Oryginał czy fałszywka
– jak rozpoznać świece DENSO

18 kwi 2020

Coraz większa podaż podrobionych części stanowi realne ryzyko dla całego łańcucha dostaw, od producentów i dystrybutorów, przez warsztaty, aż po klientów. Jednym z fałszowanych produktów są świece DENSO.

 

Zakupy e-commerce coraz bardziej się upowszechniają i zarówno kierowcy, jak i mechanicy korzystają z dostępu do globalnego rynku części samochodowych. Możliwość zakupu danej części online w cenie niższej niż u dystrybutora może się wydawać kusząca, ale niesie ze sobą ryzyko trafienia na podróbkę. Fałszywe części można znaleźć na rynku w praktycznie każdej kategorii produktów, a niektórzy mechanicy korzystając z niesprawdzonych ofert, nieświadomie narażają klientów na to, że w ich pojazdach zostaną zamontowane buble udające oryginalne produkty wysokiej jakości.

Rozpoznanie podróbki może być trudne, zwłaszcza podczas zakupu online, gdy dostępne jest tylko zdjęcie produktu w niskiej rozdzielczości. Fałszerze coraz lepiej radzą sobie w wytwarzaniu nieoryginalnych części, a ich opakowania często łudząco przypominają te oryginalne. Chociaż niektóre podróbki mogą wyglądać niemal tak samo jak oryginalne części, jest mało prawdopodobne, aby spełniały te same standardy. W wielu przypadkach podróbki są wytwarzane przy użyciu materiałów niespełniających norm, które nie zostały rygorystycznie przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Jest to szczególny problem w przypadku podróbek świec zapłonowych, które mogą powodować znaczny spadek mocy silnika przy dużym przyspieszeniu lub obciążeniu. Jeśli takie świece się przegrzeją, materiał z którego zostały wykonane stopi się i spowoduje poważną awarię silnika, która w konsekwencji może się okazać bardzo kosztowna.

Podczas zaopatrywania się w części najlepiej dokonywać zakupów wyłącznie u autoryzowanego dystrybutora. To gwarantuje otrzymanie autentycznego produktu. Poniższe porównania pokazują różnice pomiędzy oryginalnymi świecami zapłonowymi DENSO a ich podróbkami.

Wygląd

Podróbkę najczęściej zdradza wygląd produktu. Oznaką nieoryginalnej części są takie cechy jak np. branding zawierający błędy. Izolator oryginalnej świecy zapłonowej DENSO powinien mieć jednolity kształt i biały kolor, a szerokość elektrody masowej powinna być stała. Oglądając falsyfikat, zauważyć można też spawy niskiej jakości i fakt, że elektrody masowe wykonane są z tanich materiałów. Wystarczy przeprowadzić szybki test, próbując zarysować powierzchnię – jeśli powstanie rysa, oznacza to, że zastosowano materiał marnej jakości, co wskazuje jednoznacznie na część nieoryginalną.

Opakowanie

Należy sprawdzić nie tylko samą część, ale także jej opakowanie – ono również może zdradzić, że nie jest to oryginalny produkt DENSO. Świece zapłonowe DENSO są wytwarzane w Japonii, Indonezji, Chinach i USA. Jeśli zakupiona świeca została wyprodukowana w innym kraju, oznacza to, że nie jest to oryginalny produkt DENSO. Podrobione świece zapłonowe mogą również mieć nieprawidłowo umieszczone logo. Niska jakość druku, różnice w sposobie przycięcia i złożenia etykiet również wskazują na podróbkę.

Kolejnym elementem, który należy skontrolować, jest kod kreskowy i kod produkcyjny. Produkty DENSO są w pełni identyfikowalne w całym łańcuchu dostaw, dlatego świece zapłonowe z nowego, zamkniętego opakowania zawierającego 4 lub 10 świec powinny mieć ten sam kod produkcyjny. Niepasujące do siebie kody produkcyjne wskazują na nieoryginalne części. Zawsze warto je sprawdzać, a w razie wątpliwości skontaktować się z lokalnym przedstawicielem DENSO.

Specyfikacja techniczna

Wszystkie części DENSO przechodzą rygorystyczny proces kontroli produkcji, dzięki czemu zawsze są najwyższej jakości. Porównanie zakupionych świec zapłonowych z ich oficjalną specyfikacją w katalogu DENSO jest prostą i skuteczną metodą identyfikacji podróbek. Można skontrolować kilka elementów:

  • Za pomocą szczelinomierza zmierzyć odległość pomiędzy elektrodami. Prawidłowa odległość jest podana w specyfikacji DENSO.
  • Użyć suwmiarki do pomiaru średnicy części ceramicznej. Jeśli nie jest ona zgodna z oficjalną specyfikacją DENSO, oznacza to, że część jest nieoryginalna.
  • Ocenić można również kąt elektrody masowej. Niewłaściwy kąt będzie miał negatywny wpływ na iskrę.
  • Miarodajny jest również pomiar odstępu pomiędzy uszczelką a korpusem świecy zapłonowej oraz długości gwintu świecy zapłonowej i samej świecy. Jeśli wartości są inne niż w specyfikacji DENSO, część jest podrobiona.

Problem podróbek nie zniknie, ale organizacje branżowe pracują nad tym, aby zwrócić uwagę na ten problem i chronić producentów, warsztaty i kierowców. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakupu i montażu podrobionej części jest kupowanie wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów DENSO. Tańsza część sprzedawana online może wydawać się atrakcyjniejszą ofertą, ale korzystanie z niej niesie ze sobą poważne ryzyko natrafienia na podróbki, a konsekwencje ich stosowania mogą być bardzo poważne.

 

 

Zostaw Komentarz