Opel Vivaro i kontrolka ciśnienia oleju

17 sty 2022

Tym razem tematem z naszego cyklu porad przygotowanych przez ekspertów firmy Hella, a pochodzących z biuletynu Hella Tech World, dotyczących usterek charakterystycznych dla danych modeli samochodów jest zapalająca się kontrolka ciśnienia oleju w Oplu Vivaro z silnikiem M9R, produkowanym od roku 2010.

Gdy w produkowanym od roku 2010 Oplu Vivaro z silnikiem M9R zapala się kontrolka ciśnienia oleju, a jednocześnie w pamięci sterownika silnika zapisują się błędy o kodach:

 • P0520 – usterka czujnika ciśnienia oleju silnikowego/obwodu przełącznika,
 • P0521 – czujnik ciśnienia oleju silnikowego/obwód przełącznika,
 • P0522 – czujnik ciśnienia oleju silnikowego/obwód przełącznika – za niskie napięcie,
 • P0523 – czujnik ciśnienia oleju silnikowego/obwód przełącznika – za wysokie napięcie,

to wystąpienie takich problemów może mieć dwie przyczyny:

 1. Uszkodzone złącze wtykowe między czujnikiem ciśnienia oleju a wtyczką zespoloną deski rozdzielczej (IPC).
 2. Szybkie włączenie i wyłączenie zapłonu może prowadzić do konfliktu z oprogramowaniem deski rozdzielczej (IPC) i spowodować zaświecenie lampki kontrolnej.

 Sposób naprawy

Procedura usunięcia opisanej niesprawności wygląda następująco:

 1. Wyłączyć zapłon
 2. Sprawdzić poziom oleju silnikowego
 3. Odłączyć wtyczkę wiązki przewodów od czujnika ciśnienia oleju
 4. Sprawdzić wtyczkę wzrokowo, zwracając uwagę na zanieczyszczenia i uszkodzenia, a w razie potrzeby wyczyścić zalecanym przez producenta aerozolem do styków lub wymienić wiązkę kabli zgodnie z instrukcjami producenta pojazdu.
  Przy podłączaniu wtyczki wiązki przewodów do czujnika ciśnienia oleju musi być słyszalne wyraźne kliknięcie oznaczające, że wtyczka została dokładnie zablokowana i złącze wtykowe nie jest narażone na siły rozciągające.
 5. Przeprowadzić jazdę próbną i sprawdzić, czy lampka kontrolna nie świeci się już podczas jazdy.
  Jeśli kontrolka świeci się nadal, należy zresetować deskę rozdzielczą (IPC). W tym celu trzeba odłączyć system od źródła zasilania (na krótko odłączyć akumulator). Uwaga: wykonując tego rodzaju czynność zawsze należy zawsze przestrzegać wskazówek producenta pojazdu dotyczących napraw i konserwacji!
  Dodać należy, że aktualizacja oprogramowania deski rozdzielczej (IPC) jest dostępna od 2012 roku i może zostać przeprowadzona w autoryzowanym serwisie.

 

Zostaw Komentarz