Przygotuj się do wakacji z firmą Bosch!

Tekst sponsorowany 22 cze 2022

Nadchodzi czas wzmożonych podróży i wakacyjnych wyjazdów. Poza przygotowaniem siebie i swojej rodziny, warto także zwrócić uwagę na sprawność samochodu, gdyż stan pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.

Przed letnim sezonem wakacyjnym, oprócz obowiązkowego podstawowego przeglądu auta, dobrze jest przeprowadzić dokładniejszą kontrolę pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na układ hamulcowy, gdyż w zasadniczy sposób zależy od niego bezpieczeństwo korzystania z samochodu. Jednocześnie o ile stan opon czy wycieraczek (np. czy wycieraczki piszczą lub pozostawiają smugi, czy opony mają odpowiednią głębokość bieżnika albo są nierównomiernie zużyte) kierowca może sprawdzić samodzielnie, o tyle do kontroli komponentów układu hamulcowego wymagana jest fachowa wiedza i odpowiednie urządzenia.

Przegląd poszczególnych układów i komponentów

Przegląd komponentów hamulcowych można zacząć od ich wizualnej kontroli. Sprawdzamy czy nie widać śladów wycieków, czy elementy układu nie są uszkodzone (popękane, sparciałe, przerwane bądź przetarte), a także czy nie są już zbyt mocno wyeksploatowane.

A oto lista najczęściej wymienianych części układu hamulcowego i ich cechy, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Klocki hamulcowe – czy grubość okładziny nie jest zbyt mała,
  • Tarcze hamulcowe – czy ich minimalna grubość (która jest podana na samej tarczy lub w dokumentacji technicznej) nie jest przekroczona,
  • Zaciski hamulcowe i ich gumowe osłony – czy nie widać żadnych wycieków lub zapoceń oraz czy elementy gumowe nie są popękane, sparciałe, nie mają ubytków,
  • Przewody sztywne i elastyczne – czy metalowe nie są skorodowane, zaś gumowe sparciałe lub popękane, ewentualnie spuchnięte; czy nie widać wycieków,
  • Przewody elektryczne (np. od czujników zużycia) – czy nie są zerwane, czy złącza nie są pośniedziałe lub nie zaczynają korodować, a także czy elementy plastikowe nie są popękane,
  • Płyn hamulcowy (często zapomniany) – czy jego temperatura wrzenia, zmierzona z pomocą specjalnego testera, nie jest niższa od minimalnej dopuszczalnej.
    Jeśli tak, płyn bezwzględnie należy wymienić, ponieważ w przeciwnym razie w sytuacji awaryjnej systemy bezpieczeństwa mogą nie zadziałać prawidłowo. A jeśli doszłoby przez to do wypadku, zaś biegły stwierdziłby przekroczenie parametrów płynu hamulcowego, to warsztat, w którym był dokonany przegląd pojazdu, mógłby być z tego powodu pociągnięty do odpowiedzialności.

Poza układem hamulcowym, który powinien być skontrolowany w warsztacie, należy też sprawdzić inne ważne układy pojazdu i ocenić ich stan:

  • Pasek rozrządu oraz wszelkie paski napędowe – czy nie są zbytnio zużyte, popękane, sparciałe lub zbytnio wyciągnięte. Czy rolki nie wykazują nadmiernego zużycia, nie piszczą, nie mają luzów itp.
    Uszkodzenie któregoś z elementów układu rozrządu skutkuje unieruchomieniem pojazdu oraz bardzo kosztownymi naprawami, dlatego w tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać niż naprawiać.
  • Opony – należy sprawdzić ich stan, głębokość bieżnika, ciśnienie w kołach (oraz w kole zapasowym, a w przypadku jego braku datę ważności zestawu naprawczego opon).
  • Wycieraczki – czy nie pozostawiają smug, czy dobrze zbierają wodę, czy nie piszczą.
    Przed samą wymianą na nowe dobrze jest umyć dokładnie szybę oraz skontrolować kąt ustawienia ramion wycieraczek względem szyby.
  • Oświetlenie pojazdu – czy wszystkie żarówki oraz żarniki są sprawne. Niekiedy wymiana żarówki może wymagać demontażu całej lampy bądź innego komponentu – wtedy najlepiej zlecić ją warsztatowi.
    Pamiętajmy też, aby żarówki wymieniać parami, gdyż ich żywotność jest zbliżona. Pozwoli to nie tylko zachować równomierny stopień oświetlenia drogi, ale i oszczędzi ewentualnych kłopotów w podróży. Jadąc za granicę należy mieć na uwadze, że w niektórych krajach obowiązuje wymóg posiadania zestawu zapasowych żarówek. Za jego brak grozi mandat.
  • Dla własnego komfortu, ale także bezpieczeństwa, warto skontrolować układ klimatyzacji. Dłuższe przebywanie w przegrzanej kabinie przyczynia się do szybszego znużenia i zmęczenia, a także osłabia koncentrację. W tym miejscu należy przypomnieć, że na działanie klimatyzacji duży wpływ ma filtr kabinowy, o którego wymianie często się zapomina. W okresie wiosenno-letnim najlepiej sprawdzi się nowy filtr kabinowy Filter+pro. Pełną gamę korzyści z jego zastosowania Bosch Automotive Polska pokazuje tutaj.
  • Dodatkowo pamiętać trzeba o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów: hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy, a także oleju w silniku czy skrzyni biegów, jeśli jest taka możliwość.

Znajomość przepisów

Oprócz przeprowadzenia przeglądu auta warto sprawdzić aktualność niezbędnych dokumentów: badania technicznego, ubezpieczenia OC czy AC, a także dodatkowych dokumentów wymaganych w kraju, do którego zamierzamy pojechać. Wyjeżdżając za granicę, trzeba także upewnić się czy mamy obowiązkowe w danym kraju wyposażenie takie jak gaśnica (z aktualną datą ważności), trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa czy flara sygnalizacyjna. Ponadto należy zapoznać się z lokalnymi przepisami – czy wymagane są winiety na autostrady, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy, czy istnieje obowiązek jazdy z włączonymi światłami itp.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Na koniec jeszcze kilka ogólnych zaleceń dotyczących kwestii bezpieczeństwa:

  • W kabinie pasażerskiej nie powinny znajdować się przedmioty leżące luzem, ponieważ podczas hamowania nawet niewielki i lekki przedmiot może uderzyć z dużą siłą, powodując obrażenia pasażerów.
  • Należy dopilnować, aby każdy pasażer podróżował w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a dzieci miały specjalne foteliki dostosowane do wieku i wagi.
  • W przypadku podróży z psem czy kotem, należy zadbaj o jego bezpieczeństwo poprzez przewóz zgodny z obowiązującymi przepisami.
  • Nigdy nie wolno siadać za kierownicą po alkoholu lub gdy się źle czujemy.
  • W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas jazdy, trzeba zatrzymać się bezpiecznie na poboczu i wezwać pomoc.
  • Podczas podróży należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, by szczęśliwie dojechać do celu i wrócić do domu bez nieprzyjemnych doświadczeń na drodze.

Więcej o układach hamulcowych Bosch można dowiedzieć się na stronie www.motobosch.pl.

Zostaw Komentarz