Oświetlenie zgodne z prawem

13 paź 2020

Istnieje grupa kierowców, którzy starają się ulepszać swoje samochody sięgając po najnowocześniejsze rozwiązania, w tym także oświetleniowe. Jednak nie zawsze zmiany, jakie chcieliby zastosować są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Prawo jasno wskazuje na normy i parametry, które muszą być spełnione przez oświetlenie pojazdu. Dotyczy to oświetlenia zewnętrznego w samochodach poruszających się po drogach publicznych – każda zastosowany w tych pojazdach reflektor musi mieć homologację ECE. Jednocześnie każdy reflektor jest projektowany pod konkretne źródło światła (żarówkę, ksenon lub LED) i wyłącznie w parze z nim ma homologację. Jakakolwiek zmiana oznacza jej utratę, a gdy policjant podczas kontroli odkryje modyfikację może zatrzymać dowód rejestracyjny lub ukarać mandatem.

Niebezpieczne przeróbki

Kilka lat temu bardzo modne były przeróbki reflektorów halogenowych na ksenonowe. W miejsce żarówek H4 lub H7 instalowano lampy ksenonowe. Taka modyfikacja była jednak, i jest nadal, nie tylko nielegalna, ale również niebezpieczna. A to dlatego, że lampa ksenonowa zupełnie inaczej wytwarza światło i w reflektorze przystosowanym do żarówek nigdy nie uda się osiągnąć właściwego rozsyłu światła na drodze. Stwarza to zatem ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, którzy są oślepiani przez tak „wyposażony” samochód. Dodatkowo ksenon wymaga zupełnie innych warunków pracy, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła, a przez to powstaje niebezpieczeństwo uszkodzenia samego reflektora, które może pociągnąć za sobą całkiem spore koszty naprawy.

Limit mocy

Zdarzało się i zdarza, że kierowcy chcąc poprawić zasięg reflektorów montują żarówki o większej mocy. To również jest zabronione – prawo ściśle określa limity mocy dla poszczególnych źródeł światła dla samochodów, które poruszają się po drogach publicznych. Żarówka H4 może mieć maksymalnie 60/55 W, a H7 – 55 W. Limit dla źródeł ksenonowych to 35 W. Żarówki o większej mocy można bez przeszkód stosować w pojazdach, które nie poruszają się po drogach publicznych, a więc samochodach off-road czy maszynach budowlanych. Wyższa moc źródła światła to nie tylko jaśniejsze i potencjalnie oślepiające światło, lecz także wyższa temperatura pracy, do czego nie każdy reflektor jest przystosowany.

Brak norm

Ostatnio popularne stało się montowanie źródeł LED w reflektorach zaprojektowanych dla żarówek halogenowych. Mimo, iż LED-y mają wiele zalet, to wciąż nie powstały jeszcze normy homologacyjne, które by umożliwiały ich stosowanie na zewnątrz pojazdu. A byłyby takie przepisy bardzo potrzebne, bo różnorodność konstrukcji retrofitów jest ogromna i trudno ocenić, który produkt będzie bezpieczny. Na rynku można znaleźć LED-owe zamienniki, które w bardzo dobry sposób naśladują działanie żarówek halogenowych, a mówiąc bardziej precyzyjnie, zapewniają na drodze bardzo zbliżony rozsył światła wraz z poprawną linią odcięcia i doświetleniem pobocza. To sprawia, że ich zastosowanie jest przede wszystkim bezpieczne. Takie produkty ma w swojej ofercie firma OSRAM.

Dopuszczone w Niemczech

Najlepszym dowodem na to, że retrofity LED oferowane przez OSRAM są wysokiej jakości i zapewniają odpowiedni rozsył światła jest fakt, że najnowszy produkt tej marki, jako pierwszy tego typu, został właśnie dopuszczony do użytku w Niemczech. Retrofty zostały przetestowane i zyskały aprobatę niemieckiego KBA (Kraftfahrt–Bundesamt – Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego), dzięki czemu można je legalnie montować w niektórych modelach samochodów, wyposażonych fabrycznie w żarówki H7. Są to Alfa Romeo Giulietta, Audi A3 i A4, BMW serii 2 Active Tourer, Ford Mondeo, Opel Astra, Peugeot 308, Skoda Octavia oraz Volkswageny: Polo i Passat.

Niestety, także wśród retrofitów są produkty, które poza tym, że jakoś świecą i są dopasowane trzonkiem do oprawki, nie zapewniają właściwego oświetlenia drogi i stwarzają dodatkowe zagrożenie dla innych. Tylko powstanie właściwych przepisów umożliwiłoby odsianie ziarna od plew i sprawiłoby, że kierowcy mogliby w pełni korzystać z zalet nowoczesnej technologii LED także w starszych pojazdach.

Tylko podczas postoju

Są jednak zastosowania zewnętrzne, gdzie już dziś można powszechnie korzystać z retrofitów bez obawy o mandat. Należy do nich np. oświetlenie lusterek oraz dolnej krawędzi drzwi, które zapobiega wejściu w kałużę lub na inne niespodzianki przy wysiadaniu z samochodu po ciemku. Trzeba jednak pamiętać, że takie oświetlenie może działać jedynie podczas postoju. Retrofity można także stosować zupełnie legalnie we wnętrzu poprawiając w ten sposób jasność, zmieniając barwę światła, wydłużając trwałość oświetlenia i oszczędzając energię.

Uwaga na podróbki

Kupując samochodowe źródła światła często nieświadomie możemy stać się częścią nieuczciwych i nielegalnych praktyk. Problem samochodowych źródeł światła „udających” te oryginalne stanowi duży kłopot nie tylko dla producentów oświetlenia, lecz także dla dystrybutorów, warsztatów samochodowych i samych kierowców. Najczęściej na podróbki można natknąć się na portalach aukcyjnych, a jednym z elementów, który powinien wzbudzić podejrzenia, jest niska cena. Jednocześnie często pakowane są one w pudełka bez oznaczeń lub wręcz sprzedawane są bez opakowań. Hasło „opakowanie zastępcze” może oznaczać bardzo wiele – np. to, że lampa pochodzi z niesprawdzonego źródła (np. z kradzieży) albo jest oryginalna, ale była już używana i została wyjęta z rozbitego samochodu. Jeżeli sprzedawca argumentuje, że oryginalne opakowanie uległo uszkodzeniu – też powinna zapalić się czerwona lampka, bo być może także i lampa została uszkodzona.

Firma OSRAM już od wielu lat walczy z nieuczciwymi sprzedawcami, a swoich klientów wspiera udostępniając specjalne narzędzia do weryfikacji pochodzenia produktów. By ułatwić rozróżnienie oryginału od podróbki lamp ksenonowych i żarówek halogenowych w tzw. duoboxach, uruchomiła program zaufania wraz ze specjalnym narzędziem dostępnym na stronie www.osram.pl/trust. Dzięki kodom na opakowaniu i danym konkretnych produktów w kilku prostych krokach można tam sprawdzić zakupiony produkt.

Zostaw Komentarz