Opona Goodyear w 90% z materiałów odnawialnych

06 sty 2023

Na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas firma Goodyear pokazała oponę, która aż w 90% składa się z materiałów odnawialnych. Amerykański koncern zapowiedział jednocześnie, że  w 2023 planuje wprowadzić na rynek oponę zawierającą do 70% zrównoważonych materiałów.

 

Podczas niedawno zakończonych targów Consumer Electronics Show, które co roku odbywają się w Las Vegas, firma Goodyear zaprezentowała oponę, która aż w 90% składa się z materiałów odnawialnych (zastosowano w niej aż 17 składników odnawialnych w 12 komponentach opony). Na razie jest to jedynie opona demonstracyjna, ale przeszła ona wszystkie wymagane testy i została dopuszczona do ruchu drogowego. Do tego cechuje się niższymi oporami toczenia w porównaniu z oponą z tradycyjnych materiałów, co oznacza, że może w przyszłości oferować oszczędność paliwa i jednocześnie obniżać ślad węglowy.

Do prezentacji nowej opony doszło zaledwie rok po tym, jak Goodyear pokazał oponę w 70% zbudowaną z materiałów zrównoważonych, a która jeszcze w tym roku może trafić na rynek w limitowanej serii. Pokazuje to, w jak szybkim tempie Goodyear zmierza do postawionego sobie celu stworzenia do 2030 roku opony w pełni zbudowanej z materiałów przyjaznych środowisku.

W skład opony pokazanej na CES 2023 wchodzą m.in.:

  • Cztery rodzaje sadzy, które są wytwarzane z metanu, dwutlenku węgla, oleju roślinnego i oleju z pirolizy opon wycofanych z eksploatacji. Nowe technologie produkcji sadzy pozwalają obniżyć emisję dwutlenku węgla, zwiększyć obiegowość materiałów i wykorzystanie węgla pochodzącego z biopaliw, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrych właściwości użytkowych. Sadza jest dodawana do opon w celu wzmocnienia mieszanki oraz zwiększenia trwałości bieżnika – tradycyjnie wytwarzana pochodzi ze spalania różnych rodzajów produktów ropopochodnych.
  • Olej sojowy,  surowiec pochodzenia biologicznego, który pomaga zmniejszyć zużycie produktów ropopochodnych. Białko sojowe niemal w całości wykorzystuje się do produkcji żywności/pasz dla zwierząt, ale pozostaje znaczna nadwyżka oleju, która może być spożytkowana przez przemył. Zastosowanie oleju sojowego pomaga utrzymać elastyczność mieszanki gumowej opony w zmiennych temperaturach.
  • Unikalna odmiana krzemionki wytwarzana z popiołu z łusek ryżu, produktu ubocznego z przetwarzania ryżu, który często jest wyrzucany na wysypiska śmieci. Krzemionka to składnik stosowany w oponach w celu poprawy przyczepności i zmniejszenia zużycia paliwa.
  • Poliester jest uzyskiwany z recyklingu plastikowych butelek i innych plastikowych odpadów poprzez przekształcenie poliestru w jego podstawowe substancje chemiczne i zamianę w poliester techniczny, możliwy do zastosowania w kordach opon.
  • Bio-odnawialne żywice z drzewa sosnowego, które zastępują żywice ropopochodne, stosowane dla zwiększenia właściwości trakcyjnych opony.
  • Drut koralikowy i kordy stalowe ze stali o wysokiej zawartości surowców wtórnych, produkowanej w procesie elektrycznego pieca łukowego (EAF). Wykorzystanie procesu EAF pozwala na produkcję stali przy mniejszym zużyciu energii i większej zawartości surowców wtórnych. Proces EAF może potencjalnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych w porównaniu ze produkcją stali w wielkim piecu. Drut koralikowy i kordy stalowe stanowią wzmocnienie konstrukcji opony radialnej.
  • Polimery z surowców bio- i bio-cyrkulacyjnych z certyfikatem ISCC.

– Robimy postępy w osiągnięciu celu, jakim jest wprowadzenie do 2030 roku pierwszej w branży opony w 100% wykonanej z materiałów zrównoważonych – powiedział Chris Helsel, wiceprezes Goodyear ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii. – Miniony rok miał decydujące znaczenie – zbadaliśmy nowe technologie, zidentyfikowaliśmy możliwości dalszej współpracy i wykorzystaliśmy wytrwałość naszego zespołu nie tylko po to, aby zademonstrować zdolność produkcji opony złożonej w 90% z materiałów odnawialnych, ale także wyprodukować w tym roku seryjną oponę z 70-procentowym udziałem materiałów odnawialnych.

Wprowadzenie na rynek opony wykonanej w 90% z materiałów zrównoważonych będzie wymagało dalszej współpracy z dostawcami firmy, aby dokładnie oszacować ilość odnawialnych materiałów niezbędną do produkcji takich opon w dużych ilościach.

Goodyear stosuje już materiały zrównoważone w produkcji wybranych linii opon. Olej sojowy można znaleźć obecnie w ośmiu liniach produktów, a także w niektórych oponach wyścigowych. Ponadto od 2018 r. Goodyear ponad dwukrotnie zwiększył wykorzystanie krzemionki z łusek ryżowych (RHA). Wprowadzając na rynek oponę o zawartości nawet 70% materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł, marka demonstruje swoje zaangażowanie w budowanie lepszej przyszłości poprzez rozwiązania rynkowe.

Zostaw Komentarz