Pierścienie do pomiaru bicia tarcz hamulcowych

11 sie 2020

Elementem każdej naprawy hamulców powinna być kontrola bicia tarczy hamulcowej. Nawet niewielkie odchylenia (niektórzy producenci pojazdów dopuszczają tolerancję tylko 0,03 mm) mogą prowadzić do wibracji, które powodują hałas i odczuwalne drgania na kierownicy.

Wiele warsztatów przy każdej naprawie hamulców rutynowo mierzy bicie tarcz, jednak odsetek kierowców, którzy właśnie na bicie narzekają, wciąż jest stosunkowo wysoki. Możliwą przyczyną tego rozdźwięku mogą być błędy pomiarowe. Jeśli tarcza zachowuje się inaczej podczas pomiaru, a inaczej w trakcie użytkowania pojazdu, to nawet pomiary wykonane za pomocą najbardziej precyzyjnego czujnika zegarowego tylko zmylą mechanika.

Bardzo ważne dla poprawności pomiaru jest to, jak tarcza przylega do piasty. Żeby przylegała właściwie, musi być dokręcona śrubami bądź nakrętkami tak jak podczas jazdy. Tymczasem jeśli mocujące tarczę śruby kół są wkręcane bez felgi, prawie zawsze okazują się zbyt długie. W warsztatach samochodowych zwykle w tej sytuacji stosuje się nakrętki lub innego rodzaju tulejki służące jako podkładki, jednak taki „domowy” środek zaradczy ma dwie wady. Po pierwsze, większość śrub kół ma stożkowy kołnierz, przez co nie można uzyskać równomiernej siły nacisku nawet po dokręceniu na krzyż. Wynik pomiaru w zakresie niskich tolerancji może więc być nieadekwatny. Po drugie, powierzchnia styku kołnierza tarczy może zostać uszkodzona przez stalowe nakrętki.

By wyeliminować te mankamenty, firma Textar oferuje proste i niezawodne rozwiązanie w postaci stożkowych pierścieni adaptacyjnych służących jako podkładki dystansowe, ale również jako gniazda dla śrub koła.

Podczas serii testów z naszymi pierścieniami adaptacyjnymi stwierdziliśmy, że gdy tarcza hamulcowa jest przykręcana na krzyż z zastosowaniem momentu wynoszącego 80 Nm, uzyskuje się znacznie dokładniejsze wyniki – mówi Thomas Beier z TMD Friction Services GmbH. – Podczas pomiaru bicia, tarcza hamulcowa zachowuje się wtedy tak, jakby była dociśnięta przez koło. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie, które warsztaty mogą wykorzystać, aby zapewnić najwyższy poziom usług.

Pierścienie adaptacyjne Textar wykonywane są ze stali nierdzewnej i oferowane w zestawach liczących 10 sztuk, a więc wystarczających na dwa koła.

Zostaw Komentarz