Odpady (mniej) oczywiste
Rozmaitość odpadów wymagających utylizacji, które powstają w serwisach jest większa, niż się niektórym wydaje. Zaliczają się do nich nie tylko zużyte akumulatory, opony i filtry, ale też na przykład, mniej oczywiste, żarówki i świetlówki.
Każdy warsztat samochodowy i motocyklowy wytwarza odpady. Większość z nich wymaga profesjonalnej utylizacji. Dlatego powstał objęty patronatem Inter Cars program Bio Service, który wspiera warsztaty w kompleksowym odbiorze odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Do najpopularniejszych odpadów przekazywanych do utylizacji w ramach Bio Service należą zużyte akumulatory, opony i filtry olejowe. – W przypadku korzystania z usług Bio Service należy pamiętać, że refundujemy koszty utylizacji odpadów za towary zakupione w sieci Inter Cars. To duża korzyść dla warsztatów – mówi Wojciech Kopacz, menedżer projektu Bio Service.
Serwisy samochodowe i motocyklowe generują jednak również inne odpady, mniej oczywiste. Oto kilka przykładów.
- Żarówki/Świetlówki
W warsztatach, tak jak w gospodarstwach domowych, nie powinno się wyrzucać zużytych żarówek do ogólnych odpadów. W przypadku świetlówek niezbędna jest nawet odpowiednia utylizacja. Dlatego nie wolno zapominać, że poszczególne typy źródeł światła (żarówki, świetlówki, diody LED) wymagają oddzielnego traktowania. - Opakowania
W punktach napraw pojazdów powstaje cała masa zbędnych już opakowań po płynach i innych produktach. Są one różnego rodzaju, m.in. opakowania ciśnieniowe, opakowania z drewna, opakowania z tworzyw sztucznych. Szczególnie istotne jest odpowiednie zabezpieczenie i utylizacja opakowań po substancjach niebezpiecznych. - Szkło szyb samochodowych
Samochody trafiające do warsztatów bywają w różnym stanie. Zdarza się, że podczas prac naprawczych należy usunąć resztki szkła szyb samochodowych. Ten odpad też wymaga odpowiedniej utylizacji. - Gaśnice
Gaśnice mają swój określony termin przydatności. Z tego względu zdarza się, że klienci zostawiają przeterminowane gaśnice w warsztatach i serwisy zmuszone są zająć się utylizacją takiego odpadu. Najwygodniejszą opcją dla warsztatów jest przekazanie gaśnic wraz z innymi odpadami do Bio Service.
Oczywiście lista odpadów wymagających utylizacji jest znacznie dłuższa. Warsztaty muszą być jednak świadome, czego nie można wyrzucać do ogólnego śmietnika, by nie szkodzić środowisku i nie narażać się na kary za niedopełnienie obowiązków wynikających z przepisów.