Od płynnego żeliwa

16 lip 2014

Brembo06Brembo11










O tym jak wielki rozmach może mieć produkcja tarcz hamulcowych, można się przekonać podczas wizyty w fabryce Brembo. Dwie niezależne odlewnie żeliwa, pół setki gniazd produkcyjnych, najnowocześniejsze zrobotyzowane linie, wszystko to można zobaczyć w Dąbrowie Górniczej, gdzie mieści się największy zakład włoskiej firmy wytwarzający tarcze hamulcowe.

Brembo08Co 50 minut z wielkiego pieca odlewniczego do kadzi wlewa się 12 ton płynnego żeliwa, które następnie trafia do form, a z nich już w formie surowych półproduktów idzie do dalszej obróbki. W zakładzie Brembo w Dąbrowie Górniczej miesięcznie produkuje się milion tarcz hamulcowych. Mimo że pracuje tam 1200 osób, bezpośrednio przy produkcji nie widać wielu pracowników. Linie są bowiem zautomatyzowane i rola człowieka ogranicza się kontroli procesu produkcyjnego i pilnowania jakości na każdym jego etapie. Dzięki tak zaawansowanej technologii zapewniona jest najwyższa precyzja i powtarzalność produkcji. Sterowane cyfrowo maszyny i roboty po prostu się nie mylą.

Największa fabryka

Brembo07– Zakład w Dąbrowie Górniczej to największa fabryka Brembo w Europie. Na 90 000 metrach kwadratowych prowadzona jest produkcja tarcz od wytopu żeliwa po finalną obróbkę. Powstają tu elementy przeznaczone zarówno na rynek OE, OES jak i aftermarket. Identyczne tarcze, produkowane z dokładnie tego samego materiału i obrabiane na tych samych maszynach trafiają do fabryk samochodów oraz do niezależnych dostawców części zamiennych. Dlatego klienci kupujący produkty Brembo mogą mieć pewność, że otrzymują produkt najwyższej jakości – tłumaczy Marco Moretti, dyrektor zarządzający, odpowiedzialny w Brembo za rynek wtórny.

Unikatowe technologie

Brembo03Warto powiedzieć, że firma Brembo, która jest czołowym producentem nie tylko tarcz i bębnów, ale również kompletnych systemów hamulcowych poświęca ogromne środki na badania i rozwój, a co dziesiąty pracownik firmy to specjalista z działu R&D. Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są intensywnie również w Dąbrowie Górniczej, gdzie stosuje się wiele unikatowych technologii wdrożonych przez Brembo.

Przykładem może być tarcza hamulcowa opracowana wspólnie z koncernem Daimler. Powstaje ona z dwóch rodzajów stopów: żeliwa i stali. Stalowy dzwon jest znacznie cieńszy niż w tarczy tradycyjnej i ma grubość zaledwie 2,5 mm w porównaniu do nawet 9 mm dzwonu żeliwnego. Redukcja grubości, a co za tym idzie masy jest możliwa, ponieważ stal jest od żeliwa bardziej wytrzymała mechanicznie. Tarcza wykonana w tej technologii jest nawet o 15% lżejsza od tradycyjnej, co w przypadku masy wirującej ma znaczenie, gdyż pozwala zauważalnie zmniejszyć zużycie paliwa. Stalowy dzwon połączony jest z żeliwną częścią tarczy dzięki uzębieniu tworzącemu rodzaj wielowypustu. Badania wykazały, że tarcza stalowo-żeliwna przekracza wymagania wytrzymałościowe stawiane przez Daimlera.

Innym ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez Brembo jest unikatowy kształt i rozmieszczenie żeber w tarczach wentylowanych. Z jednej strony taka tarcza jest lepiej chłodzona, z drugiej zaś jest znacznie bardziej odporna na spękania powstające z powodu obciążenia termicznego.

Brembo, jako pierwszy producent na świecie wprowadził również technologię malowania tarcz lakierami utwardzanymi światłem UV. Powłoka taka jest bardzo odporna na wysokie temperatury i zapewnia lepszą ochronę przed korozją. Tak pomalowana tarcza wygląda również atrakcyjniej, bowiem lakier światłoutwardzalny błyszczy metalicznie, co ma znaczenie w przypadku stosowania eleganckich, ażurowych obręczy z lekkich stopów.

Warto przy okazji wspomnieć, że polscy inżynierowie Brembo delegowani są do innych fabryk włoskiego koncernu, by tam dzielić się wiedzą dotyczącą stosowania najnowszych technologii.

Nie tak dawno

Powiedzmy jeszcze na koniec, że firma Brembo, która jest obecnie światowym potentatem w produkcji systemów hamulcowych powstała nie tak dawno, bo w 1961 roku i zaczynała od skromnego warsztatu mechanicznego w Bergamo w północnych Włoszech, w którym – wliczając w to właścicieli – pracowało niewiele ponad dwadzieścia osób. Dziś Brembo zatrudnia na całym świecie ponad 7 tysięcy pracowników, a roczny obrót firmy przekracza 1,5 miliarda euro.

 

Zostaw Komentarz