O wymianie pompy cieczy chłodzącej

22 lis 2022

Firma Airtex wprowadziła na rynek sterowaną elektrycznie pompę cieczy ECF. To doskonała okazja do przypomnienia kilku najważniejszych zaleceń serwisowych dotyczących pomp cieczy chłodzącej w samochodach osobowych.

Pompy cieczy chłodzącej zazwyczaj są napędzane paskiem rozrządu lub paskiem osprzętu (najczęściej w silnikach wyposażonych w łańcuch rozrządu). Ponieważ ich okresowa wymiana takich pomp wiąże się z otwarciem układu chłodzenia, a następnie koniecznością jego odpowietrzania, odkłada się tę czynność „na później”. Nierzadko to „później” oznacza dopiero kolejną wymianę rozrządu, czyli interwał przynajmniej 50 tys. km.

Czym grozi takie postępowanie? Konsekwencje mogą być różnie. Czasem jest to tylko hałas zużytego łożyska pompy lub wycieki płynu chłodniczego. Problemy mogą być jednak znacznie większe. Przy odrobinie pecha silnik zacznie się przegrzewać, albo pompa uszkodzi się na tyle, że zerwie napędzający ją pasek rozrządu lub osprzętu.

Rozrząd zawsze z pompą

Airtex rekomenduje okresową wymianę całych zestawów. Tylko takie działanie daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania rozrządu i układu chłodzenia przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Nawet jeśli pompa cieczy jest napędzana oddzielnie, warto wymienić ją przy okazji wymiany rozrządu – będzie to forma rozsądnej profilaktyki, która przełoży się na niezawodne funkcjonowanie silnika.

Prawidłowe uszczelnienie

Niezwykle ważne jest także prawidłowe uszczelnienie nowej pompy cieczy. Kluczem do sukcesu jest bardzo dokładne oczyszczenie przylegających powierzchni, a następnie zastosowanie zalecanej przez producenta techniki uszczelnienia. Może to być uszczelka, pasta uszczelniająca lub silikon. Ale zawsze należy się ściśle trzymać instrukcji i nie zastępować zużytej uszczelki pastą, a pasty silikonem.

Bardzo ważne jest także zapoznanie się z instrukcją serwisową danego samochodu i sprawdzenie jaki rodzaj pompy jest rekomendowany przez producenta. Zdarza się, że do danego silnika dostępne są dwa typy pomp – z wirnikiem plastikowym albo z metalowym. Nie należy traktować ich jako współzamienne. Jeśli występują obie referencje, zazwyczaj jedna z nich jest lepszym wyborem, ponieważ producent wprowadził ją do konstrukcji w ramach udoskonaleń technicznych.

Nowy Airtex ECF – to warto wiedzieć

Nowa pompa cieczy Airtex ECF to alternatywa oryginalnej, sterowanej elektrycznie pompy cieczy stosowanej w 1,6 i 2,0-litrowych silnikach TDI wykorzystywanych w samochodach koncernu VAG. Jednostki te są produkowane od 2012 r. i napędzają już ponad dziewięć milionów pojazdów w całej Europie.

Tym co wyróżnia pompy Volkswagena jest elektrycznie sterowane sprzęgło przy kole pasowym. Podobnie jak kompresory klimatyzacji, pompy te są napędzane paskiem wielorowkowym. Pasek bez przerwy napędza koło pasowe pompy, ale sprzęgło elektromagnetyczne, a tym samym także pompa, załączają się tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Rozwiązanie takie przyspiesza nagrzewanie się silnika, ale jest bardziej złożone, a przez to bardziej awaryjne niż zwykła pompa. Praktyka pokazuje, że pompy mogą wykazywać pierwsze objawy zużycia (hałas, nieszczelności) już po 50 tys. km.

Ze względu na olbrzymią popularność silników z tym typem pompy pojawiło się olbrzymie zapotrzebowanie na jej zamienniki. Ich produkcja jest jednak ograniczona przez prawo patentowe. Zamiennik oryginalnej pompy VW opracowany przez Airtex wykorzystuje własną technologię SWITCH ECF do zmiany natężenia przepływu, bez naruszania oryginalnego patentu VW, co czyni firmę pierwszym producentem oferującym prawdziwy zamiennik pompy cieczy OE, z dopasowaną technologią ECF. Airtex ECF – dokładnie tak jak oryginał – zmienia natężenie przepływu płynu chłodzącego w celu skrócenia czasu nagrzewania się silnika. Redukuje tym samym zużycie paliwa i poprawia skład spalin w pierwszych minutach jazdy. Pompa cieczy ECF Airtex realizuje zatem te same zadania co oryginał.

Pompa Airtex ECF jest dostępna jako pojedynczy zespół pompy cieczy (numer referencji 1978) lub jako część zestawu (numer referencji WPK-197801).

Nie zapominaj o płynie

Wymiana pompy cieczy przed sezonem zimowym jest doskonałą okazją do kontroli temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego i jego ewentualnej wymiany. Airtex przypomina: przy okazji wymiany pompy cieczy należy dokładnie zapoznać się z procedurą odpowietrzania danego silnika – czasem wymaga ona otwarcia dodatkowych zaworów odpowietrzających, jak i również użycia ciśnienia do wypchnięcia powietrza np. z nagrzewnicy wnętrza.

 

 

Zostaw Komentarz