Oferta firmy Erling do pojazdów azjatyckich

10 cze 2022

Firma Elring – Das Original znana jest od dawna z szerokiego asortymentu produktów do europejskich pojazdów. A jak wygląda jej oferta do pojazdów marek azjatyckich takich jak Toyota, Hyundai/Kia czy Nissan?

Czy w zglobalizowanym świecie można jeszcze klasyfikować producentów pojazdów według ich pochodzenia geograficznego? Oto europejski przecież Volkswagen sprzedaje w Chinach ponad 3 miliony samochodów. Dla odmiany Toyota wytwarza model Yaris w swoich zakładach we Francji i do tej pory wyprodukowała tam około 4 milionów sztuk z przeznaczeniem na rynek europejski. Nissan i Renault korzystają z kolei z tych samych silników, a dołączyły do nich także Dacia i Mitsubishi.

Cała sprawa jest więc mocno zagmatwana, niemniej przyjmuje się, że pierwsza trzydziestka pojazdów azjatyckich w Europie to w sumie ok. 9,4 mln aut osobowych. Nieco mniej niż połowę z tej liczby, bo 4,4 mln, stanowią Toyoty, z czego 2,5 mln to model Yaris. Logo Renault, Nissan lub Dacia ma z przodu ok. 2,2 mln pojazdów, natomiast na dwie koreańskie marki przypada łącznie 1,6 mln samochodów.

Wspomnijmy jeszcze, że wśród tych aut udział pojazdów wyposażonych w silniki Diesla wynosi zaledwie 16% (1,5 mln samochodów) i że dominują małe silniki (czyli o pojemności do 1000 cm3), które napędzają aż 30% aut.

Zauważmy ponadto, iż w rzeczonych 9,4 mln samochodów stosowane są tylko 22 typy silników. Jednostki te oczywiście można spotkać również w innych modelach poszczególnych producentów pojazdów, a wiele z nich jest stosowanych także przez innych producentów. I tak przykładowo z silnika Toyoty o oznaczeniu 1KR-FE korzysta również Subaru, zaś z jednostki Nissana – Mazda.

Elring szczyci się, że w swej ofercie ma bardzo rozbudowaną gamę wszelakich uszczelnień do wszystkich tych silników. Jest ona tym większa, że jednostki te występują w wielu wersjach, różniących się miedzy sobą m.in. właśnie uszczelkami. Oto przykłady:

Nissan K9K – 1.0 Diesel

Istnieje kilka wariantów tego silnika montowanego w 1,7 mln pojazdów z pierwszej trzydziestki. Oznacza to, że szukając odpowiednich uszczelek, ważne jest, aby dowiedzieć się dokładnie, jakich potrzebujemy. I tak np stosowane są różne uszczelki miski olejowej. Występują one w wersji z czystego elastomeru, ale także jako metalowo-elastomerowe.

Uszczelka metalowo-elastomerowa # 380.960
Uszczelka elastomerowa # 263.380

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei od 2016 roku uszczelnienia głowicy cylindrów są dostarczane z ulepszonym sitodrukiem na warstwach funkcjonalnych uszczelki z warstwą ze stali. Podczas wymiany należy w każdym przypadku stosować ten wariant, ponieważ ma on zwiększoną skuteczność. Do serwisowania silnika K9K firma Elring oferuje również tę technologię z uszczelką o grubości 0,2 mm. Dodatkową grubość uzyskuje się wówczas przez wkładkę środkową.

Elring # 456.710 – Poziom rep. + 0,2 mm

Toyota 1KR-FE – 1.0 benzynowy

Silnikiem zdecydowanie najczęściej montowanym w omawianej grupie pojazdów, (ponad 2 miliony sztuk w samym tylko modelu Yaris), jest trzycylindrowa jednostka Toyoty o kodzie 1KR-FE. Tym samym silnikiem są napędzane również małe samochody Peugeot i Citroën. Nic więc dziwnego, że firma Elring oferuje wszystkie uszczelki i zestawy uszczelniające do tej jednostki. Przy ich zamawianiu należy zwrócić uwagę na fakt, że chociaż jest używany ten sam kod silnika, to w jednostkach wyprodukowanych po 05.2014 dokonano zmian – uszczelnienia głowicy cylindrów na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak się różnią.

Elring # 687.840 – kompletny zestaw uszczelniający do aut sprzed 05.2014

Toyota 1ND-TV – 1.4 Diesel

Również w przypadku tego silnika (montowanego także w Mini) firma Elring oferuje kompletny asortyment uszczelek. Między innymi w pełni wyposażony zestaw do montażu turbosprężarki.

Patrząc na dane dotyczące sprzedaży uszczelnień głowicy cylindrów, można zauważyć, że sprzedawana jest głównie najmocniejsza uszczelka z 5 nacięciami (o grubości 1,25 mm). Trudno jest wyjaśnić to zjawisko w kategoriach czysto technicznych. Powód jest prawdopodobnie taki, że warsztaty, z niewiedzy lub z innych przyczyn, po prostu instalują najgrubsze uszczelnienie głowicy cylindrów zamiast, jak należy, mierzyć występ denka tłoka na wszystkich czterech cylindrach. Na podstawie uzyskanego w taki sposób wyniku powinno się następnie dobrać prawidłową grubość uszczelnienia. Asortyment firmy Elring obejmuje wszystkie pięć grubości uszczelnień głowicy cylindrów.

Elring # 731.160

Hyundai/Kia G4FC – 1.6 benzynowy oraz G4FA – 1.4 benzynowy

Jeśli do silników G4FC doliczyć konstrukcyjnie do nich podobne jednostki G4FA, to otrzymamy pokaźną liczbę 2,7 miliona sztuk. Ponieważ obydwa silniki o pojemności skokowej 1,6 i 1,4 litra mają co prawda wiele wspólnych uszczelek, lecz niektóre są różne, a do tego w autach marek Hyundai i Kia jednostki te montowane bywają w różny sposób, należy zatem zachować ostrożność przy wyborze uszczelek.

Elring oferuje pełen asortyment uszczelek do wszystkich kombinacji silników i pojazdów, od kompletnych zestawów po pierścienie uszczelniające do korków spustowych oleju.

Elring # 877.190 – kompletny zestaw uszczelniający do aut od 01.2009

Napęd elektryczny i hybrydowy typu plug-in

W pierwszej trzydziestce aut azjatyckich nie ma na razie ani pojazdu z napędem wyłącznie elektrycznym, ani samochodu hybrydowego typu plug-in. W sumie jednak jest ponad 300 000 pojazdów elektrycznych i 170 000 hybrydowych typu plug-in.

Do tego dochodzi ponad 600 000 hybryd marki Toyota, a ich spalinowe silniki wcześniej czy później mogą potrzebować uszczelnień. Elring ma w swojej ofercie wszystkie uszczelki do często spotykanej w tych autach jednostki benzynowej o pojemności 1,5 litra.

Zostaw Komentarz