Odpowietrzenie układu common rail

19 cze 2020

Zapowietrzenie układu paliwowego w silniku Diesla jest częstym problemem, który pojawia się przy okazji prac serwisowych. Po demontażu wtryskiwaczy lub pompy wtryskowej, a nawet wymianie filtra paliwa może się okazać, że silnik nie chce się uruchomić, a wówczas konieczne jest odpowietrzenie – wskazują eksperci firmy Total.

 

Chociaż na przestrzeni dekad system common rail (CR) był sukcesywnie rozwijany, ogólna zasada jego działania nie zmieniła się. Paliwo, przez pompę niskociśnieniową, podawane jest ze zbiornika do pompy wysokiego ciśnienia, z której, już pod bardzo dużym ciśnieniem, trafia do tzw. szyny, będącej w istocie akumulatorem paliwa. Dopiero stamtąd płynie do poszczególnych wtryskiwaczy, które wtryskują je wieloetapowo do cylindrów, dzięki czemu mieszanka spalana jest dokładniej, a praca silnika cichsza i łagodniejsza w porównaniu z jednostkami wykorzystującymi starsze sposoby wtrysku. Ważną rolę pełni również filtr, który zapewnia odpowiednią czystość paliwa.

Ponieważ nic nie jest wieczne, również poszczególne elementy systemu CR mogą ulec awarii lub kwalifikować się do wymiany skutkiem zużycia. Po ich wymianie w układzie niestety pojawia się powietrze. Może się ono również dostać przez nieszczelności spowodowane przetarciem przewodu paliwowego, zużyte podkładki wtryskiwaczy, a także jazdę ze zbyt małą ilością paliwa w zbiorniku.

Odpowietrzanie układu CR należy więc do typowych czynności serwisowych. Na szczęście nie jest trudne, jednak mechanicy powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze zdecydowanie niezalecane jest używanie „plaków” czy innych „samostarterów”, które wtryskuje się do układu dolotowego w celu sztucznego wywołania samozapłonu, a tym samym uruchomienia silnika. Działanie to jest szkodliwe dla układu wtryskowego, gdyż przez dłuższą chwilę pracuje wtedy „na sucho”.  Po drugie trzeba mieć na uwadze, że odpowietrzenie układu paliwowego jest łatwiejsze, gdy znajdzie się w nim maksymalna ilość paliwa, a tym samym ograniczona zostanie przestrzeń dla powietrza.

W niektórych samochodach dopompowanie paliwa możliwe jest za pomocą ręcznej pompki przy filtrze lub pompie wtryskowej. W czasie pompowania równocześnie należy odkręcać poszczególne odpowietrzniki na filtrze. Procedurę tę trzeba wykonywać do momentu, w którym zauważymy, że wypływa jednorodne paliwo, pozbawione pęcherzyków powietrza. W nowszych samochodach procedura odpowietrzania wygląda nieco inaczej, gdyż paliwo w układzie CR tłoczone jest przez elektryczną pompę do pompy wysokiego ciśnienia. Napełnienie układu paliwem polega tu na kilkukrotnym włączeniu i wyłączeniu zapłonu. Cała procedura odbywa się automatycznie pod warunkiem, że zadbamy o napełnienie paliwem nowego filtra – tłumaczy Andrzej Husiatyński, kierownik działu technicznego Total Polska.

Bywa, że kłopoty z układem paliwowym doprowadzą do usterki układu wtryskowego. W przypadku problemów z rozruchem po wymianie wtryskiwaczy, pomocne może być poluzowanie o jeden niepełny obrót nakrętek przewodów ciśnieniowych na wtryskiwaczach, z równoczesnym kręceniem rozrusznikiem. Następnie należy poczekać, aż pod nakrętką pojawi się paliwo. Procedura ta wymaga pomocy drugiej osoby i co ważne – musi być bezwzględnie realizowana przy odpiętej kostce zasilającej wtryskiwacz. Odpięcie kostki sprawi, że wtryskiwacz nie będzie pracował „na sucho”. Po wykonaniu tej czynności dla każdego wtryskiwacza, silnik powinien pracować normalnie. Wcześniej należy oczywiście upewnić się, że wszystkie elementy układu wtryskowego i paliwowego są sprawne.

– Oprócz zachowania odpowiednich procedur serwisowych, sprawne działanie układu common rail zależy również od jakości paliwa. Układ nie będzie pracował poprawnie, jeśli znajdzie się w nim paliwo zasiarczone lub w jakikolwiek sposób zanieczyszczone. Na stacjach TOTAL przykładamy do tego szczególną wagę. W połączeniu z regularnym i rzetelnym serwisem samochodu jest to gwarancja długiej i bezawaryjnej eksploatacji – podsumowuje Andrzej Husiatyński.

 

Zostaw Komentarz