PKP – Pięknie, Koncerny, Pięknie

26 lip 2017

Trzy niemieckie koncerny motoryzacyjne zostały oskarżone o zmowę i stworzenie nielegalnego kartelu. Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” poinformował, że Volkswagen, BMW i Daimler miały przez lata uzgadniać kwestie dotyczące techniki, kosztów i dostawców. „Der Spiegel” powołał się na pisemny materiał, jaki Volkswagen przekazał instancjom ochrony konkurencji w imieniu własnym oraz Audi i Porsche. Również Daimler miał złożyć podobne zawiadomienie o własnych nagannych praktykach.

W największym skrócie chodziło to, żeby trzej niemieccy potentaci nie konkurowali ze sobą nadmiernie, a koszty stworzonego w ten sposób komfortu przerzucili na nabywców. Praktyki takie są niezgodne z prawem i grożą za to surowe kary finansowe w wysokości nawet 10% rocznych obrotów. Nie trzeba tłumaczyć, że dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego byłaby to prawdziwa bomba atomowa.

Można przypuszczać, że w Europie sprawa jakoś rozejdzie się po kościach. Koncerny coś tam przyznają, czemuś tam zaprzeczą, zapłacą parę euro i będzie po aferze. Co innego w Ameryce, która dla wszystkich trzech producentów stanowi olbrzymi rynek zbytu. Tam tak łatwo nie wybaczają, tym bardziej, że dla obecnej administracji w Waszyngtonie, taka heca byłaby wspaniałym prezentem.

Zostaw Komentarz