Przejmij kontrolę nad kosztami – ekonomiczne suszenie w lakierni

Tekst sponsorowany 01 mar 2022

 

Warsztaty samochodowe dotkliwie odczuwają wzrost kosztów energii. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając oszczędności podczas lakierowania.

 

Zastanówmy się, ile energii pochłania i jakie koszty generuje kabina lakiernicza. Największy wpływ na zużycie energii ma oczywiście różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a temperaturą zadaną w kabinie. Zużycie paliwa pomiędzy okresem zimowym a letnim różni się więc nawet o 300%. Niemałe znaczenie ma też rodzaj wykorzystywanego paliwa – średnia różnica kosztów energii między kabiną zasilaną gazem ziemnym (otwarty płomień) a olejem wynosi 40% na korzyść tej pierwszej.

Poszukując oszczędności, nie można oczywiście zapomnieć o rekuperacji, która polega na odzyskaniu ciepła z powietrza wyrzucanego, które podgrzewa powietrze chłodne zaciągane z zewnątrz. Odzysk ciepła jest możliwy nawet na poziomie 80% w przypadku zastosowania rekuperatora dwustopniowego. Znaczenie ma również odpowiednie serwisowanie kabiny oraz dbanie o utrzymywanie jej w czystości.

Elastyczny system

Duże oszczędności w zużyciu energii możemy uzyskać przy odpowiednim dopasowaniu produktów lakierniczych do parametrów kabiny i warunków atmosferycznych. Stosujmy takie, które pozwalają na ekonomiczne suszenie w niskich temperaturach lub na powietrzu. System Speed-TEC marki Spies Hecker oddaje kontrolę nad kosztami w ręce lakierników. Produkty z tej serii mogą być suszone w temperaturze 60°, 40° lub nawet 20°C. Jeśli nie ma natłoku pracy i na naprawę nie czeka kolejka pojazdów, warto wybrać opcję suszenia w temperaturze otoczenia, obniżając zużycie energii nawet o 70%. W przypadku konieczności przyspieszenia napraw można maksymalnie skrócić czas procesu, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Mając do dyspozycji elastyczny system, który pozwala decydować o szybkości naprawy i zużyciu energii, uzyskujemy pełną kontrolę nad procesem naprawy lakierniczej i generowanymi kosztami.

Ważne zasady

Pamiętajmy ponadto o przestrzeganiu podstawowych zasad pracy w warsztacie lakierniczym. Zachowujmy uwagę, by uniknąć błędów, które zmuszą nas do powtarzania poszczególnych etapów pracy lub przeprowadzenia całej naprawy od początku, co oznacza stratę czasu i pieniędzy. Dbajmy o czystość i sprawność sprzętu. Zawsze stosujmy się do informacji zawartych w metryczkach technicznych produktów. Nieodpowiedni proces suszenia, przeprowadzony niezgodnie z zaleceniami producenta może sprawić, że powłoka nie uzyska pożądanych właściwości – twardości i odporności, co przełoży się na ocenę jakości całej naprawy blacharsko-lakierniczej, jeśli nie od razu po wydaniu pojazdu klientowi, to w okresie późniejszym.

Tak właśnie będzie, jeśli skracamy czas suszenia w celu zwiększenia wydajności lakierni. Zamiast więc suszyć 30 minut – zgodnie ze wskazaniami zawartymi w karcie technicznej, suszymy 10 minut, uznając że samochód doschnie na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy suszyć na powietrzu, musimy się najpierw upewnić, że taka forma utwardzania jest rekomendowana dla danego produktu.

Ważne jest również odpowiednie planowanie pracy. Na przykład jeśli zamierzamy korzystać z opcji suszenia wymuszonego w kabinie, możemy przy okazji wstawić elementy z tworzyw sztucznych do wygrzania. Optymalizacja procesów, stosowanie odpowiednich produktów oraz przemyślany plan działania mogą znacznie zmniejszyć koszty generowane podczas codziennej pracy warsztatów lakierniczych.

Jesteś zainteresowany technologią Speed-TEC? Skontaktuj się z nami, pomożemy wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojej lakierni.

 

 

Zostaw Komentarz