Pierwsze takie oleje na świecie

21 sty 2015

edge_procRodzina olejów Castrol Professional jako pierwsza na świecie otrzymała certyfikat CO2 neutral. Oznacza to, że emisja dwutlenku węgla przy produkcji tych olejów została zneutralizowana poprzez projekty związane z ochroną środowiska.

Gamy olejów Castrol EDGE Professional, Magnatec Professional i GTX Professional przeszły procedurę zgodnie z normą BSI PAS 2060 i uzyskały certyfikat CO2 neutral. Tym samym mogą poszczycić się mianem pierwszych na świecie olejów, które spełniają wymagania międzynarodowych standardów ochrony środowiska, w tym pomiarów emisji CO2  i obliczania tzw. śladu węglowego przez cały cykl życia produktu.

Dodatkowo Castrol prowadzi projekty ekologiczne, które spowodują redukcję z atmosfery takiej ilości gazów cieplarnianych, jaka powstaje w czasie produkcji, użytkowania i neutralizacji olejów. Dzięki tym działaniom udało się w ubiegłym roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ok. 200 tys. ton, a w 2015 roku wartość ta ma osiągnąć pół miliona ton. Przyznany certyfikat to efekt wspólnej pracy z partnerami i doradcami w ramach projektu BP Target Neutral.

– Ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest dużym wyzwaniem dla przemysłu motoryzacyjnego na całym świecie – mówi John Ward-Zinski, światowy szef marki Castrol Professional. – Ścisła współpraca naszej firmy z producentami i dealerami oraz opracowywane razem formulacje olejów stanowią ważny krok na drodze do osiągnięcia tego celu. Dzięki temu możliwy jest ciągły postęp technologiczny bez szkody dla środowiska naturalnego.

Wszystkie wytwarzane przez człowieka wyroby mają tzw. ślad węglowy, który oznacza ilość dwutlenku węgla powstającego w czasie produkcji i użytkowania wyrobu. Castrol przeanalizował cykl życia swoich olejów i wytypował obszary, w których można obniżyć emisję dwutlenku węgla. W tym celu wprowadzono m.in. technologię mieszania olejów w niskiej temperaturze. Firma wybiera też dostawców i zamawia komponenty do produkcji w taki sposób, by maksymalnie obniżyć emisję CO2. Również wysyłka gotowych produktów jest tak planowana, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, np. używa się pojazdów z napędem elektrycznym, a trasy przejazdów są optymalizowane. Castrol wciąż także pracuje nad zmniejszeniem wpływu swoich fabryk na środowisko. Zerowy bilans emisji CO2 olejów Professional jest możliwy także dzięki takim inwestycjom, jak zalesianie w Kenii, czyste elektrownie w Chinach czy farmy wiatrowe w Nowej Kaledonii.

Rodzina produktów Castrol Professional została stworzona wspólnie z producentami samochodów, dzięki czemu oleje te są optymalnie dopasowane do potrzeb konkretnych jednostek napędowych. Przez to mogą pracować pod większym ciśnieniem i w silnikach o mniejszych tolerancjach, a mimo to można je wymieniać rzadziej niż do tej pory. Ich właściwości pozwalają też zmniejszyć tarcie wewnątrz silnika, co wpływa na ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Zostaw Komentarz