Paliwooszczędne oleje do ciężarówek

16 lut 2021

Mimo że zasada działania silników do samochodów osobowych i ciężarowych jest taka sama, wymagają one innych olejów. Oleje do ciężarówek mają inną lepkość, różnią się ilością dyspergatorów, modyfikatorów tarcia czy liczbą zasadową. Niemniej również w przypadku olejów do pojazdów użytkowych producenci starają się, by ich produkty przyczyniały się do obniżenia zużycia paliwa.

Jednym z najnowocześniejszych produktów na rynku paliwooszczędnych olejów silnikowych przeznaczonych do samochodów ciężarowych jest TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30. Olej ten zapewnia zmniejszenie oporów tarcia w silnikach wysokoprężnych w takim stopniu, że przekłada się ono na obniżenie zapotrzebowania na olej napędowy. Jednocześnie, dzięki mniejszej lepkości oraz zastosowaniu dodatków przeciwzużyciowych i modyfikatorów tarcia, w odpowiedni sposób zabezpiecza wszystkie wrażliwe elementy silnika i zapewnia ich długą żywotność.

Wspomniane dodatki aktywowane są w miejscach, gdzie występują wysokie naciski, np. na krzywkach wałka rozrządu czy na styku pierścieni tłokowych i tulei cylindrowej w dolnym i górnym martwym położeniu tłoka. Bez ich zastosowania samo obniżenie lepkości oleju spowodowałoby zwiększenie zużycia tych elementów. Potwierdzają to testy przeprowadzone m.in. na silnikach firmy Mercedes: OM 611, OM 646 i OM 501 LA. Wyniki tych prób pokazano na poniższych wykresach, na których zaznaczone zostały maksymalne limity na wybłyszczenie tulei cylindrowych w wymagających badaniach koncernu Mercedes-Benz do homologacji MB-Approval 228.51. Jak widać właściwości przeciwzużyciowe oleju TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 znacznie przekraczają normy, gdyż zużycie elementów jest dużo niższe od dopuszczalnego.

Warto wspomnieć, że pierwsze oleje paliwooszczędne powstały w centrum badawczym TOTAL już ponad 20 lat temu. Od tego czasu formuły produktów ewoluowały i obecnie pozwalają ograniczać zużycie paliwa na poziomie 1,3%. W przypadku dodatkowego stosowania olejów przekładniowych z gamy FE („Fuel Eco”) w skrzyni biegów oraz tylnym moście, oszczędność może wynieść nawet około 3%, co w przypadku samochodów ciężarowych odpowiada ograniczeniu zapotrzebowania na paliwo rzędu 1 litra na 100 kilometrów. W skali roku, przy średnich rocznych przebiegach 100 000 kilometrów, daje to oszczędność ok. 1000 litrów oleju napędowego. W przypadku flot składających się kilkudziesięciu pojazdów oszczędności sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Wydanie kilkudziesięciu złotych więcej na oleje typu FE zwraca się zatem z nawiązką.

Dodać jeszcze można, że paliwooszczędność olejów Total FE została potwierdzona przez testy przeprowadzane w pojazdach różnych marek przez znane międzynarodowe organizacje np. francuski UTAC, niemiecki TÜV czy angielski Millbrook.

 – Olej TOTAL RUBIA TIR 8900 FE 10W-30 jest produktem, który nadaje się do stosowania w wielu nowoczesnych pojazdach różnych producentów. Jest to produkt typu Low SAPS, o obniżonej zawartości siarki, fosforu i popiołów siarczanowych, dzięki czemu jest w pełni przystosowany do najnowszych układów wydechowych wyposażonych w zaawansowane układy oczyszczania spalin, jak SCR czy filtry cząstek stałych (DPF). Doskonała odporność na utlenianie pozwala na stosowanie maksymalnych dopuszczanych przebiegów między wymianami oleju. Producenci ciężarówek w pełni aprobują stosowanie paliwooszczędnych rozwiązań w swoich pojazdach, czego najlepszym dowodem są oficjalne dopuszczenia, takie jak: MB-Approval 228.51, MAN 3477, Volvo VDS-4, Renault RLD-3, SCANIA Low Ash czy MACK EO-O Premium Plus – wyjaśnia Robert Sadowski, dyrektor Działu Środków Smarnych Polska & Kraje Nadbałtyckie.

Zostaw Komentarz