Problemy z osłonami

31 paź 2017

Aby znajdujące się na półosiach osłony spełniły swoje zadanie, muszą zostać prawidłowo dobrane i zamontowane. Niestety bywają z tym problemy, na co wskazują specjaliści z firmy SKF, która w swej ofercie ma m.in. szeroką gamę osłon.

Montaż osłon znajdujących się na półosiach, czy to od strony skrzyni biegów czy koła jezdnego, nie należy do specjalnie skomplikowanych operacji, niemniej potrafią się przy tym pojawić problemy. Oto dwa takie przypadki.

Z krążkiem lub bez

W BMW serii 3 i X5 spotkać można dwie różne osłony zakładane od strony skrzyni biegów. W wersji o numerze OE 31 60 7 507 403 osłona dostosowana jest do przegubu o okrągłym kształcie kielicha, przez co nie ma konieczności stosowania wewnętrznego krążka ochronnego. Z kolei w wersji o numerze OE 31 60 7 565 315 końcówka ma kształt tripodu, co wymaga nałożenia odpowiednio dopasowanego krążka ochronnego.

O tym jakie rozwiązanie zostało zastosowane w konkretnym egzemplarzu BMW serii 3 lub X5, mechanik dowiaduje się dopiero po demontażu starej osłony. Aby uniknąć zamówienia złych części, a tym samym przyspieszyć czas naprawy, firma SKF proponuje zestaw VKJP 8025 zawierający osłonę, dodatkowy krążek z wyciętym otworem w kształcie tripodu oraz dwie opaski zaciskowe.

Nie rozciągnięta, nie ściśnięta

W wybranych modelach produkowanych przez Grupę Volkswagen – Audi A4, Skoda Superb i Volkswagen Passat – duży wpływ na żywotność osłony, a tym samym przegubu półosi, ma sposób montażu. Specjaliści z SKF zwracają uwagę, że zbyt bliskie położenie przegubu od strony mniejszej średnicy osłony doprowadzi do przetarcia gumy, z kolei przesunięcie jej w drugą stronę grozi nadmiernym rozciąganiem i w konsekwencji pęknięciem. Przed zaciśnięcie opasek należy więc wykonać prosty test, polegający na wychyleniu przegubu pod maksymalnym kątem. Od strony zewnętrznej gumowa osłona nie powinna wyglądać na zbytnio rozciągniętą, zaś od wewnętrznej – na mocno ściśniętą.

SKF do wymienionych modeli oferuje kompletny zestaw VKJP 3017, który odpowiada fabrycznie montowanym osłonom przegubu o numerach: OE 8D0 498 203 A, 8D0 498 203 i 3B0 498 203 A.

Firma SKF podkreśla, że wszystkie części oferowane przez nią na rynku wtórnym są w pełni zgodne z elementami używanymi na pierwszy montaż. W przypadku wątpliwości, numer odpowiedniej referencji dla danego modelu samochodu można sprawdzić w katalogu TecDoc lub poprzez aplikację dostępną na urządzenia mobilne z system Android lub iOS z możliwością zeskanowania kodu QR.

Zostaw Komentarz