Philips – retrofity LED, czyli lepsza sygnalizacja

01 paź 2021

 

Marka Philips sukcesywnie rozwija ofertę retrofitów LED, czyli diodowych źródeł światła zastępujących tradycyjne żarówki zarówno w reflektorach głównych, jak i światłach pomocniczych, na przykład kierunkowskazach.

 

Od lat 60. ubiegłego wieku niezmiennie najpopularniejszym typem źródła światła używanym w reflektorach samochodowych są żarówki halogenowe. Z całą pewnością nie znikną one nagle z dróg całego świata i będą jeszcze długo produkowane. Jednak wyczerpujące się powoli możliwości podnoszenia ich sprawności skłoniły czołowych producentów do zaprojektowania retrofitów. Z punktu widzenia użytkownika pojazdu mają one dwa główne walory: zastąpienie tradycyjnego żarnika i szklanej bańki wydajniejszym układem diod LED przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze a jednocześnie retrofity można bezpośrednio montować w tradycyjnych lampach bez potrzeby jakichkolwiek przeróbek.

Cechą retrofitów jest jaśniejsze światło, zbliżone do generowanego przez lampy ksenonowe. Najczęściej porównujemy przy tym długość wiązki względem wymaganego dziś prawem minimum. Oczywiście dotyczy to reflektorów głównych, ale nie zapominamy o pozostałych typach żarówek, przeznaczonych chociażby do kierunkowskazów czy świateł hamowania. A tu również wyższość LED nad żarówkami żarnikowymi jest wyraźnie widoczna. Czy to w miejskich korkach, czy na uczęszczanych trasach intensywniejszy błysk czy krótszy czas zapalenia się znacznie bardziej zwraca uwagę innych kierowców w trakcie podejmowanych manewrów, dając wszystkim czas na odpowiednią reakcję – mówi Wioletta Pasionek, marketing manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

Dlatego też marka Philips sukcesywnie rozwija gamę retrofitów LED w zakresie tzw. sygnalingów. Mimo że nadal czekają one na dopuszczenie do stosowania na drogach publicznych, właśnie wprowadzono na polski rynek nową generację tych produktów. Gama Ultinon Pro6000 obejmuje typy o barwie białej P21W i P21/5W (także czerwonej), W21W i W21/5W (także czerwonej), W16W, R5W/R10W, T10/W5W, Festoon o długościach 30, 38 i 43 mm z przeznaczeniem do instalacji elektrycznej 12V (niebieskie pudełka).

Ponadto, to nowość, w ofercie Philips pojawiły się T10/W5W, R5W/R10W i Festoon 38 mm w wersji 24V. Teraz mogą więc z nich skorzystać między innymi użytkownicy pojazdów ciężarowych, autobusów oraz maszyn rolniczych i budowlanych. Dla ułatwienia wyboru wyróżniono je brązowym kolorem opakowania. W sumie cala gama liczy 27 referencji.

W porównaniu do poprzednich generacji (X-treme Ultinon LED, Ultinon LED i Ultinon Pro3000) seria Ultinon Pro6000 wyróżnia się jeszcze bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Pozwoliło to osiągnąć – w zależności od typu – temperaturę barwową w zakresie 4000 – 8000 K, zaś wartość świetlną od 7 do nawet 250 lumenów. Innym przykładem nowego rozwiązania jest T10 z technologią HeatShield, która zabezpiecza przed ciepłem emitowanym przez sąsiednią żarówkę w oprawie reflektora.

Wszystkie retrofity Philips Ultinon Pro6000 LED są kompatybilne z mocowaniami używanych dotychczas żarówek żarnikowych. W instalacjach z funkcją wykrywania jej przepalenia należy użyć – oferowanych osobno – modułów CANbus 5W lub 21W.

Wymienione typy retrofitów LED znajdą zastosowanie także we wnętrzu pojazdu. Od wskaźników na kokpicie, poprzez kabinę pasażerską po przestrzeń bagażnika. W tym przypadku nie ma prawnych ograniczeń do ich montażu – uzupełnia Wioletta Pasionek z Lumileds Poland.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz