Przemysł 4.0 w Mirkowie

28 lis 2017

Fabryka układów hamulcowych Robert Bosch w Mirkowie k. Wrocławia zyskała tytuł „Fabryka Roku 2017” w kategorii „IT dla Przemysłu”.

W konkursie organizowanym już po raz 6. przez wydawnictwo Trade Media International oraz magazyny Inżynieria i Utrzymanie Ruchu i Control Engineering Polska jury doceniło rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0, które zostały wdrożone w polskiej fabryce układów hamulcowych należącej do firmy Robert Bosch . – Jesteśmy wewnętrznym liderem w zakresie rozwiązań Przemysłu 4.0 w Grupie Bosch. Nasze projekty skupiają się głównie na nowoczesnym zarządzaniu procesami produkcyjnymi oraz na zarządzaniu przepływem materiałów – mówi Piotr Pyzio, dyrektor fabryki w Mirkowie.

Bosch jest jednym z niewielu przedsiębiorstw tak dobrze przygotowanych do wdrożenia Przemysłu 4.0. Występuje tu w podwójnej roli: jako wiodący użytkownik, a także dostawca tego typu rozwiązań. – Wszystkie linie produkcyjne w naszej fabryce generują setki istotnych danych, które w ramach systemu MES (Manufacturing Execution System) są analizowane i stanowią podstawę do planowania działań prewencyjnych w celu zapewnienia ciągłości, jakości i wysokiej wydajności procesu produkcyjnego – wyjaśnia Piotr Pyzio. W fabryce Bosch w Mirkowie są m.in. wykorzystywane tzw. ActiveCocpity, które w cyfrowy sposób prezentują niezbędne dane dostarczane automatycznie przez MES. Rozwiązania Przemysłu 4.0 są wykorzystywane także w logistyce, np. kontrola nad przepływem komponentów realizowana jest z wykorzystaniem technologii RFID.

Fabryka układów hamulcowych firmy Robert Bosch w Mirkowie produkuje zespoły mocy oraz podzespoły do układów hamulcowych. Najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem jest iBooster, czyli autonomiczny zespół mocy hamowania, który funkcjonuje bez konieczności użycia podciśnienia, wytwarzanego przez silnik lub pompę próżniową w silniku Diesla. Fabryka w Mirkowie od 2017 roku jest jedynym światowym dostawcą tego zaawansowanego technologicznie produktu i dostarcza go do fabryk klientów takich jak: Honda, Tesla, VW, Audi, Porsche, GM, Chrysler-FCA, zlokalizowanych w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.

Produkcja fabryki w Mirkowie systematycznie rośnie, a wraz z nią rośnie liczba pracowników. W ubiegłym roku zatrudnienie w zakładzie zwiększyło się o 30%, w bieżącym roku ma ono wzrosnąć o kolejne 10%. Do roku 2019 produkcja zespołów mocy hamowania powinna osiągnąć około 4,2 mln sztuk rocznie.

Od 2012 roku w fabryce prężnie rozwija się dział Badań i Rozwoju. Początkowo składał się on tylko z pięciu osób i zajmował się głównie wsparciem produkcji. Obecnie, po kilku latach rozbudowy, kilkudziesięciu inżynierów odpowiada za konstrukcję, rozwój i walidację zbiorników płynu hamulcowego do zespołów mocy.

Zostaw Komentarz