Obowiązkowe zadania akumulatorowe

04 kwi 2023

Akumulator – bez niego nie da się uruchomić nawet najlepiej serwisowanego samochodu. Podczas finałów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia w trakcie targów Poznań Motor Show, swoją wiedzą o akumulatorach, ich diagnostyce, eksploatacji i montażu dzielili się eksperci VARTA.

Zadania praktyczne dotyczące akumulatorów były obecne niemal w każdej kategorii w jakiej przeprowadzane są Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników i dotyczyły m.in doboru podstawowego i pomocniczego akumulatora do konkretnego pojazdu przy wykorzystaniu platformy VARTA Partner Portal, adaptacji akumulatora i jego kodowania w pojeździe czy prawidłowego ładowania akumulatorów przy użyciu zewnętrznego źródła prądu. Młodzi mechanicy pojazdów ciężarowych musieli zaś wyliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną ciężarówki w momencie, gdy kierowca przebywa na parkingu podczas pauzy weekendowej.

Poza konkurencjami na stoisku VARTA można było natomiast zapoznać się z produktami i usługami a także porozmawiać ze specjalistami o trendach w branży akumulatorowej. A są one takie że następuje dynamiczny rozwój pojazdów hybrydowych (MHEV, PHEV) i elektrycznych (BEV), w których jednak, poza akumulatorem wysokiego napięcia, wciąż bardzo istotną rolę odgrywa akumulator 12V. Odpowiada on bowiem za aktywację układu wysokiego napięcia, stabilizację napięcia podczas jazdy, zasilanie odbiorników, sterowników, czujników, gdy układ wysokiego napięcia jest odłączony. Akumulatory 12V stanowią także stabilne i bezpieczne źródło zasilania funkcji awaryjnych czy serwisowych. Dlatego też montaż akumulatora o odpowiedniej wydajności czy żywotności jest niezwykle istotny dla zachowania prawidłowej pracy całego układu elektrycznego. W związku z tym  VARTA wprowadziła do oferty innowacyjną serię akumulatorów o oznaczeniu xEV przeznaczoną zarówno do systemu start-stop, jak i do pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych. W tym momencie nowe portfolio zapewnia pokrycie 97% rynku, ale wkrótce zostanie rozszerzone o dodatkowe typy. Dzięki temu VARTA będzie wstanie zapewnić akumulatory do każdego pojazdu, niezależnie od jego poziomu elektryfikacji.

 

Zostaw Komentarz