Połowa aut wymaga wizyty w warsztacie

27 sty 2020

 

Kierowcy w Polsce wciąż bagatelizują bieżące czynności służące utrzymaniu samochodu w dobrym stanie technicznym. To główny wniosek płynący z kontroli przeprowadzonych w ramach akcji ProfiAuto PitStop 2019.

 

Szczegółowe wyniki badań przeprowadzonych w ramach akcji ProfiAuto PitStop 2019 pokazują, że aż w 44% samochodów stwierdzono usterki w układzie kierowniczym. Co gorsze, odnotowano dość niepokojący wzrost liczby takich przypadków, bo aż 15 procentowy w porównaniu z poprzednią edycją akcji. Jednocześnie co piąty kierowca jeździł na zużytych oponach, a blisko ¼ badanych samochodów miała nieprawidłowe ciśnienie w ogumieniu. Do tego ponad połowa aut wymagała wymiany płynu hamulcowego (aż 53%). Wprawdzie jest to wynik o 11% lepszy niż uzyskany rok wcześniej, ale wciąż daleki od zadawalającego. Wspomnieć też należy, że niemal co drugi skontrolowany samochód miał słabo naładowany lub nadający się do wymiany akumulator, zaś w co czwartym stwierdzono złe ustawienie świateł – wynik analogiczny jak rok wcześniej.

Każdego roku w ramach akcji PitStop przypominamy kierowcom o tym, że warto sprawdzać stan techniczny samochodów. Poprawy niestety nie widać, a wykryte usterki w zdecydowanej większości nadal są efektem zwykłych zaniedbań. Wyniki nie są dramatycznie złe, ale ponad połowie kierowców eksperci doradzili wizytę w warsztacie. Walorem ProfiAuto PitStop jest to, że stan techniczny pojazdu podlega sprawdzeniu bez wcześniejszego przygotowania auta przez właściciela. Akcja przeprowadzana jest na parkingach dużych sklepów i w centrach miast, kierowcy podjeżdżają do kontroli prosto z trasy czy przy okazji zakupów. Dzięki temu możemy stwierdzić jaka jest faktyczna kondycja aut poruszających się po naszych drogach – mówi Łukasz Kopiec, dyrektor marketingu marki ProfiAuto.

W 2019 roku odbyła się piąta już edycja akcji PitStop. Bezpłatne kontrole samochodów przeprowadzone zostały w 80 miejscach, w akcję zaangażowanych było ponad 300 ProfiAuto Serwisów. W sumie zweryfikowano stan ponad 6500 aut, a ponad 3100 kierowców udostępniło wyniki przeglądów ich samochodów na potrzeby corocznego zestawienia. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji można wnioskować, że kierowcy dbają o wygląd i ogólny stan swoich aut, ale wiele istotnych kwestii po prostu bagatelizują. Tymczasem statystyki jasno pokazują, że stan techniczny pojazdów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowców i innych uczestników ruchu. Dlatego bardzo ważnym jest, aby regularnie sprawdzać swój samochód.

– Mechaników nie dziwi, że kierowcy mogą nie wyczuć luzów na kierownicy lub bagatelizują stuki w zawieszeniu. Samodzielne stwierdzenie usterek bywa trudne, w wielu przypadkach dopiero podczas kontroli można dowiedzieć się, że z samochodem jest coś nie w porządku. Jednak np. poziom ciśnienia w oponach, ich stan czy poziom płynu hamulcowego każdy może sprawdzić we własnym zakresie. Wyniki akcji ProfiAuto PitStop 2019 pokazują, że część kierowców niestety nie wykonuje nawet tego typu czynności mówi Mariusz Maksym, koordynator sieci serwisowej ProfiAuto Serwis.

 

ProfiAuto PitStop to cykl regionalnych wydarzeń motoryzacyjnych, których celem jest podnoszenie świadomości kierowców na temat regularnych badań technicznych pojazdów. Mobilne centra diagnostyczne pojawiają się co roku w kilkudziesięciu wybranych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji. Badania odbywają się w miejscach tłumnie odwiedzanych przez kierowców, takich jak np. parkingi przy centrach handlowych. Eksperci ProfiAuto zwracają uwagę na kwestie ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
Organizatorami akcji w 2019 roku byli: sieć ProfiAuto, lokalni partnerzy marki i mechanicy ProfiAuto Serwis oraz firmy ATE, DENSO, ENI, MANN-FILTER, OSRAM, VALEO i VARTA.

 

Zostaw Komentarz