Philips RacingVision – ze sportu na drogi

31 paź 2020

Żarówki halogenowe Philips RacingVision powstały na potrzeby sportu motorowego. Dziś są dostępne dla każdego kierowcy. Nowa generacja, o jeszcze wyższych parametrach użytkowych, trafiła właśnie do sprzedaży na polskim rynku.

 

W rajdach czy wyścigach samochodowych zawodnik powinien mieć zapewnioną maksymalną widoczność, by miał jak najwięcej czasu na podjęcie decyzji i uniknięcie błędu. Stąd też montowane w samochodach sportowych światła odznaczają się parametrami niespełniającymi norm obowiązujących w normalnym ruchu drogowym. Takie oświetlenie zapewniałoby co prawda doskonałą widoczność, ale oślepiałoby innych kierowców. Mimo to konstruktorom żarówek halogenowych marki Philips udało się połączyć doskonałe parametry z normami „cywilnymi”.

– Praw fizyki nie można zmienić, ale postęp technologiczny pozwala na precyzyjniejsze ich wykorzystanie. W żarówce RacingVision osiągnęliśmy światło do 150 procent jaśniejsze w porównaniu do wymaganego prawem minimum. Dłuższa wiązka i jaśniejsza barwa pomagają o wiele wcześniej dostrzec przeszkody i lepiej ocenić sytuację na drodze. I tak jak w motorsporcie szybko podjąć właściwą decyzję, co bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem. Te atuty zostały już docenione przez kierowców, dowodem na to jest przyznawane co roku wyróżnienie Best Buy – mówi Wioletta Pasionek, marketing manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

Konstruktorzy nie poprzestali jednak na tym osiągnięciu. Efektem ich starań jest nowa generacja Philips RacingVision GT200.

Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, oznaczenie to jest skrótem od słów Grand Tourer (lub włoskiego odpowiednika Gran Turismo), którymi określa się samochody o ponadprzeciętnych osiągach. Z kolei liczba to procent wydajności wiązki w odniesieniu do przepisów. W praktyce przekłada się to na dodatkowe 80 metrów oświetlonej drogi.

– Konstrukcja żarówki RacingVision GT200 wydaje się być niezmieniona, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach wykonania jej elementów. Począwszy od przeprojektowanego żarnika, poprzez specjalnie opracowaną mieszankę gazów po wysokiej jakości szkło kwarcowe Diamond Precision. Ale to nie wszystko, równie ważną częścią jest sposób jego pokrycia. W tym przypadku nie ma jednak uniwersalnego rozwiązania, dla H4 lepszą metodą była metoda sitodruku, dla H7 powlekanie gradientowe. Ale osiągnięty efekt na drodze jest ten sam – dodaje Wioletta Pasionek z Lumileds Poland.

Żarówki Philips RacingVision GT200 dostępne są w wersjach H4 i H7. Pomimo zachowania tej samej co poprzednia generacja temperatury barwowej 3500 K, nadal pozostają najjaśniejszym na rynku halogenem z homologacją do użytku na drogach publicznych. Żywotność H4 określono do 400 godzin, zaś H7 do 250 godzin ciągłego świecenia.

 

Zostaw Komentarz