Objawy zużycia amortyzatorów

05 sie 2021

Choć amortyzatory zużywają się stopniowo, przez co łatwo przyzwyczaić się do ich gorszego działania, w końcu pojawiają się wyraźne oznaki, że tracą sprawność. Sygnałów takich nie wolno bagatelizować, gdyż amortyzatory mają istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Amortyzatory, tak jak i wiele innych elementów pojazdu, zużywają się stopniowo. Stopniowo więc narastają również negatywne skutki ich pogarszającego się działania, takie jak mniejsza precyzja kierowania, spadająca skuteczność hamowania, mniejsza stabilność pojazdu. Ponieważ zjawiska te zachodzą powoli, kierujący autem się do nich przyzwyczaja, co może być brzemienne w skutkach. Dlatego powinien bez zwłoki interweniować, gdy tylko zauważy typowe oznaki zużycia amortyzatorów. A jest ich całkiem sporo. Oto one.

Nurkowanie przodu samochodu podczas hamowania – jeśli podczas hamowania przód samochodu szybko opada, może to wskazywać na zużyte amortyzatory Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ może spowodować wydłużenie drogi hamowania.

Podskakiwanie pojazdu – nadmierne podskakiwanie pojazdu na wybojach jest wyraźnym sygnałem, że amortyzatory nie działają skutecznie. Po przejechaniu wybojów nadwozie powinno szybko się stabilizować, a nie dalej podskakiwać.

Samochód kołysze się lub przechyla na zakrętach – odczucie, że samochód kołysze lub przechyla się podczas pokonywania zakrętów jest nie tylko irytujące, ale także nieprzyjemne, ponieważ kierujący odnosi wrażenie utraty kontroli nad swym pojazdem. Do tego przy takim zachowaniu pojazdu auto gorzej trzyma się drogi.

Nierównomierne zużycie opon – plackowate wytarcia bieżnika na całym obwodzie koła to kolejny skutek niesprawności amortyzatorów.

Przysiadanie tyłu samochodu podczas przyspieszania – prawidłowo działające amortyzatory stabilizują ruch zawieszenia podczas przyspieszania. Gdy są zużyte, tył samochodu może przysiadać przy przyspieszaniu.

Wibracje na kierownicy – naturalne jest, że podczas jazdy po wyboistej drodze na kierownicy dają się wyczuć drgania. Gorzej jeśli wibracje pojawiają się podczas jazdy po gładkim asfalcie. Jedną z przyczyn takiego zjawiska mogą być niesprawne amortyzatory.

Stuki dobiegające z okolic kół – pukanie lub stukanie dobiegające z okolic kół może być symptomem zużycia amortyzatora (amortyzatorów). Jeśli bowiem amortyzator jest zużyty i dobija, dochodzi do kontaktu metalu z metalem, co skutkuje pojawienie się stuków.

Wyciek z amortyzatora – każdy wyciek z amortyzatorów (poza delikatnym „poceniem się”) świadczy o uszkodzeniu ich uszczelnień, co raczej w krótszej niż dłuższej perspektywie oznacza, że amortyzator trzeba będzie wymienić.

Zostaw Komentarz