Oscyloskop Pico w ofercie Inter Cars

02 lip 2018

Oscyloskop jest dziś jednym z podstawowych przyrządów diagnostycznych, pozwala bowiem zidentyfikować, przeanalizować i zrozumieć sygnały elektryczne wytwarzane przez podzespoły pojazdu oraz wykryć przyczynę problemu.

Oscyloskop może być stosowany do obsługi szerokiego wachlarza pojazdów, w tym samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, pojazdów rolniczych, a także łodzi, maszyn budowlanych itp. W asortymencie Inter Cars znajdują się m.in. oscyloskopy marki Pico. Ich najważniejsze zalety oraz możliwości poznać będzie można podczas szkoleń organizowanych w ramach ShowTruck 2018.

Oscyloskop Pico jest niezależnym urządzeniem, które podpiąć można bezpośrednio do laptopa, dzięki czemu sygnały można dokładnie obejrzeć na monitorze. Za pomocą oscyloskopu Pico da się na bieżąco obserwować badane sygnały, tak jak w standardowych urządzeniach tego typu, a dodatkowo daje on możliwość zarejestrowania – w zależności od ustawień podstawy czasu i próbkowania – nawet do kilku tysięcy buforów (ekranów) z przebiegami. Można je następnie zapisać w formie pliku w komputerze i analizować w dowolnym czasie.

Istnieje również możliwość pobrania dowolnego poprawnego sygnału i wyświetlenia go jako „tło” podczas pomiaru. Dzięki temu można dokonać bardzo dokładnego porównania sygnału wzorcowego z badanym, jego kształtu i wartości. Dostępne są również tzw. funkcje prowadzone, począwszy od pobierania sygnałów wzorcowych z bibliotek, poprzez funkcje diagnostyczne (takie jak badanie zespołu zasilania akumulator-rozrusznik-alternator), po bardzo zaawansowane, np. wyważanie wałów napędowych z wykorzystaniem czujników wibracji lub badania źródła hałasu.

– Oscyloskop to narzędzie dla każdego użytkownika, zarówno dla początkującego mechanika, jak i zaawansowanego diagnosty. Podstawowe funkcje, z których korzystają mechanicy są proste w obsłudze, łatwo można ustawić urządzenie i dokonać pomiaru. Oscyloskop ma też szereg dodatkowych możliwości, pozwalających na pogłębione badania – mówi Piotr Sołkowicz, właściciel Intermotive Solutions, przedstawiciel Pico.

Wstępną wiedzę dotyczącą działania oscyloskopu będzie można uzyskać podczas cyklu szkoleń ShowTruck przeprowadzonych w mobilnej sali wykładowej, która niemal przez cały rok przemieszcza się po Polsce, służąc edukowaniu mechaników i właścicieli warsztatów samochodów ciężarowych.

Podczas szkoleń ShowTruck zaprezentowane zostaną podstawowe możliwości oscyloskopu w diagnostyce parametrów w samochodzie ciężarowym. Uczestnicy szkoleń zobaczą jak wykonuje się podstawowe pomiary: szyny danych CAN, szyny danych LIN, czujników obrotów wału korbowego i wałka rozrządu, czujnika obrotu kół w układzie ABS.

– Bardziej zaawansowane funkcje oscyloskopu, m.in. diagnostykę czujników, układów wtryskowych czy sterowania w układach EBS, klienci będą mogli poznać podczas całodniowych zajęć, które organizowane będą w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Czosnowie. Pozwolą one pogłębić nabytą wiedzę i rozwinąć umiejętności – wyjaśnia Grzegorz Siwecki, koordynator Projektów Szkoleń Technicznych w Inter Cars.

Do urządzenia w podstawowej wersji można dokupić specjalne zestawy, np. z sondami pomiarowymi (prądowymi, wysokonapięciowymi, dzielnikami napięcia) oraz dodatkowe przystawki, m.in. przetworniki ciśnienia, przystawki do badania drgań i hałasów, przystawki w formie mikrofonów odbierające częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha (np. ultradźwięki służące do sprawdzania czujników parkowania), czy też przystawki do wyważania wałów napędowych.

Podstawowym adapterem oscyloskopu jest moduł startowy, bez którego nie można rozpocząć pracy. Do najprzydatniejszych akcesoriów zaliczyć należy przede wszystkim zacisk prądowy umożliwiający przeprowadzenie pomiarów prądu oraz sygnałów. Dzięki nim diagnosta nie musi już odłączać pomp paliwowych i wtryskiwaczy, cewek zapłonowych czy demontować okablowania podzespołu. Aby zbadać kilka wtryskiwaczy w tym samym czasie, wystarczy, że do zestawu standardowego doda się kolejne zaciski.

Poza zaciskami prądowymi niezbędnymi dodatkami są również m.in. igłowe sondy pomiarowe, które można wsunąć pod uszczelki silikonowe w hermetycznych złączach, bez ich uszkadzania i „otwierania obwodu”, umożliwiając odbiór sygnałów bez demontażu przewodów lub rozłączeń wtyków.

Zostaw Komentarz