Nowy olej Shell do aut hybrydowych

14 maj 2021

Shell wprowadza do oferty olej Shell Helix Hybrid, który spełnia specyficzne wymagania samochodów hybrydowych. Jest on produkowany na bazie gazu ziemnego, z wykorzystaniem technologii Shell PurePlus.

Wraz ze wzrostem świadomości i popularności zachowań ekologicznych, priorytetem staje się ochrona środowiska. Rośnie w tej sytuacji popularność pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych, co znajduje potwierdzenie również w danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oto na koniec lutego 2021 roku liczba zarejestrowanych w Polsce elektrycznych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wynosiła ponad 22 tysiące. Prawie połowę aut z wtyczką stanowią pojazdy zarejestrowane w ubiegłym roku. Było ich 9 987 sztuk, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku. Pojazdów hybrydowych jest w naszym kraju jeszcze więcej. Od stycznia do września 2020 roku polskie urzędy zarejestrowały ponad 46 tysięcy aut z takim napędem. To o 60% więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. W sumie pojazdy nisko- i zeroemisyjne stanowiły 17,6% wszystkich nowo rejestrowanych samochodów w Polsce w 2020 roku, zaś segment pojazdów elektrycznych oraz hybryd HEV i PHEV obejmował w 2020 roku 7,1% polskiego rynku.

W ciągu najbliższych 10 lat spodziewany jest jeszcze gwałtowniejszy wzrost rynku samochodów hybrydowych. A to, wraz z ciągłym zmniejszaniem pojemności silników, oznacza, że będzie się również zwiększać zapotrzebowanie na wysokowydajne i paliwooszczędne środki smarne.

Specyficzne wymagania pojazdu hybrydowego

Niskoemisyjne samochody z napędem hybrydowymi, ze względu na swoją specyficzną budowę i inny od aut spalinowych tryb działania, wymagają stosowania specjalistycznego środka smarnego. Przy niższych temperaturach roboczych, wynikających z krótszych okresów pracy silnika, olej silnikowy musi mieć odpowiednią płynność, aby szybciej dotrzeć do poszczególnych elementów jednostki napędowej i zapewnić ich odpowiednią ochronę. Musi także zapewniać lepszą ochronę przed korozją zachodzącą pod wpływem wody kondensacyjnej. Ponadto, z uwagi na większą liczbę zatrzymań i rozruchów silnika spalinowego, który w miarę możliwości jest zastępowany przez silnik elektryczny, olej silnikowy w hybrydzie musi zapewniać większą ochronę przed zużyciem.

Helix Hybrid do pojazdów niskoemisyjnych

Wedle informacji producenta, wszystkie te wymagania spełnia olej Shell Helix Hybrid, opracowany z myślą o nowoczesnych, paliwooszczędnych silnikach benzynowych stosowanych w pojazdach hybrydowych. Nowy produkt w ofercie Shell może być stosowany w większości pojazdów tego typu, w tym w autach japońskich i amerykańskich producentów. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, hamującym proces starzenia się oleju, zapewnia dłuższą ochronę silnika, chroniąc go przed zużyciem, wodą i kwasem, gwarantując szybki przepływ do najważniejszych elementów silnika. Doskonale sprawdza się w temperaturze nawet do -40 °C, co jest szczególnie ważne dla łatwiejszego rozruchu i szybszego rozgrzania silnika zimą. Podobnie jak inne syntetyczne oleje Shell Helix, Helix Hybrid jest wytwarzany z wykorzystaniem technologii Shell PurePlus, która umożliwia uzyskiwanie z gazu ziemnego kryształowo czystego oleju bazowego. Jest on praktycznie wolny od zanieczyszczeń występujących w ropie naftowej – stopień oczyszczenia sięga 99,5%.

Dodać należy, że stosowanie syntetycznego oleju Shell Helix Ultra Hybrid 0W-20 umożliwia nawet o 3,6% większą oszczędność paliwa. Zasięg pojazdu, który na pełnym zbiorniku paliwa przejeżdża zazwyczaj 640 km, po zmianie oleju ze standardowego na Shell Helix Ultra Hybrid 0W-20 może wzrosnąć o dodatkowe 23 km.

Shell Helix Ultra Hybrid dostępny będzie w opakowaniach o pojemności 1, 5 i 20 litrów.

 

Zostaw Komentarz