Pierwsza uniwersalna

01 kwi 2014

Jednostka sterująca układem klimatyzacji DENSOFirma DENSO szczyci się, że opracowała pierwszą na świecie uniwersalną jednostkę sterującą samochodowym układem klimatyzacji, która może znaleźć zastosowanie we wszystkich samochodach osobowych.

Konwencjonalne jednostki sterowania układem klimatyzacji często są projektowane i dostosowywane do specyfikacji konkretnego modelu pojazdu. Opracowana przez DENSO jednostka ma budowę, która umożliwiła jej standaryzację. Charakteryzuje się ona wyższą wydajnością, jest również mniejsza i lżejsza niż jej standardowe odpowiedniki. Wedle przedstawicieli japońskiej firmy, to pierwszy tego typu produkt na świecie.

Wiele składowych tego produktu, takich jak mieszalnik powietrza, siłownik i wentylator dmuchawy, zostało zaprojektowanych na nowo, co pozwoliło zmniejszyć rozmiar całej jednostki sterującej o 20% w porównaniu do standardowego produktu DENSO, oraz znacząco ją ustandaryzować – mówi Katsuhisa Shimokawa z działu systemów termalnych DENSO. I tak szerokość mieszalnika powietrza została zmniejszona o połowę, jednocześnie dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii formowania udało się obniżyć nie tylko masę, ale i wysokość jednostki jednostki sterującej. Gabaryty jednostki są mniejsza również dlatego, że zastosowano w niej tylko jeden siłownik obsługujący mieszalnik, a nie kilka siłowników. Na wielkość urządzenia wpływ ma także nowy wentylator. Jego zaprojektowane od zera łopatki skuteczniej wymuszają ruch powietrza, dzięki czemu mogły zostać zmniejszone o 15%. Nowy wentylator zużywa też o 20% mniej energii.

Zastosowane nowe technologie i rozwiązania sprawiają, że nowe, mniejsze, lżejsze i bardziej wydajne jednostki sterujące układem klimatyzacji mogą być montowane w samochodach przyjaznych środowisku. Na przykład w systemie start/stop parownik może zostać zastąpiony przez parownik magazynujący chłód, a w pojazdach elektrycznych i hybrydowych rdzeń nagrzewnicy można wymienić na układ klimatyzacji z pompą ciepła. Co więcej, dzięki wprowadzeniu dwuwarstwowej struktury wentylatora dmuchawy, która zasysa powietrze z zewnątrz i jednocześnie zapewnia wewnętrzny obieg powietrza, układ klimatyzacji może być stosowany w pojazdach z ograniczonymi źródłami ciepła.

Toyota HarrierNowa jednostka sterująca układem klimatyzacji DENSO jest już stosowana w Japonii – montuje się ją w nowym modelu Toyoty Harrier, który miał premierę w grudniu 2013 r., oraz w modelach Toyota Noah i Voxy, które pojawiły się na rynku w styczniu 2014 r.

Zostaw Komentarz