Oleje do klimatyzacji
– co i jak mieszać

05 wrz 2017

Na europejskim rynku coraz częściej spotyka się pojazdy wyposażone w układy klimatyzacji, w których stosowany jest nowy czynnik – R1234yf. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące doboru oleju. Odpowiadają na nie eksperci DENSO.

Układy klimatyzacji wszystkich samochodów, które zostały wyprodukowane po 1 stycznia 2017 roku napełnione są nowym czynnikiem chłodniczym R1234yf. Należy również pamiętać, że wraz z wprowadzeniem nowego czynnika chłodniczego, na rynku pojawiły się również nowe oleje do sprężarek.

Jaki olej?

DENSO w sprężarkach klimatyzacji z czynnikiem typu R134a stosuje olej ND-8 (PAG 46 DEC). W układach napełnionych nowym czynnikiem chłodniczym R1234yf należy zaś stosować olej ND-12 (DEC) – jest to również olej typu PAG 46, ale zawiera specyficzne dodatki do czynnika chłodniczego R1234yf.

Należy pamiętać, że oleje ND-8 i ND-12 nie są wymienne. Podczas gdy olej ND-12 może być mieszany zarówno z czynnikiem R134a, jak i R1234yf, olej-ND 8 nie może być stosowany z czynnikiem chłodniczym typu R1234yf.

W poniższej tabeli przedstawione zostały różne typy olejów stosowane w poszczególnych sprężarkach DENSO oraz przypisane im czynniki chłodnicze typu R134a lub R1234yf, które są dostępne na rynku wtórnym.

Mieszanie olejów

Mieszanie olejów do sprężarek klimatyzacji nie jest zalecane, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia kompresora, jednak nowy olej ND-12 może być stosowany zarówno z czynnikiem chłodniczym R1234yf, jak i z czynnikami starego typu R134a.

Co ważne, po dostosowaniu układu klimatyzacji do czynnika chłodniczego typu R1234yf, sprężarki wstępnie napełnione olejem ND-8 nie mogą być w nich dłużej stosowane. Kiedy bowiem czynnik chłodniczy typu R1234yf wejdzie w reakcję z olejem ND-8, ulegnie degradacji i zacznie negatywnie działać na części układu klimatyzacji. Dlatego też nie zaleca się stosowania oleju ND-8 w połączeniu z czynnikiem chłodniczym typu R1234yf.

Nowy olej ND-12 może być stosowany w układach z czynnikiem chłodniczym typu R134a, bez potrzeby przepłukiwania układu i usuwania pozostałego oleju ND 8, chociaż pracownicy warsztatów powinni upewnić się, że układ klimatyzacji jest czysty.

Wpływ na rynek wtórny

Pierwsze zmiany na rynku wtórnym pojawiły się w zastosowaniach dla pojazdów marki Fiat. DENSO jest producentem sprężarki DCP09003, wstępnie napełnionej olejem ND-8, która była montowana w modelach z układami klimatyzacji z czynnikiem chłodniczym typu R134a. Sprężarka ta została zastąpiona przez model DCP09060, wstępnie napełniony olejem ND-12. Nowy kompresor jest montowany w tych samych modelach Fiata, przy czym pojazdy te są teraz wyposażone w układy klimatyzacji z czynnikiem typu R1234yf.

Wraz ze zmianami na rynku i modyfikacjami poszczególnych modeli przez producentów samochodów, DENSO opracowuje nowe sprężarki wstępnie napełnione olejem ND-12, aby zapewnić klientom najlepszą obsługę na rynku. Z 40% udziałem w rynku DENSO jest wiodącym producentem sprężarek klimatyzacji na świecie.

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz