Przyczyny przedwczesnych uszkodzeń piast

14 Lis 2017

Konstrukcja łożysk kół samochodowych ewoluowała od układu dwóch jednorzędowych łożysk tocznych do piast trzeciej generacji o zintegrowanej budowie z mocowaniem do tarczy hamulcowej, zwrotnicy, koła, dodatkowo wyposażonych w czujniki systemów ABS/ESP. W samochodach osobowych jeżdżących obecnie po polskich drogach bardzo popularnym rozwiązaniem są piasty drugiej generacji. Charakteryzują się one zwartą budową z wprasowanymi łożyskami. Najczęściej spotykane są w pojazdach grupy VW Audi Skoda oraz Ford Mazda Volvo.

Główną zaletą piast II generacji jest spójna, modułowa konstrukcja zmniejszająca liczbę elementów i masę nieresorowaną pojazdu. Wpłynęło to na zwiększenie żywotności piasty w porównaniu do łożysk pierwszej generacji. Trwałość piast drugiej generacji zależy jednak w dużej mierze od prawidłowego montażu. Producenci samochodów ostrzegają, że przedwczesne zużycie bieżni łożysk najczęściej spowodowane jest błędami montażowymi, których można uniknąć poprzez stosowanie odpowiednich narzędzi.

Powody reklamacji

Analiza zgłoszeń reklamacyjnych uwidoczniła że niektóre modele piast częściej ulegają przedwczesnym uszkodzeniom niż inne. Aby ustalić dlaczego tak się dzieje, reklamowane piasty zostały posegregowane na grupy, według najczęściej pojawiających się przyczyn. Ponad 82% uwag dotyczyło głośnej pracy łożyska, a po dokładniejszej weryfikacji okazało się, że problem ten dotyczy głównie piast drugiej generacji.

Aby uzyskać wiarygodne wyniki, przekazano reklamowane piasty do firmy INTERMEKO Europe, która dysponuje laboratorium badawczym wyspecjalizowanym w usługach dla przemysłu motoryzacyjnego. W laboratorium przeprowadzono pogłębioną analizę, każda piasta została przecięta i poddana dalszym badaniom. Dokonano analizy stanu kulek, smaru, uszczelniaczy i powierzchni bieżni.

Efekt badania

Przeprowadzone badania pozwoliły ustalić, że wewnątrz piast występowały uszkodzenia i złuszczenia powierzchni bieżni. Charakterystyczną cechą było występowanie uszkodzeń w odległościach odpowiadających odstępom między kulkami. Kulki łożyskowe (symetrycznie rozmieszczone za pomocą koszyka na bieżni) uszkodziły powierzchnię bieżni łożyskowej, co było przyczyną głośnej pracy łożyska.

Przyczyna powstawania uszkodzeń

Uszkodzenia tego rodzaju zazwyczaj spowodowane są zastosowaniem niewłaściwych urządzeń montażowych. Najczęściej powstają, gdy mechanik nie dysponuje odpowiednim zestawem ściągaczy, stosuje prasę hydrauliczną lub co gorsze, używa prowizorycznych narzędzi, np. młotka. Piasty kół są bowiem bardzo wrażliwe na sposób montażu.

Zaobserwowane wgniecenia na powierzchni bieżni tworzą się, gdy siła z prasy hydraulicznej przekazywana jest na kołnierz lub flanszę piasty, zamiast na zewnętrzny pierścień łożyska. Cała siła montażowa poprzez kulki przenoszona jest wtedy na delikatną bieżnię łożyskową. W efekcie kulki zostają odciśnięte na powierzchni bieżni łożyska, często dochodzi także do oderwania z gładkiej powierzchni bieżni części materiału i bardzo poważnego uszkodzenia.

Uszkodzenie, początkowo nie dające objawów, szybko pogłębia się w trakcie pracy. Na tym etapie użytkownik pojazdu zauważa wyraźnie słyszalny hałas i szum dobiegający od koła. Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów dochodzi do propagacji uszkodzenia bieżni, dalszego łuszczenia warstwy wierzchniej i degradacji łożyska.

Tak oto mechanicy nie stosując prawidłowej procedury montażu narażają siebie i właścicieli aut na koszty kolejnego łożyska, ponownej jego wymiany oraz stratę czasu.

Jak sobie poradzić?

Łożyska z piastą drugiej generacji w najbardziej popularnych modelach aut takich marek jak Ford, Volvo czy grupy Volkswagen-Audi-Skoda, należy precyzyjnie wprasować przy użyciu specjalistycznych narzędzi, tzw. ściągaczy, przeznaczonych dla danego rodzaju piasty. Stosowanie tych narzędzi pozwala na łatwą wymianę piasty, bez ryzyka jej uszkodzenia.  Ściągacze takie znajdują się w ofercie narzędziowej m.in. Inter Cars.

Przed zamontowaniem nowej piasty, zgodnie z technologią, należy zdiagnozować, co było przyczyną konieczności wymiany. Jeśli nie było to naturalne zużycie, trzeba zbadać przyczynę skróconego okresu eksploatacji piasty. Należy przy tym zwrócić uwagę na wszystkie elementy i podzespoły współpracujące z piastą, m.in. zwrotnicę, tarczę, zacisk hamulcowy. Uszkodzone elementy należy wymienić lub skorygować ich ustawienia, np. przekładni kierowniczej czy zawieszenia.

W sieci Inter Cars dostępna jest szeroka gama produktów firmy BTA, w tym łożyska do wielu samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. W ofercie BTA dostępne są również piasty drugiej generacji.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz