Pięć błędów przy wymianie rozrządu
Wymiana paska rozrządu i towarzyszących mu elementów to typowa operacja wykonywana w niezależnych serwisach samochodowych. Jednak w jej trakcie, z różnych powodów, bywają popełniane błędy grożące bardzo poważnymi konsekwencjami. Specjaliści z firmy Airtex wskazują na co należy zwrócić uwagę, aby ich uniknąć.
Rutyna jest równie niebezpieczna, jak brak doświadczenia. Dlatego wskazówki przygotowane przez specjalistów z firmy Airtex, hiszpańskiego producenta części OE, powinni wziąć pod uwagę wszyscy mechanicy, niezależnie od stażu pracy. Rady te dotyczą błędów, które są popełniane nagminnie – nie tylko z niewiedzy, ale coraz częściej przez lenistwo lub roztargnienie…
- Błędny dobór zestawu do danego silnika
Producenci silników w całym okresie produkcji wprowadzają niewielkie korekty do swoich wyrobów. Czasem oznacza to także modyfikacje w obrębie rozrządu. Jeśli jest to wyraźna zmiana – np. zastąpienie paska łańcuchem lub odwrotnie, widać to gołym okiem. Gorzej, jeśli zmienia się moduł zębów lub sama szerokość paska i kół z nim współpracujących. Wówczas mechanik może tego nie zauważyć i zamontować niewłaściwy zestaw, który zużyje się po kilku miesiącach.
Airtex przypomina – należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowy dobór elementów rozrządu, korzystać w miarę możliwości z katalogów producentów OE a podczas weryfikacji sprawdzać rok produkcji, miesiąc, wersję silnikową, wersję wyposażenia. Wielce pożądane jest posługiwanie się numerem VIN. - Pozostawienie starej pompy cieczy
Czas wymiany rozrządu można zdecydowanie skrócić, pozostawiając starą pompę cieczy chłodzącej (dotyczy to modeli, w których pompa jest napędzana paskiem rozrządu). Dodatkowym „bonusem” jest wówczas także niższy koszt całej usługi. Należy jednak przestrzec przed taką pokusą, ponieważ drastycznie pogarsza się wówczas jakość wykonanej naprawy. To, że stara pompa cieczy wygląda jeszcze na dobrą nie oznacza, że nadaje się do dalszej eksploatacji. W niedługim okresie po wymianie rozrządu może dojść do jej rozszczelnienia. Jest także bardzo prawdopodobne, że naciąg nowego paska nadweręży jej wypracowane łożysko. Jako pewnik można zaś przyjąć, iż stara pompa nie wytrzyma kolejnych kilkudziesięciu tysięcy kilometrów i trzeba będzie na nowo rozbierać rozrząd. - Lekceważenie procedury montażu rozrządu
Do każdego typu silnika jego producent opracowuje odpowiednią procedurę wymiany rozrządu. Niektóre jej elementy są uniwersalne, inne – specyficzne tylko dla danej jednostki. Zaleceń tych należy bezwzględnie przestrzegać, bo tylko to w połączeniu z odpowiednią jakością zestawu rozrządu (najlepiej OE) zagwarantuje odpowiednią żywotność zamontowanych elementów.
Niestety praktyka warsztatowa wskazuje, że wielu mechaników pod presją czasu pomija pewne istotne elementy procedur i wymienia rozrządy „po swojemu”, stosując np. własne znaki. Eksperci Airtex przestrzegają przed takim postępowaniem, ponieważ w wielu wypadkach prowadzi to do błędnego ustawienia rozrządu lub złego naciągu paska. W najlepszym przypadku kończy się to pogorszeniem osiągów silnika. W najgorszym – zerwaniem rozrządu lub uszkodzeniem zaworów. - Oszczędności na częściach
Rozrząd to taki układ, na którym nie wolno oszczędzać, ponieważ jego awaria pociąga za sobą zazwyczaj znacznie większe koszty niż tylko kolejnej wymiany. Rekomendowany jest zatem wybór markowych części zmiennych, najlepiej OE lub jakości OE, a także wymianę całych kompletów, ponieważ żywotność układu jest taka jak żywotność najsłabszego jego elementu.
Poza wspomnianą już pompą cieczy, wymienić więc należy także napinacz i rolki prowadzące, a czasami także koła zębate i kliny ustalających położenie tych kół. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem wybór kompletnych zestawów rozrządu, które zawierają wszystkie „obowiązkowe elementy”. W razie konieczności wynikającej z oględzin trzeba do nich dokupić jedynie wspomniane koła lub kliny. - Pozostawienie starych uszczelnień
Ten błąd wynika zwykle z roztargnienia. Koszt uszczelnień, simmeringów itp. jest zwykle niewielki, bardzo prosta jest także procedura wymiany. Jednak pokusa pozostawienia starych elementów pojawia się, gdy nowe nie zostały zamówione/kupione, a samochód wisi już na podnośniku.
Sugestia Airtex: obligatoryjnie warto zamawiać uszczelki wału i wałków rozrządu, po to by przy każdej wymianie rozrządu wymieniać je profilaktycznie. Pasek rozrządu jest oczywiście w jakimś stopniu odporny na działanie oleju (z wycieków), ale taka ekspozycja na szkodliwe czynniki chemiczne skraca jego żywotność.
W czasach, kiedy park samochodowy i technologie pojazdów zmieniają się szybko, wybór oryginalnych części zamiennych ma kluczowe znaczenie dla jakości wykonania naprawy. Należy pamiętać, że nie wszystkie zmiany techniczne są widoczne gołym okiem. Z tego powodu niezwykle ważny jest prawidłowy dobór części na podstawie dobrego katalogu i numeru VIN. Tylko wtedy mamy gwarancję, że zestaw zawiera dokładnie to, co jest potrzebne.