Profesjonalna wymiana przedniej szyby

11 paź 2019

Wymiana przedniej szyby samochodu tylko pozornie jest trudnym zadaniem. Stosując odpowiedni system, każdy mechanik samochodowy będzie w stanie prawidłowo wykonać tę operację. Jest to bardzo ważne, gdyż szyba stanowi element konstrukcyjny karoserii i od prawidłowej jej wymiany zależy bezpieczeństwo użytkownika pojazdu.

Dokonując wymiany przedniej szyby nie wolno zaniedbać żadnej z wymaganych czynności, które są przewidziane przez wykorzystywany w warsztacie system. Każdy etap prac należy wykonać z należytą starannością i zgodnie ze sztuką, trzymając się przy tym zaleceń dotyczących wykorzystywanej w procesie chemii technicznej. Ekspert firmy Würth Polska, Krzysztof Wyszyński podpowiada, jak powinna wyglądać profesjonalna wymiana szyby samochodowej przy wykorzystaniu systemu Würth Perfect Repair.

Pierwszym wyzwaniem jest wycięcie starej, uszkodzonej szyby tak, aby nie pękła i aby nie uszkodzić przy tym elementów karoserii lub tapicerki. Jest to trudne, szczególnie gdy korzysta się z wciąż najbardziej popularnej metody polegającej na wycinaniu szyby za pomocą specjalnego drutu zamocowanego w uchwytach. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego systemu można zminimalizować praktycznie do zera nie tylko opisane ryzyko, ale również możliwość zranienia się przez pracownika, co często ma miejsce w przypadku pracy drutem. Dodatkowo, wykorzystując nowoczesne narzędzia, do wycięcia szyby samochodowej wystarczy jedna osoba, podczas gdy przy zastosowaniu drutu potrzebne są dwie. Używając kompletnego, maksymalnie prostego systemu i odpowiedniej jakości chemii technicznej zabezpieczamy się też przed popełnieniem prostych błędów, które mogą skutkować w przyszłości reklamacją z powodu nieprawidłowo wykonanej usługi.

A oto jak przebiega wymiana szyby samochodowej przy pomocy systemu Würth Perfect Repair:

  1. Przygotowanie

Demontujemy plastikowe listwy, osłony oraz ramiona wycieraczek. Przy użyciu odpowiednich narzędzi możemy zrobić to bez wysiłku. Warto wybrać do tego celu kliny montażowe wykonane z plastiku wzmocnionego włóknem szklanym, które nawet przy znacznym nacisku nie uszkodzą lakieru i posłużą w warsztacie przez długie lata. Ramiona wycieraczek demontujemy za pomocą ściągacza dwuramiennego, dzięki któremu bez problemu można rozłączyć często mocno zakleszczone połączenie.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Separacja

Kolejnym krokiem jest wycięcie szyby. Najpierw zabezpieczamy taśmą zbrojoną elementy lakierowane od strony komory silnika, które mogą zostać porysowane podczas użycia przebijaka. Od strony kokpitu używamy specjalnej osłony, aby zabezpieczyć wnętrze przed przypadkowym uszkodzeniem. Teraz, korzystając z odpowiedniego narzędzia, w jednym z dolnych rogów szyby przebijamy się przez warstwę kleju w kierunku od wewnątrz do zewnątrz pojazdu, a następnie przekładamy sznur do wycinania szyb. Rozprowadzamy go wokół całej szyby, a później przywiązujemy go do haka, który zaczepiamy do elementu konstrukcji karoserii w komorze silnika blisko podszybia.

 

 

 

 

 

 

Kolejnym krokiem jest zamocowanie sznura tnącego od wewnątrz do narzędzia do wycinania szyb, które, za pomocą przyssawki, mocujemy w odpowiednim miejscu na szybie wewnątrz pojazdu. Asekurując tapicerkę, przy użyciu wkrętarki i jednego z klinów sznur zwijamy z wyczuciem na urządzeniu i tym samym wycinamy szybę, a następnie ją zdejmujemy.
Należy kilkukrotnie zmienić pozycję urządzenia do wycinania szyb, co uchroni przed powstaniem zbyt dużych naprężeń, które mogłyby doprowadzić do pęknięcia szyby podczas wycinania.

 

  1. Wstawianie

Dokładnie docinamy stary klej za pomocą specjalnego skrobaka z wymiennymi ostrzami ściętymi pod kątem 45 stopni z jednej strony. Następnie warto przymierzyć nową szybę i ustawić jej pozycję. Na szybę i karoserię naklejamy u góry, wcześniej przygotowane 2 paski taśmy klejącej i przecinamy nożykiem w miejscu styku szyby z karoserią. Pozostałe na karoserii i szybie części taśmy są znacznikiem do przyłożenia nowej szyby w ustalonej wcześniej pozycji, już po nałożeniu kleju. Dzięki temu dodatkowa regulacja szyby po wklejeniu nie będzie konieczna, co zabezpieczy spoinę klejową przed nieumyślnym przerwaniem.

 

 

 

 

 

 

Po zdjęciu starej szyby, następną czynnością, której trzeba poświęcić wyjątkowo dużo uwagi, jest wyczyszczenie, odtłuszczenie i położenie podkładu 4w1 na szybę oraz powierzchnię dociętego kleju na karoserii. Przyjmuje się, że powierzchnia kleju nie wymaga aktywacji, jednak często zapomina się, że dotyczy to tylko świeżo dociętego kleju. W przypadku, gdy pojazd stoi dłuższy czas po wycięciu szyby, należy ponownie przygotować powierzchnię przez wyczyszczenie, odtłuszczenie i położenie preparatu 4w1 – w skład którego wchodzi aktywator, podkład, ochrona antykorozyjna i ochrona przed UV. Dobrą praktyką jest zabezpieczanie za każdym razem obu powierzchni. Takie podejście uchroni przed problemami, gdy szyba zostanie wklejona dopiero po dłuższym czasie od wycięcia starej.
Gdy już powierzchnie klejone są odpowiednio przygotowane, pozostaje położenie kleju na szybę i przyłożenie jej w pozycji oznaczonej wcześniej przy pomocy taśmy klejącej. Trzeba pamiętać, że klej na szybę należy nakładać zaczynając od środka dolnej części szyby, a wykładanie zakończyć na małą „zakładkę”. Niewielki nadmiar kleju w jednym miejscu nie spowoduje problemów, natomiast przerwa w spoinie klejowej już zdecydowanie tak.

1 comments
  1. Mnie wkleił szybę czołowe w TOYOTA AYGO w autoryzowanym serwisie w Olsztynie krzywo i jak złożyłem reklamację to dostałem bardzo ciekawą odpowiedź że wszystkie AYGO tak mają i że producent nie podaje tolerancję wklejanie szyb. Ciekawostka. Marka N1 na świecie sama przyznaje się do tego że szyby czołowe we wszystkich AYGO wklejanie krzywo. Fachowcy co?

Zostaw Komentarz