PZL Sędziszów odpowiada na pytania

18 mar 2023

Eksperci PZL Sędziszów, producenta filtrów stosowanych w motoryzacji i przemyśle, regularnie odpowiadają na pytania kierowców i mechaników. Oto najciekawsze, które zgromadziły się w ostatnim czasie.

 

Wymiana filtra co drugą wymianę oleju

W moim samochodzie filtr oleju jest umiejscowiony w bardzo niedogodnym miejscu. Czy w związku z tym mogę go wymieniać co drugą wymianę oleju? Tak będzie szybciej i taniej.

Teoretycznie jest to możliwe, jednak bardzo nierozsądne. Nowy olej ma zawsze lepsze właściwości myjące czy dyspersyjne niż olej przepracowany, a zatem może on nieco wypłukać zawartość filtra i ponownie rozprowadzić zanieczyszczenia po układzie.

Zastąpienie filtra fabrycznego stożkowym

Czy można usunąć fabryczny filtr powietrza wraz z obudową i zamontować w to miejsce sportowy filtr stożkowy z internetu?

Mogłoby to poprawić osiągi silnika, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie zainstaluje się specjalną obudowę tego filtra, tak aby osłonić go przed gorącym powietrzem z komory silnikowej. Bez tego montaż „sportowego filtra stożkowego” spowoduje pogorszenie osiągów, ponieważ filtr będzie zasysał powietrze ogrzane spod maski, które jest rozrzedzone i zawiera znacznie mniej tlenu. Warto zwrócić uwagę, że fabryczne filtry powietrza znajdują się w specjalnych uszczelnionych obudowach/kasetach, które gwarantują dopływ chłodnego powietrza z dużą zawartością tlenu.

Przedmuchiwanie starego filtra

Po co mam wymieniać filtr powietrza, skoro wystarczy go przedmuchać sprężonym powietrzem?

Teoretycznie taki zabieg może wydłużyć żywotność filtra, ale w praktyce wcale nie musi. Jeśli skieruje się zbyt mocny strumień sprężonego powietrza na warstwę filtracyjną „od tyłu”, co prawda zanieczyszczenia są wydmuchiwane, ale jednocześnie od ciśnienia może ulec zagnieceniu warstwa filtracyjna i będzie stawiać większy opór. Podsumowując – lepiej jednak wymieniać filtr. Gdy ze względu na zapylenie filtr trzeba jakoś oczyścić przed upływem interwału wymiany, najlepiej go wytrzepać.

Opiłki w filtrze paliwa

Podczas ostatniej wymiany filtra paliwa w moim aucie z silnikiem Diesla zobaczyłem w nim opiłki metalu. Co to oznacza?

Ze względów konstrukcyjnych nie zawsze widać jakie zanieczyszczenia zgromadziły się w filtrze paliwa. Jeśli jednak potwierdzona zostanie obecność opiłków na warstwie filtracyjnej, należy nie tylko wymienić filtr, ale także ustalić źródło opiłków i wyeliminować je. Gdy będą to opiłki z łuszczącej się pompy paliwa, warto oprócz wymiany pompy przepłukać cały układ paliwowy, włącznie ze zbiornikiem paliwa. To kosztowna procedura, ale często tylko ona może uratować wrażliwy układ wtryskowy przed uszkodzeniem. Praktyka pokazuje, że typowe umieszczenie filtra paliwa nie chroni całego układu przed opiłkami z pompy, która znajduje się przecież za filtrem a nie przed nim. Opiłki zgromadzone w filtrze to efekt ich migracji po całym układzie paliwowym.

Kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Chcę wymieniać filtr kabinowy tylko raz w roku – praktyka pokazuje, że przy moim sposobie eksploatacji samochodu to wystarcza. Ale kiedy lepiej to robić – na zimę czy na lato?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba to po prostu sprawdzić. Wymiana na zimę (w zasadzie powinno się ją robić na jesień) zmniejsza zjawisko parowania szyb, więc jest bardzo ważna. Wymiana na lato (w zasadzie powinno się to robić na wiosnę) poprawia komfort jazdy, ogranicza ilość alergenów w kabinie i zwiększa wydajność klimatyzacji. Jak widać trudno określić jednoznacznie lepszy termin. Jeśli ktoś chce zredukować wydatki serwisowe może np. zrezygnować z filtra węglowego na rzecz tańszego filtra włókninowego (przy obu wymianach lub pół roku jeździć na włókninowym a pół na węglowym).

Zostaw Komentarz