Problemy z oczyszczaniem szyby

02 cze 2022

Zdarza się, że mimo wymiany piór wycieraczek, problemy z oczyszczaniem szyby nie ustępują. Eksperci z firmy TRICO wskazują na możliwe tego przyczyny i sugerują jak skutecznie poprawić jakość pracy wycieraczek.

Pióra wycieraczek to bardzo ważny, ale mimo wszystko tylko składowy element całego mechanizmu oczyszczania szyby. Całość tworzą bowiem podzespoły mechaniczne (takie jak silnik, przekładnia, ramiona i pióra), a także elektroniczne (włącznik, programator prędkości, opcjonalne czujniki deszczu), zaś uzupełnieniem są oczywiście spryskiwacze. Aby ostateczny efekt był w pełni zadowalający, sprawne muszą być wszystkie elementy, tymczasem większość użytkowników ogranicza się do wymiany „piórek”…

Ramiona wycieraczek

Ramiona wycieraczek dociskają pióra do szyby. Owszem, przy większych prędkościach jazdy pomaga w tym aerodynamika, ale generalnie najważniejsze są właśnie ramiona. Jeśli większa cześć pióra nie pracuje (nie jest dociskana do szyby), oznacza to, że trzeba sprawdzić jakość sprężyn w ramionach a także nasmarować zawiasy łączące ramię z jego piastą.

Najczęściej przyczyną problemów z ramionami jest ich korozja, która postępuje z wiekiem auta. Dlatego w przypadku starszych pojazdów najlepiej będzie kupić nowe.

Ramiona decydują także o kącie przylegania pióra do szyby, a kąt ten kąt ma kluczowe znaczenie dla jakości pracy wycieraczki. Jeśli jest źle dobrany, pióra zaczynają skakać po szybie lub hałasować. Można go próbować zmienić przeginając ramię np. szczypcami, trzeba tylko uważać, aby nie porysować lakierowanej powierzchni ramion.

Przekładnia

Z wiekiem przekładnie stawiają coraz większy opór, ponieważ są narażone na oddziaływanie wilgoci i innych czynników zewnętrznych takich jak np. brud dostający się przez podszybie. Bardzo dobrym pomysłem jest okresowe czyszczenie i smarowanie elementów ruchomych przekładni. Niestety, w razie zaniedbania przekładnia może się zatrzeć i pomoże już tylko jej wymiana.

Silnik

Silniczki wycieraczek są stosunkowo trwałe. W zależności od modelu auta można je wymieniać niezależnie lub w komplecie z przekładnią.

Elektronika

Problemy z elektroniką sterującą wycieraczkami najczęściej wynikają z zużycia całego przełącznika zespolonego pod kierownicą. Źródłem kłopotów bywają także czujniki deszczu montowane w lepszych wersjach wyposażeniowych (zwykle znajdują się w środkowej, górnej części szyby). Czasem niepotrzebnie wymuszają one pracę wycieraczek po suchej szybie, gdyż są zabrudzone. Jeśli jednak coś z nimi jest nie tak już od chwili zakupu używanego auta, trzeba się liczyć z tym, że uległy uszkodzeniu lub mamy do czynienia z autem powypadkowym, w którym szyba została wymieniona na taką ze złym „okienkiem” na czujnik, względnie pozbawioną „okienka” zupełnie.

Spryskiwacze

Skuteczność pracy wycieraczek w znacznym stopniu zależy od działania spryskiwaczy, a tu zasadnicze znaczenie ma ciśnienie płynu. Decyduje o nim drożność przewodów (można je oczyścić sprężonym powietrzem) oraz sprawność pompki (zazwyczaj można ją wymienić). Nie wolno też zapominać o prawidłowej regulacji dysz.

TRICO rekomenduje okresową kontrolę wszystkich wskazanych elementów. Przypomina także o jeszcze jednym, niezwykle ważnym czynniku, który ma wpływ na widoczność. To stan samej szyby. Jeśli jest już porysowana, zużyta, nawet najlepsze wycieraczki nie zagwarantują kierowcy prawidłowej widoczności w trudnych warunkach drogowych. W przypadku starszych aut warto czasem zainwestować w nową szybę. Zwykle jest to wydatek od 600 do 1200 zł, który bez wątpienia na dłuższą metę się opłaci, ponieważ istotnie poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy.

 

Zostaw Komentarz