OSRAM na problemy z akumulatorem

13 gru 2021

Przed nami kilka zimowych miesięcy, a samochody, podobnie jak ludzie, niespecjalnie lubią mrozy. Może się zdarzyć, że rozładowany akumulator uniemożliwi jazdę. Z badania* przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM wynika, że problemy z akumulatorem miało aż czterech na pięciu ankietowanych kierowców. Dlatego warto zawczasu się na taką sytuację przygotować, a także spróbować się przed nią zabezpieczyć.

W przypadku problemów z akumulatorem, jakich nigdy nie można wykluczyć, szczególnie zaś zimą, najczęściej wykorzystywane są kable rozruchowe, pozwalające „pożyczyć” prąd od innego kierowcy. Gorzej, jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby pomóc. W takiej sytuacji nieocenione usługi odda booster (zwany też jump starterem), czyli urządzenie rozruchowe. A na przyszłość, by uniknąć takiej sytuacji, zwłaszcza gdy samochód jest używany rzadziej, warto mieć inteligentny prostownik, który pozwoli utrzymać napięcie w akumulatorze na optymalnym poziomie.

W ofercie firmy OSRAM znajdziemy boostery BATTERYStart, pozwalające w krótkim czasie na uruchomienie silnika Diesla o pojemności do 4 litrów lub benzynowego o dwukrotnie większej pojemności, a także prostowniki OSRAM BATTERYCharge.

Urządzenia rozruchowe

Do wyboru są również cztery modele jump starterów – OBSL 200, 300, 400 i Pro 700. Najmniejszy z nich – OBSL 200, jest w stanie uruchomić silnik o pojemności do 3 litrów, a wersja 400 pomoże w uruchomieniu silnika Diesla do 4 litrów lub benzynowego o dwukrotnie większej pojemności. Wszystkie urządzenia wyposażone są w gniazda USB dzięki czemu mogą pełnić rolę powerbanku. W razie potrzeby można z nich doładować np. telefony komórkowe, aparaty, tablety itp. Przydatną funkcją jest wbudowana latarka. Startery mają zabezpieczenie przed przypadkowym podłączeniem biegunów odwrotnie.

Do aut z większymi silnikami (i dla profesjonalistów) przeznaczony jest booster Pro 700. Bez problemu uruchomi on silniki benzynowe o pojemności do 8 l i wysokoprężne do 6 l. Jego największą zaletą jest możliwość doładowania startera przy pomocy… uruchomionego właśnie pojazdu. Wystarczy zostawić urządzenie podłączone na 60 sekund, by booster naładował się ponownie do stanu wyjściowego. Można go także ładować z gniazdka 230 V.

Prostowniki

Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BatteryCharge składa się z trzech urządzeń – OEBCS 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, ładują wszystkie typy akumulatorów, włączając litowo-jonowe. Urządzenia BatteryCharge mają funkcję podtrzymania, która pomaga chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju. Wyposażone zostały też w czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W komplecie znajduje się przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które chroni przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów.

Przewody rozruchowe

Aż 69% kierowców, badanych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OSRAM, uruchamiało swój samochód z rozładowanym akumulatorem przy pomocy kabli. Niewiele mniejszy odsetek (61%) deklarował, że pomagał w ten sposób kierowcy w potrzebie. By taka „pożyczka” prądu była możliwa, warto zaopatrzyć się w solidne przewody rozruchowe. W ofercie OSRAM można znaleźć kilka modeli, w tym takie przeznaczone dla profesjonalistów. Produkty o kodach OSC250, 350 i 500 różnią się m.in. przekrojem przewodów (odpowiednio 25, 35 i 50 mm2), długością (3,5; 4,5 i 5 m), a także maksymalnym natężeniem prądu. Kable OSC500 mogą pracować w sposób ciągły pod natężeniem 600 A, a maksymalne natężenie sięga 1200 A.

Jeśli jeszcze nie macie wszystkich prezentów – booster czy prostownik może być doskonałym pomysłem. Każdy zmotoryzowany z pewnością się z takiej niespodzianki pod choinką ucieszy. Lista miejsc, w których można kupić produkty i akcesoria OSRAM znajduje się tutaj.

 

* Badanie na zlecenie firmy OSRAM przeprowadzone w październiku 2021 roku przez Instytut ARC Rynek i Opinia na ogólnopolskiej grupie 1018 kierowców samochodów osobowych. 

 

Zostaw Komentarz