Oleje silnikowe a LPG

01 gru 2021

Gaz ma nieco inne właściwości niż benzyna. Czy z tego powodu do silników wyposażonych w instalację LPG należy używać specjalnych olejów?

 

W porównaniu z silnikami sprzed kilku dekad te współcześnie konstruowane i produkowane pracują w wyższych temperaturach i ciśnieniach roboczych. Sprzyja to niestety utlenianiu oleju i negatywnie wpływa na jego strukturę molekularną, co prowadzi do wzrostu oporu, zanieczyszczeń i osadów w silniku.

Zasilanie gazem może intensyfikować te zjawiska, zwłaszcza jeśli zamontowana instalacja jest niezbyt dobrej jakości lub została źle zestrojona. Temperatura spalania LPG jest bowiem wyższa niż benzyny, zaś wyższa temperatura w komorze spalania (utrzymująca się przez dłuższy czas) prowadzi do podwyższenia temperatury układu korbowo-tłokowego, za chłodzenie którego odpowiada olej.

Temperatura przyspiesza utlenianie

Utlenianie się oleju, intensywniej zachodzące w wyższej temperaturze, pogarsza jego parametry smarne i pompowalność. Następuje wzrost lepkości oleju i podnoszenie jego liczby kwasowej, co może skutkować powstawaniem szlamów, które osadzają się na elementach silnika. Zjawisku temu sprzyja również nitrowanie oleju, polegające na nasyceniu oleju związkami tlenków azotu. Ich reakcja z węglowodorami, będącymi w składzie oleju silnikowego, powoduje powstawanie azotanów organicznych. Może mieć to destrukcyjny wpływ na działanie dodatków uszlachetniających zawartych w oleju.

Oddziaływanie siarki

Innym ważnym czynnikiem związanym z wpływem LPG na olej silnikowy jest siarka zawarta w tym paliwie. Generalnie jest jej znacznie więcej niż w benzynie, przez co w komorze spalania powstaje więcej kwaśnych związków, które przedostają się do skrzyni korbowej, a tym samym i do oleju. Powoduje to zakwaszenie oleju, co może skutkować korozją części mechanicznych silnika, głównie tulei wykonanych z metali nieżelaznych, zmianą lepkości i pompowalności oleju oraz powstawaniem osadów. Jest to jeden z powodów dlaczego przy jeżdżeniu na LPG rekomendowane są krótsze okresy pomiędzy wymianami oleju.

Częściej wymieniać

Czy zatem powinniśmy używać specjalnych olejów do silników wyposażonych w instalacje LPG?

Jeśli stosujemy oleje półsyntetyczne lub syntetyczne najwyższej jakości, takie jak np. TotalEnergies, to nie, ponieważ i tak doskonale wywiążą się z postawionego im zadania. Ważne jedynie, aby spełniały zalecaną przez producenta samochodu klasę jakościową i lepkościową. Niemniej specjaliści z firmy Total zalecają, ze względu na zakwaszanie oleju, skrócenie interwału między jego wymianami od ok. 30% do 50%.

Osoby stosujące najtańsze, mineralne oleje silnikowe mogą natomiast rozważyć wymianę dotychczasowego oleju na produkt wyższej jakości.

Zostaw Komentarz