Olej do klimatyzacji – jaki i ile?

30 wrz 2015

DENSO2By sprężarka klimatyzacji pracowała długo i niezawodnie, w układzie musi znajdować się odpowiednia ilość właściwego oleju.

Olej w układzie klimatyzacji służy przede wszystkim do smarowania ruchomych części, czyli sprężarki i iglicy zaworu rozprężnego, ale także ma za zadanie odprowadzać nadmiar ciepła ze sprężarki. Ponadto warstwa oleju chroni gumowe uszczelki w przewodach i złączkach, zmniejszając wycieki czynnika roboczego.

By olej spełnił te oczekiwania i jednocześnie gwarantował prawidłowy obieg czynnika roboczego, musi być odporny na zmiany ciśnienia i temperatury w różnych warunkach pracy. Stworzonych zostało więc wiele receptur oleju do klimatyzacji, nierzadko bardzo się od siebie różniących. Dlatego należy pamiętać, że sprężarki trzeba napełniać wyłącznie olejem zatwierdzonym przez producenta samochodu lub kompresora. Unikać więc należy olejów uniwersalnych i mieszanych.

Uwaga na uniwersalny!

Według ustaleń firmy DENSO niedostateczne smarowanie spowodowane stosowaniem oleju uniwersalnego jest drugą najczęstszą przyczyną uszkodzeń sprężarek klimatyzacji tego producenta. Jednocześnie analiza zgłoszeń gwarancyjnych wykazała, że co czwarty warsztat nie stosuje właściwego oleju, zaś używanie nieodpowiednich olejów, takich jak oleje uniwersalne lub mieszane, nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia sprężarki.

Wszystkie sprężarki klimatyzacji DENSO są dostarczane jako kompletne jednostki, napełnione odpowiednią ilością oleju.
Wszystkie sprężarki klimatyzacji DENSO są dostarczane jako kompletne jednostki, napełnione odpowiednią ilością oleju.

Oleje uniwersalne, często preferowane przez warsztaty, są olejami PAO, czyli olejami mineralnymi o innej lepkości niż zalecane przez DENSO syntetyczne oleje PAG. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami olejów sprawia, że nie mieszają się one ze sobą ani z czynnikami roboczymi R134a oraz R1234yf, co prowadzi do złego smarowania, uszkodzenia uszczelek i zwiększonego zużycia sprężarki. Co więcej, różna lepkość powoduje, że między cylindrem i tłokiem tworzy się cieńsza warstwa oleju. Zmiana lepkości oleju zmniejsza tym samym żywotność sprężarki i prowadzi do jej zatarcia. Aby więc zapewnić bezawaryjną pracę sprężarek klimatyzacji DENSO, ich producent zaleca mechanikom, by zawsze przestrzegali wskazówek znajdujących się na etykietach naklejonych z tyłu lub z boku sprężarki i stosowali odpowiednie oleje.

W trakcie demontażu

Mechanicy winni przestrzegać również zaleceń dotyczących ilości oleju w układzie. Należy mieć je na uwadze m.in. przystępując do wymiany sprężarki. W trakcie demontażu kompresora trzeba więc pamiętać, że:

 • podczas odzyskiwania z układu klimatyzacji czynnika roboczego wydostaje się wraz z nim również pewna ilość oleju sprężarkowego. Należy koniecznie zmierzyć ilość tego oleju i później wprowadzić taką sama jego ilość podczas napełniania układu czynnikiem roboczym.
 • po usunięciu starego kompresora trzeba z niego spuścić olej i zmierzyć ile go było. Procedura opróżniania sprężarki zwykle opisana jest w instrukcji instalacji kompresora.
  Uwaga! Ilość spuszczonego oleju powinna wynieść około 30-50% całkowitej ilości oleju. W przeciwnym razie układ klimatyzacji może zostać przeładowany podczas uzupełniania oleju sprężarkowego lub po wycieku barwnika UV podczas przeglądu układu. Wyciek barwnika UV jest dopuszczalny w granicach do 5% całkowitej ilości oleju.

  Rozmieszczenie oleju w układzie klimatyzacji (wartości referencyjne, różnią się w zależności od temperatury zewnętrznej i obciążenia silnika)
  Rozmieszczenie oleju w układzie klimatyzacji (wartości referencyjne, różnią się w zależności od temperatury zewnętrznej i obciążenia silnika)

Podczas instalacji

Również podczas montażu nowej sprężarki trzeba trzymać się pewnych procedur. I tak:

 • jeśli układ został przepłukany, oryginalne sprężarki DENSO (które są dostarczane jako kompletne jednostki napełnione odpowiednią ilością oleju) mogą być montowane niemal od razu. Przed ich instalacją trzeba tylko pokręcić ręcznie wałem sprężarki, aby równomiernie rozprowadzić w niej olej. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia, gdy sprężarka zacznie pracować.
 • jeśli płukanie NIE jest konieczne, należy skorzystać z poniższego, prościutkiego wzoru, aby ustalić jaką ilość oleju należy spuścić z nowej sprężarki DENSO przed jej zamontowaniem. Wzór ten wygląda następująco:
  A-B=C
  gdzie: A to całkowita ilość oleju w nowej sprężarce, B – ilość oleju spuszczonego ze starej sprężarki, C – ilość oleju, jaką należy spuścić z nowej sprężarki
  Przykładowe wyliczenie wyglądać więc może tak:
  Całkowita ilość oleju w nowej sprężarce (A) wynosi 120 cm³.
  Ilość oleju spuszczona ze starej sprężarki (B) to 50 cm³.
  Ilość oleju, jaką należy spuścić (C) z nowej sprężarki to A-B, czyli 120-50= 70 cm³.

Uwaga: W niektórych przypadkach konieczne jest dodanie oleju. Na przykład wtedy, gdy jest jeden i ten sam numer części do układów z pojedynczym i podwójnym parownikiem. Informacje o zalecanej ilości oleju należy wówczas sprawdzić w instrukcji serwisowej pojazdu. Trzeba też pamiętać, by do układu z dwoma parownikami nigdy nie dodawać oleju bezpośrednio do sprężarki. Olej wówczas zawsze dodajemy do skraplacza, osuszacza lub drugiego parownika w układzie.

Na podstawie materiałów firmy DENSO

1 comments

Zostaw Komentarz