Przepijemy naszej babci domek cały, czyli kto martwi się o państwowe

04 sie 2021

Ryby, żaby i raki
raz wpadły na pomysł taki,
żeby opuścić staw, siąść pod drzewem
i zacząć zarabiać śpiewem.
No, ale cóż, kiedy ryby
śpiewały tylko na niby,
Żaby
na aby-aby,
a rak
byle jak.

Przypomniały nam się strofy natchnionego poety, kiedy przeczytaliśmy kolejne doniesienie z frontu walki o narodowy samochód elektryczny marki Izera. Spółka ElectroMobility Poland dostanie z państwowej kiesy 250 milionów złotych. Na mocy umowy inwestycyjnej Skarb Państwa obejmie w niej nowe udziały i stanie się większościowym udziałowcem.

– Zaangażowanie Skarbu Państwa w Izerę jest gwarantem kontynuowania prac w najważniejszych obszarach i zapewnia projektowi stabilność – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Przypomnijmy, że EMP powołały cztery państwowe spółki energetyczne: PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA. Tak więc wychodzi na to, że państwo zawarło transakcję samo ze sobą. Wszystko jedno zatem, czy drogo sprzedało, czy tanio kupiło – zrobiło znakomity interes.

Realizacja projektu galopuje tak szybko, że aż strach. Jak dotąd wydano na prace projektowe 53 miliony złotych, co wystarczyło na dwie makiety. Teraz trwają poszukiwania dostawcy płyty podłogowej oraz wszystkich elektrycznych bebechów. Miejsce na fabrykę za to już jest. Rośnie tam co prawda las, ale od wycinania lasów akurat mamy znakomitych specjalistów.

Pokpiwamy sobie z tego wszystkiego, bo uważamy, że fabryki powinno się budować za prywatne pieniądze. Wtedy jest komu martwić się o wydaną kasę, liczyć, sprawdzać, pilnować. Natomiast państwowa forsa jakoś nikomu snu nie mąci. Pensje wpływają, premie za trud i znój są przyznawane, państwo zapewnia „stabilność projektu”, można tak budować tę państwową fabrykę marzeń i sto lat.

A jak na koniec nic z tego nie wyjdzie i 5 miliardów (bo tyle ma podobno kosztować fabryka) pójdzie w piach? Trudno, obywatele, chcieliśmy dobrze, ale wicie, rozumicie, trudności na odcinku, określone wrogie siły, kij w szprychy, piasek w tryby, przerwana dekada, głosujcie na nas!

Zostaw Komentarz