Oryginał czy podróbka

09 Lis 2016

trw-1
Hamulce mają zbyt duży wpływ na bezpieczeństwo korzystania z pojazdu, by montować do nich elementy o niepewnej jakości. Niestety części hamulcowe tez bywają podrabiane, w tym m.in. do elektrycznych hamulców postojowych.


W porównaniu do tradycyjnego linkowego hamulca ręcznego elektryczny hamulec postojowy ma wiele istotnych zalet. Dlatego też jest coraz powszechniej stosowany, zwłaszcza w SUV-ach i cięższych pojazdach.

Takie jego wykorzystanie jednocześnie powoduje jednak, że stawiane są mu bardzo surowe wymagania. By im sprostać, producenci hamulców elektrycznych dostarczający je na pierwszy montaż, tacy jak np. firma TRW, nieustannie pracują nad swymi rozwiązaniami. Za przykład może posłużyć tu udoskonalona koncepcja przekładni elementu uruchamiającego wprowadzona właśnie TRW.

Z drugiej strony na rynku wciąż pojawiają się podróbki, także takie, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od markowych wyrobów. W przypadku tych mniej lub bardziej udanych kopii nie można być jednak pewnym, że sprostają obciążeniom równie niezawodnie, jak markowe części. Choćby dlatego, że nie są poddawane tak surowym kontrolom i testom, m.in. na specjalnych stanowiskach, gdzie sprawdza się siłę zamykającą, którą muszą wytrzymać zaciski hamulcowe.

W tej sytuacji istotną sprawą jest umiejętność odróżnienia części oryginalnych od podrabianych. W przypadku części TRW z pomocą przychodzi tu ich producent, który w tym celu przygotował aplikację TRW Part Finder. Pozwala ona w łatwy sposób określić czy dana część jest oryginalna.trw-3

Wykorzystywany jest do tego nadrukowany na opakowaniu produktu TRW specjalny kod QR. Ten tak zwany kod MAPP umożliwia sprawdzenie w czasie rzeczywistym oryginalności części zamiennej. MAPP to skrót od słów „Manufacturers against Product Piracy” oznaczających inicjatywę znanych dostawców części mającą na celu walkę z podróbkami.

Cała procedura jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać aplikację wchodząc na stronę www.trwaftermarket.com lub wykorzystując znajdujący się tutaj kod QR, po czym zeskanować kod MAPP na opakowaniu części zamiennej TRW i sprawdzić jej oryginalność.

Czy dana część jest oryginalna można również stwierdzić sprawdzając kilka innych szczegółów.

I tak w przypadku zacisku hamulcowego o numerze BHN357E da się zauważyć różnice pomiędzy oryginalnym hamulcem postojowym TRW a zamiennikiem.

Nawet jeżeli elementy uruchamiające wyglądają z zewnątrz tak samo, w ich wnętrzu może kryć się zupełnie coś innego. Elektryczne hamulce postojowe TRW najnowszej generacji mają elementy uruchamiające wyposażone w przekładnie planetarne. Dzięki temu w przypadku dużych i ciężkich pojazdów można być pewnym, że przekładnia zagwarantuje taką siłę zamykającą, by spowodować niezawodnie zatrzymanie pojazdu również na wzniesieniu.

W przypadku podróbek trudno stwierdzić, czy także są wyposażone w przekładnię planetarną. Może znajdować się w nich tańsze rozwiązanie w postaci przekładni wahliwej. Ten rodzaj przekładni ze względu na swoją konstrukcję zapewnia mniejsze siły zamykające. Testy porównawcze wykazały ponadto, że podróbki nie gwarantują sił zamykających wymaganych przez producentów pojazdów.

Dopiero sprawdzenie co kryje się we wnętrzu elementu uruchamiającego pozwala stwierdzić różnicę: po lewej - przekładnia planetarna, po prawej - przekładnia wahliwa.
Dopiero sprawdzenie co kryje się we wnętrzu elementu uruchamiającego pozwala stwierdzić różnicę: po lewej – przekładnia planetarna, po prawej – przekładnia wahliwa.

 

Na podstawie materiału firmy TRW

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz