OSRAM do akumulatorów

12 gru 2023

W okresie zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera, akumulator jest szczególnie narażony na trudne warunki pracy. Dlatego zaopatrzenie się w praktyczne urządzenia do konserwacji akumulatorów to inwestycja w dłuższą żywotność baterii, oczywiście pod warunkiem, że będzie ona również regularnie obsługiwana.

Jednym z głównych problemów, które pojawiają się w zimie, jest spadek pojemności akumulatora. W temperaturze 0°C akumulator ma około 80 procent nominalnej pojemności i 60 procent, gdy na zewnątrz są siarczyste mrozy (-25°C). Jeśli akumulator jest w dobrej kondycji bez problemu powinien sobie nawet w takich warunkach poradzić. Ale trzeba pamiętać, że przy temperaturach poniżej zera akumulator nie jest ładowany zbyt efektywnie, co w samochodach, które zimą pokonują krótkie trasy, może szybko doprowadzić do problemów z porannym rozruchem silnika. Gdy akumulator jest częściowo rozładowany, może dojść do zamarznięcia elektrolitu, a wówczas akumulator będzie nadawać się już tylko do wymiany. Aby zatem uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto skontrolować stan akumulatora przed zimą, po czym regularnie czynność tę powtarzać.

Portfolio akcesoriów marki OSRAM do konserwacji akumulatorów obejmuje szeroką gamę różnego rodzaju produktów, zarówno do zastosowań konsumenckich, jak i profesjonalnych. Dzięki inteligentnym urządzeniom, takim jak jump startery (nazywane też boosterami) i prostowniki można zapewnić sobie większą wygodę i bezpieczeństwo na drodze. 

Rodzina boosterów OSRAM BATTERYstart to wyprodukowane w technologii litowo-kobaltowej urządzenia, które można łatwo przechowywać w schowku samochodowym, dzięki czemu są zawsze pod ręką i gotowe do użycia. Urządzenie OSRAM BATTERYstart 200 potrafi uruchomić silnik o pojemności do 3 litrów. Po użyciu błyskawicznie się ładuje – wystarczą jedynie 2 godziny do naładowania do pełna. Jump starter OSRAM BATTERYstart 300 pozwala na uruchomienie silnika benzynowego o pojemności do 6 litrów lub wysokoprężnego do 3 litrów. Naładowanie go zajmuje 3 godziny. OSRAM BATTERYstart 400, dzięki pojemności 16 800 mAh, może pomóc w uruchomieniu silnika benzynowego do 8 litrów lub Diesla o dwukrotnie mniejszej pojemności. Ładowanie trwa 4 godziny.

Tym, na co warto też zwrócić uwagę w ofercie dostępnych starterów jest szereg innych, przydatnych funkcji. Urządzenia wyposażono w gniazda USB, dzięki czemu mogą pełnić rolę powerbanku i ładować np. telefony komórkowe, aparaty, tablety itp. Część modeli ma także wbudowaną latarkę, co znacznie ułatwia podłączanie boostera w ciemnych miejscach czy po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użytkowaniu, gdyż producent zastosował zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem i skokami napięcia.

Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BATTERYcharge składa się z kilku produktów – OEBCS 901, 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, prostowniki OSRAM ładują wszystkie typy akumulatorów, włączając litowo-jonowe, są także kompatybilne z pojazdami wyposażonymi w system Start-Stop. Dzięki funkcji podtrzymania pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju.

Prostowniki te mają czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W wyposażeniu jest także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było szybsze i łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniom instalacji elektrycznej samochodu przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów. W zależności od produktu urządzenia są idealne do motocykli, większości samochodów osobowych, dostawczych, a w przypadku BATTERYcharge 908 nawet do samochodów dostawczych i mniejszych ciężarówek.

Profesjonaliści potrzebują sprzętu, który wytrzyma intensywną eksploatację, niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach. Dla tej grupy odbiorców, firma OSRAM opracowała kilka zaawansowanych urządzeń, by prace z akumulatorem były jeszcze szybsze i wygodniejsze. Tester akumulatorów OSRAM BATTERYtest PRO pozwala przeprowadzić kompletny test kondycji akumulatora i układów elektrycznych w pojazdach z instalacjami 12 i 24 V. Przy okazji kontroli stanu akumulatora, urządzenie może zweryfikować także kondycję alternatora, rozrusznika i połączenie z masą. Wyniki testu są zapamiętywane w pamięci urządzenia, można je także wydrukować za pomocą wbudowanej drukarki termicznej lub przenieść do komputera za pomocą karty SD. W zestawie jest pokrowiec ochronny do przechowywania i poręczna walizka do transportu urządzenia.

Produkty OSRAM BATTERYcharge PRO to profesjonalne, inteligentne prostowniki, odpowiednie do szerokiej gamy typów akumulatorów do pojazdów 12 i 24 V. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na urządzenie PRO 30A, PRO 50A, PRO 60A lub PRO 100A. Liczby w nazwach oznaczają maksymalne natężenie prądu ładowania. Gama produktów OSRAM BATTERYcharge PRO nadaje się do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, litowych i akumulatorów w pojazdach z systemem start/stop. Urządzenia poza swoją podstawową funkcją, mają także możliwość przeprowadzenia testu stanu baterii i alternatora. Wszystkie są wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD i mają możliwość optymalizacji stanu akumulatora. OSRAM BATTERYcharge PRO mogą także pełnić funkcję zasilacza podtrzymującego, dzięki czemu mogą być używane na przykład podczas diagnostyki usterek, która wymaga, aby system elektryczny był aktywny. Wszystkie urządzenia mają również regulację natężenia prądu ładowania, a producent udziela na nie 2-letniej gwarancji. Prostowniki PRO 30A, PRO 50A i PRO 100A są niewielkie, lekkie i łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, zaś urządzenie PRO 60A, które ma większe gabaryty, wyposażono w kółka i wygodny uchwyt.

 

Zostaw Komentarz