Precyzyjny pomiar geometrii na każdym stanowisku

29 gru 2015

W ofercie firmy WSOP pojawiło się urządzenie do pomiaru i regulacji geometrii Autek W3D. Jako jego główne zalety podawana jest szybka i dokładna praca, a także to, że radzi sobie ono na stanowiskach, które nie są idealnie wypoziomowane.

Autek W3D w swojej standardowej kompletacji może pracować zarówno na stanowisku wyposażonym w kanał diagnostyczny, jak i w podnośnik (nożycowy/czterokolumnowy). Ruchoma belka z kamerami pozwala na ustawienie wysokości pomiaru w zakresie 900-2000 mm. Oznacza to, że mechanik może dokonywać regulacji w wygodnej pozycji pracy, tzn. przy w pełni uniesionym pojeździe.

Pomiar odbywa się niezwykle szybko z uwagi na brak konieczności każdorazowego przeprowadzania kompensacji bicia obręczy pojedynczego koła. Cała procedura zajmuje nie więcej niż 5 minut, co pozwala obsłużyć więcej pojazdów, a tym samym poprawić zysk warsztatu. Urządzenie dokonuje szybkiego pomiaru zbieżności, różnicy kątów skrętu, rozstawu kół oraz osi. Wykrywa także rozbieżności w wymiarach ogumienia, co jest częstą przyczyną „ściągania” pojazdu.

Praktyka wskazuje, że niełatwo jest zapewnić dobrze wypoziomowane stanowisko pomiarowe. Ważną zaletą urządzenia jest więc to, iż badany pojazd nie musi znajdować się na idealnie równej powierzchni. Niewielkie odchylenia nie mają wpływu na wyniki pomiarów wykonywanych przy pomocy urządzenia Autek W3D. Kamery wykrywają ekrany refleksyjne zamontowane na kołach oraz śledzą ich ruchy w czasie rzeczywistym.

Pomimo wysokiego stopnia zaawansowania Autek W3D jest urządzeniem niezwykle prostym w obsłudze. Program sterujący prowadzi użytkownika krok po kroku przez całą procedurę pomiaru. W bazie urządzenia znajduje się ponad 20 tysięcy pojazdów (włącznie z modelami z 2015 roku).

Kalibracja urządzenia wykonywana jest tylko podczas jego instalacji, co minimalizuje koszty związane z późniejszą eksploatacją. Jednocześnie technologia pomiaru geometrii w 3D skutkuje tym, że ekrany pomiarowe są w zasadzie bezobsługowe (bez kosztownej elektroniki, bez wymagających cyklicznego ładowania baterii i bez utrudniających pracę przewodów).

Oprogramowanie Autek informuje o szczegółowych procedurach OEM (głównie dotyczących elektronicznych systemów stabilizacji toru jazdy oraz elektrycznie wspomaganego układu kierowniczego). Instrukcje OEM prowadzą zaś użytkownika między innymi przez proces resetowania czujnika kąta skrętu oraz innych czujników, jeśli jest to wymagane podczas wykonywania pomiaru.

Zostaw Komentarz