Obsługa klimatyzacji tylko z zaświadczeniem

01 mar 2016

huskyZgodnie z ustawą z 15 maja 2015 o substancjach zubożających warstwę ozonową pracownik warsztatu samochodowego zajmujący się obsługą układu klimatyzacji w pojazdach musi legitymować się zaświadczeniem o odbyciu szkolenia przewidzianego w tejże ustawie. Jeśli nie będzie go posiadać, warsztatowi może grozić kara.

 Każdy, kto trudni się serwisowaniem lub naprawą klimatyzacji samochodowych, lecz nie ma stosownego zaświadczenia, powinien jak najszybciej je uzyskać. Uczynić to można biorąc udział w szkoleniu przeprowadzonym przez uprawnione do tego podmioty (ich lista znajduje się tutaj).

Jedną z firm proponujących udział w takim szkoleniu jest HELLA Polska. Szkolenie przez nią organizowane trwa około 6 godzin (wykład wraz z zajęciami praktycznymi), kosztuje 280 zł netto od osoby, zaś przeprowadzone może być zarówno w warszawskiej siedzibie firmy, jak i miejscu wskazanym przez grupę osób chcących uzyskać zaświadczenie. Plan zajęć obejmuje m.in. takie zagadnienia jak:

  • wymagania ustawy z dnia 15 maja 2015 r.;
  • podstawowa wiedzę na temat sposobów kontroli szczelności systemów klimatyzacyjnych w pojazdach silnikowych;
  • diagnostykę samochodowych układów klimatyzacji oraz ich obsługę;
  • przyjazne dla środowiska sposoby odzyskiwania gazów cieplarnianych używanych w klimatyzacjach samochodowych (procedura odzysku gazu, postępowanie z butlą zawierającą czynnik chłodniczy, podłączanie i odłączanie zestawu do odzysku czynnika chłodniczego, obsługa zestawu do odzysku czynnika chłodniczego);
  • narzędzia do diagnostyki i napraw samochodowych układów klimatyzacji.

 

Zostaw Komentarz