O sprzęgłach i ich doborze

08 sie 2018

Sprzęgło należy do najbardziej obciążonych elementów układu przeniesienia napędu, gdyż narażone jest na wibracje, znaczną temperaturę, siły dociskowe i odśrodkowe. Jednocześnie nie należy lekceważyć oznak jego zużycia, ponieważ może to prowadzić również do uszkodzenia skrzyni biegów. Koszt naprawy potrafi wówczas znacznie wzrosnąć, przewyższając nawet wartość auta.

Najczęściej obserwowanymi objawami zużycia lub uszkodzenia sprzęgła są:

 • ślizganie się,
 • szarpanie,
 • niepełne lub całkowite nierozłączanie,
 • zwiększona głośność,
 • brak przyśpieszenia samochodu przy rosnących obrotach silnika,
 • zwiększony opór pedału sprzęgła,
 • brak reakcji samochodu na próbę gwałtownego ruszenia.

W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u specjalisty i zwykle wymiana sprzęgła na nowe.

Starannie i ostrożnie

Dobór nowego sprzęgła zawsze wymaga znacznej staranności, a w wielu przypadkach także szczególnej ostrożności. Znaczna część kół dwumasowych prawidłowo bowiem będzie współpracować tylko ze ściśle określonym zestawem sprzęgła. Informacje na ten temat znaleźć można m.in. w Katalogu Online udostępnianym przez Inter Cars.

Nierzadko, aby dobór zestawu sprzęgła był prawidłowy, nieodzowne jest rozkodowanie numeru VIN. Dotyczy to zwłaszcza samochodów grupy VAG, gdyż w ich przypadku właściwy dobór sprzęgła sprawia największe problemy.

Odpowiedni dobór sprzęgła zapewniają katalogi dostawców zawierające specyfikację techniczną oraz instrukcje montażu. Właśnie te bazy te importowane są do katalogu Inter Cars, dzięki czemu każdy z klientów jest w stanie w szybki i łatwy sposób dopasować zestaw sprzęgła, koło dwumasowe, łożysko wyciskowe. Dodatkowo, w przypadku jakichkolwiek problemów dotyczących doboru zestawu sprzęgła, klienci mają możliwość skontaktowania się bezpośrednio z działami technicznymi dostawców oraz Inter Cars. Numery kontaktowe można znaleźć w katalogu Inter Cars.

Ważna rola mechanika

Niezawodne i długotrwałe działanie nowego sprzęgła uzależnione jest nie tylko od jego prawidłowego doboru, ale również od doświadczenia i wiedzy mechanika (zdobywanej podczas szkoleń) który podejmuje się montażu nowego elementu. Należy przy tym podkreślić, iż zestawy sprzęgła oraz koła dwumasowe, choć wyglądają na bardzo solidne, łatwo ulegają uszkodzeniom, jeśli się z nimi nieumiejętnie obchodzić i nie zachowywać ostrożności. Są to delikatne elementy, których nieodpowiedni montaż skutkuje wymienionymi powyżej niedomaganiami.

Duży wpływ kierowcy

Nieumiejętne operowanie sprzęgłem, którego podstawową funkcją jest przeniesienie momentu obrotowego z wału silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów za pomocą sił tarcia może skończyć się poważną usterką lub unieruchomieniem auta. Najczęściej popełniane przez kierowców błędy to:

 • gwałtowne puszczanie pedału sprzęgła,
 • niedociskanie pedału sprzęgła do końca przy zmianie biegów,
 • ruszanie na zbyt wysokim biegu lub zmiana biegu na zbyt wysokich obrotach,
 • regulowanie prędkości jazdy poprzez poślizg sprzęgła,
 • trzymanie nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy,
 • hamowanie sprzęgłem (silnikiem) poprzez redukcję biegu,
 • przeładowanie pojazdu, holowanie,
 • chiptuning, czyli podnoszenie mocy jednostki napędowej bez wymiany sprzęgła na mocniejsze, odpowiadające nowym parametrom auta.

Trwałość sprzęgła zależy także od wielu innych czynników. Zakładając, że sprzęgło zostało prawidłowo dobrane do auta, należy przede wszystkim wskazać na specyfikę jego pracy oraz styl jazdy kierowcy.

Na największe zużycie narażone są okładziny cierne, których trwałość zależna jest od częstotliwości ruszania z miejsca oraz zmiany biegów. Według badań na każdy przejechany kilometr kierowca operuje sprzęgłem od 2 do 60 razy w zależności od trasy. Złym nawykiem jest używanie pedału sprzęgła jako oparcia dla lewej stopy, gdyż nawet niewielki nacisk ma istotny wpływ na przedwczesne zużycie okładzin bądź uszkodzenie wynikające z przegrzania.

Pojedynczo czy w komplecie

Niejednokrotnie pada pytanie czy można wymienić sam docisk lub tarczę sprzęgła. Oczywiście można, jednak jest to pozorna oszczędność, która dość szybko wymusza kolejną wizytę w warsztacie celem wymiany całego zestawu. Często pozornie prawidłowo dobrana tarcza czy docisk nie chcą właściwie współpracować z pozostałymi elementami sprzęgła, pomimo tej samej średnicy zewnętrznej, grubości, liczby zębów itd. W efekcie dosyć popularnym jest stwierdzenie „ten zestaw wyglądał identycznie, jednak nie pasuje”.

Do tego zakup poszczególnych elementów oddzielnie, zwykle bywa znacznie droższym rozwiązaniem. Dla przykładu porównanie cenowe dotyczące jednego z wybranych indeksów. Oto za zestaw składający się z docisku, tarczy oraz łożyska trzeba zapłacić 395 zł brutto. Kupując każdy z tych elementów oddzielnie rachunek wyniesie 712 zł brutto. W sumie zestawy sprzęgieł są tańsze od 3% do nawet 60% niż elementy kupowane pojedynczo. Dodatkowo przy wymianie zestawu zyskujemy pewność, że każdy z elementów będzie współpracował ze sobą poprawnie przez kolejne 150-200 tys. km.

Oferta Inter Cars

Inter Cars SA ma w swej ofercie bogatą gamę zestawów sprzęgieł. Pochodzą one od takich producentów jak:

Indeksy w statusie indywidualnym można zamówić ekspresem. Przewidywany czas dostawy w przypadku sprzęgieł wynosi wówczas ok. 3 dni.

Jak już zostało wspomniane, dobranie odpowiedniego zestawu sprzęgła do auta bardzo ułatwia IC Katalog. Po wybraniu danych technicznych pojazdu w IC Katalogu i odznaczeniu grupy towarowej „Układ napędowy”, uzyskujemy informację o zestawach pasujących do wybranego przez nas samochodu. Każdy z towarów w ofercie opisany jest w detalach, co pomaga w podjęciu decyzji. Katalog online zawiera również wszelkie informacje o aktualnie prowadzonych promocjach oraz modyfikacjach cenowych w asortymencie sprzęgieł.

Na podstawie materiału firmy Inter Cars

 

 

 

 

Zostaw Komentarz