Opel Zafira – wyciek płynu chłodzącego

14 cze 2021

Dla mechaników samochodowych Autodata to nie tylko źródło przeróżnych informacji potrzebnych przy obsłudze i naprawach pojazdów, ale także poradnia, do której można się zwrócić w razie problemów ze skutecznym usunięciem awarii. I właśnie z tej możliwości skorzystali mechanicy zajmujący się pewnym Oplem Zafirą cierpiącym na wyciek płynu chłodzącego.

Zwrócili się oni otóż do specjalistów Autodata pisząc mniej więcej tak:

W naszym warsztacie znajduje się Opel Zafira III z 2015 roku z silnikiem wysokoprężnym, z którego wycieka płyn chłodzący. Ubytek płynu jest niewielki, ale po pewnym czasie już wyraźnie zauważalny. Podejrzewamy, że spowodowany może być uszkodzeniem uszczelki głowicy, ale ponieważ jej wymiana to już dosyć poważna operacja, nie chcemy pochopnie przeprowadzać naprawy. Tym bardziej, że wcale nie mamy pewności czy to faktycznie winna jest uszczelka. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie.

W odpowiedzi specjaliści Autodata napisali:

Wyciek płynu chłodzącego w samochodzie Państwa klienta jest najprawdopodobniej spowodowany znaną usterką wynikającą z zastosowania niewłaściwego kleju na króćcu rury chłodnicy systemu recyrkulacji spalin (EGR) po stronie wylotowej. Jeśli nasze podejrzenie jest słuszne, trzeba opróżnić układ chłodzenia, odłączyć przewód ssący, aby uzyskać dostęp do chłodnicy EGR, po czym zdjąć rurę wylotową chłodnicy EGR (1 na rys.). Teraz należy dokładnie oczyścić powierzchnię wokół króćca rury systemu EGR (2 na rys.) i na miejsce to nałożyć uszczelniacz dostępny w ofercie Opla. Po wykonaniu tej czynności montujemy z powrotem rurę wylotową oraz przewód ssący. Przed ponownym napełnieniem układu chłodzenia należy odczekać co najmniej 12 godzin, aby uszczelniacz stwardniał. Gdy czas ten minie napełniamy układ chłodzenia i przeprowadzamy kontrolę ciśnienia w układzie, aby upewnić się, że usterka została usunięta.

Zostaw Komentarz