O wymianie pompy cieczy chłodzącej

19 sty 2023

Wymiana pompy cieczy chłodzącej nie należy do najprzyjemniejszych napraw, w dodatku w jej trakcie można zrobić wiele błędów. Specjaliści z firmy Airtex, dużego producenta tych pomp, wskazują na najczęściej popełniane.

Wymiana pompy cieczy chłodzącej napędzanej paskiem rozrządu bywa na tyle kłopotliwa, że niektórzy mechanicy ze wszystkich sił starają się pominąć tę operację. To duży błąd, ponieważ rezygnacja z niej, np. przy wymianie rozrządu, oznacza zazwyczaj, że samochód powróci do warsztatu po kilkunastu tysiącach kilometrów, jeśli nie szybciej.

Zawsze z rozrządem

W przypadku pomp cieczy chłodzącej napędzanych paskiem rozrządu należy przyjąć jako żelazną zasadę, by zawsze razem z rozrządem wymieniać także pompę, gdyż przewidywana żywotność pomp jest zbliżona do żywotności rozrządu. Jeśli pasek wymienia się co 90 tys. km, bardzo wątpliwe jest, że pompa wytrzyma dwa interwały wymiany paska. Oczywiście, może się tak wydarzyć, ale bardziej prawdopodobne jest, iż zużyje się np. po 150 tys. km. Wyjątek stanowią modele aut, w których rozrząd wymienia się co 200 tys. km. Wówczas pompy do nich wytrzymują odpowiednio większy przebieg.

Airtex przypomina: należy pamiętać, że nowy zestaw rozrządu zazwyczaj nieco mocniej obciąża koło pasowe pompy niż stary, a zatem jeśli pozostawi się starą pompę, żywotność jej łożyska drastycznie się skróci.

Kiedy wymienić wcześniej?

Zdarza się, że pompa cieczy nie wytrzymuje do kolejnej wymiany rozrządu. Być może była kiepskiej jakości albo ktoś jej nie wymienił w terminie.

Głównym sygnałem zużycia pompy jest powodowany przez nią wzmożony hałas. Innym objawem może być delikatny wyciek płynu chłodzącego przez kontrolny otworek w pompie. Kolejnym są zaburzenia pracy układu chłodzącego. Mogą one wszak wynikać z zużycia łopatek pompy albo nie obracania się wirnika na skutek uszkodzenia ułożyskowania osi pompy. W okresie zimowym zdarza się, że łopatki pompy zamarzają razem z wodą pozostawioną zamiast płynu w układzie. Prowadzi to zazwyczaj do ich uszkodzenia.

Przed naprawą

Przed wymianą pompy koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zbiornik na spuszczany płyn chłodniczy oraz zapoznać się z procedurą wymiany pompy w danym modelu samochodu, a także odszukać zawory służące do odpowietrzania układu chłodzenia. Bywa, że w niektórych modelach samochodów po wymianie pompy cieczy układ należy odpowietrzać ciśnieniowo, ponieważ tradycyjne odpowietrzanie (np. przez wlew płynu chłodniczego) może być niewystarczające.

Airtex przypomina: ponieważ wymiana pompy wymaga demontażu rozrządu, należy do tego przygotować silnik ustawiając odpowiednio tłoki i zakładając blokady.

W trakcie wymiany

Należy zawsze przykładać dużą wagę do oczyszczenia i osuszenia miejsca mocowania nowej pompy po demontażu starej. Trzeba także bezwzględnie przestrzegać instrukcji montażowych. Jeśli wymagany jest montaż na uszczelkach – należy się tego trzymać. Jeśli producent zaleca użycie kleju montażowego lub silikonu, także należy traktować to jako wymóg obligatoryjny. Gdy producent podaje wskazówki dotyczące dokręcania śrub lub wstępnej regulacji napięcia nowego paska rozrządu pompą, również należy zastosować się do instrukcji.

Airtex przypomina: zbyt mocno napięty pasek rozrządu może spowodować przedwczesne zużycie nowej pompy,łożysk w napinaczach i rolkach prowadzących, a nawet doprowadzić do zerwania paska. Równie niebezpieczny jest pasek nieostatecznie napięty, ponieważ luz może spowodować zsuwanie się paska z kół zębatych lub przeskoczenie paska i demolkę silnika. Konieczne jest również sprawdzenie osiowości innych elementów, takich jak zębatki wałka rozrządu, wału korbowego lub pompy wtryskowej. Odchyłki mogą prowadzić do zerwania rozrządu.

Po naprawie

Niestety, kontrola szczelności układu chłodzącego może zostać przeprowadzona dopiero po złożeniu całego rozrządu, demontażu blokad i uruchomieniu silnika (no chyba, że mechanik ma możliwość wykonania kontroli ciśnieniowej układu). Do tego należy uzbroić się w cierpliwość i sprawdzać szczelność dopiero wtedy, gdy silnik uzyska temperaturę roboczą, otworzy się termostat, a układ będzie pracował stabilnie po odpowietrzeniu. Jeśli pojawią się wycieki z okolicy pompy, nie ma innego wyjścia jak tylko rozebrać rozrząd ponownie, naprawić uszczelnienie mocowania pompy i przy ponownym montażu rozrządu zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia napięcia napinacza. Niektóre napinacze mają bowiem dwa znaczniki prawidłowego napięcia: pierwszy, które należy wybrać przy pierwszym montażu oraz drugi – odpowiedni dla kolejnego montażu, kiedy pasek zębaty jest już trochę rozciągnięty. Gdy już wszystko będzie w porządku, ponownie napełniamy układ i go odpowietrzamy.

 

 

Zostaw Komentarz