filtry kabinowe charakteryzują się bardzo dużą pojemnością i minimalnym oporem przepływu powietrza. Filtr z dodatkową warstwą węgla aktywnego neutralizuje również niebezpieczne związki chemiczne. Specjalnie spreparowany węgiel działa bowiem jako dodatkowy czynnik filtrujący, który na zasadzie adsorpcji wiąże cząsteczki chemiczne na swej powierzchni.

Filtry kabinowe DENSOMarkowe wkłady filtrów kabinowych (np. produkcji firmy DENSO) zawierają do pięciu pojedynczych warstw i są wytwarzane z wysokiej jakości włókniny, w przeciwieństwie do tanich zamienników, w których często stosuje się nieefektywne wkłady papierowe.



Zostaw Komentarz